Czysta instalacja systemu Windows 8

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
6 min. czytania

Decydujesz się zainstalować system Windows 8 na swoim komputerze, laptopie lub innym urządzeniu. Ten przewodnik przeprowadzi Cię przez proces instalacji systemu Windows 8 na wszystkich tych urządzeniach, a także kilka zaleceń dotyczących czystej instalacji i aktualizacji z poprzedniej wersji systemu operacyjnego. Poruszymy również kwestię tego, co należy zrobić po zainstalowaniu systemu Windows 8 w pierwszej kolejności.

Aby zainstalować system Windows 8 na komputerze, potrzebujesz zestawu dystrybucyjnego z systemem operacyjnym – dysku DVD lub dysku flash USB. W zależności od tego, jak kupiłeś i pobrałeś system Windows 8, możesz również mieć obraz ISO z tym systemem operacyjnym. Możesz nagrać ten obraz na płytę CD lub utworzyć rozruchowy dysk flash USB w systemie Windows 8, tworzenie takiego dysku flash jest szczegółowo opisane tutaj.

W przypadku, gdy kupiłeś Win 8 na oficjalnej stronie Microsoft i skorzystałeś z asystenta aktualizacji, zostaniesz automatycznie poproszony o utworzenie rozruchowego dysku flash USB lub DVD z systemem operacyjnym.

Istnieją dwie opcje instalacji systemu Windows 8 na komputerze:

Polecam użycie czystej instalacji – w tym przypadku możesz skonfigurować system od początku do końca, w rejestrze nie pojawi się nic z poprzedniego systemu Windows, a będziesz mógł lepiej docenić wydajność nowego systemu operacyjnego.

Ten przewodnik skupi się na czystej instalacji systemu Windows 8 na komputerze. Aby rozpocząć, musisz skonfigurować rozruch z dysku DVD lub USB (w zależności od lokalizacji dystrybucji) w systemie BIOS. Jak to zrobić, szczegółowo opisano w tym artykule.

Wybierz język instalacji systemu Windows 8

Sam proces instalacji nowego systemu operacyjnego firmy Microsoft nie jest szczególnie trudny. Po uruchomieniu komputera z dysku flash lub dysku zostaniesz poproszony o wybranie języka instalacji, układu klawiatury oraz formatu czasu i waluty. Następnie kliknij „Dalej”

Pojawi się okno z dużym przyciskiem „Zainstaluj”. Ona jest tym, czego potrzebujemy. Jest tu inne przydatne narzędzie – „Przywracanie systemu”, ale nie będziemy o tym tutaj rozmawiać.

Zgadzamy się na warunki licencji Windows 8 i klikamy „Dalej”.

Czysta instalacja i aktualizacja systemu Windows 8

Następny ekran poprosi o wybranie typu instalacji systemu operacyjnego. Jak już zauważyłem, polecam wybrać czystą instalację systemu Windows 8, w tym celu wybierz z menu opcję „Niestandardowa: instaluj tylko system Windows”. I nie bój się, że mówi, że jest tylko dla zaawansowanych użytkowników. Teraz będziemy.

Następnym krokiem jest wybranie lokalizacji do zainstalowania systemu Windows 8. (Co zrobić, jeśli laptop nie widzi dysku twardego podczas instalacji systemu Windows 8) W oknie zostaną wyświetlone partycje dysku twardego i poszczególne dyski twarde, jeśli jest ich kilka. Zalecam instalację na pierwszej partycji systemowej (tej, na której wcześniej miałeś dysk C, a nie na partycji oznaczonej „System Reserved”) – wybierz ją z listy, kliknij „Konfiguruj”, następnie – „Formatuj” i po sformatowaniu kliknij „Dalej „ ”.

Możliwe jest również, że masz nowy dysk twardy lub chcesz zmienić rozmiar lub utworzyć partycje. Jeśli na dysku twardym nie ma ważnych danych, robimy to w następujący sposób: kliknij „Konfiguruj”, usuń wszystkie partycje za pomocą elementu „Usuń”, utwórz partycje o żądanym rozmiarze za pomocą „Utwórz”. Wybieramy je i formatujemy jeden po drugim (choć można to zrobić po zainstalowaniu systemu Windows). Następnie zainstaluj system Windows 8 na pierwszej na liście po małej partycji dysku twardego „Zarezerwowane przez system”. Ciesz się procesem instalacji.

Wprowadź swój klucz Windows 8

Po zakończeniu zostaniesz poproszony o wprowadzenie klucza, który zostanie użyty do ukończenia aktywacji systemu Windows 8. Możesz wprowadzić go teraz lub kliknąć „Pomiń”, w którym to przypadku będziesz musiał wprowadzić klucz później, aby aktywować.

Następna pozycja poprosi o dostosowanie wyglądu, a mianowicie schematu kolorów systemu Windows 8 i wprowadzenie nazwy komputera. Tutaj robimy wszystko według Twojego gustu.

Również na tym etapie możesz zostać zapytany o połączenie z Internetem, będziesz musiał określić niezbędne parametry połączenia, połączyć się przez Wi-Fi lub pominąć ten krok.

Następnym elementem jest ustawienie początkowych ustawień systemu Windows 8: możesz pozostawić standardowe lub zmienić niektóre elementy. W większości przypadków wystarczą ustawienia domyślne.

Ekran startowy systemu Windows 8

Czekamy i cieszymy się. Przyjrzymy się ekranom przygotowawczym systemu Windows 8. Pokażą one również, czym są „gorące rogi”. Po minucie lub dwóch czekania zobaczysz ekran startowy systemu Windows 8. Witamy! Możesz zacząć się uczyć.

Być może po instalacji, jeśli korzystałeś z konta Live dla użytkownika, otrzymasz SMS o potrzebie autoryzacji konta na stronie Microsoft. Zrób to za pomocą przeglądarki Internet Explorer na ekranie głównym (nie będzie działać w innej przeglądarce).

Najważniejszą rzeczą do zrobienia jest zainstalowanie sterowników dla całego sprzętu. Najlepszym sposobem na to jest pobranie ich z oficjalnych stron internetowych producentów sprzętu. Wiele pytań i skarg dotyczących tego, że program lub gra nie uruchamia się w systemie Windows 8, jest związanych właśnie z brakiem niezbędnych sterowników. Na przykład sterowniki, które system operacyjny automatycznie instaluje na karcie graficznej, chociaż umożliwiają działanie wielu aplikacji, muszą zostać zastąpione oficjalnymi sterownikami AMD (ATI Radeon) lub NVidia. To samo z innymi kierowcami.

Kilka umiejętności i zasad nowego systemu operacyjnego w serii artykułów Windows 8 dla początkujących.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz