Czy można zainstalować pamięć RAM o różnej częstotliwości, objętości, czasie, napięciu i producencie?

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
4 min. czytania

Jeśli chodzi o zwiększenie ilości pamięci RAM w komputerze lub laptopie, jednym z najczęstszych pytań jest to, czy można zainstalować inną pamięć. Co się stanie, jeśli istnieją różne pamięci RAM, w których producent, częstotliwość, taktowanie, głośność lub napięcie różnią się? Wszystko to zostanie omówione w instrukcjach.

Z góry zrobię rezerwację, że wszystkie informacje o instalowaniu różnych RAM na jednym urządzeniu są podane dla modułów RAM nowoczesnych pamięci DDR4 / DDR4L i DDR3 / DDR3L, na starszym sprzęcie częściej zdarzały się różne niuanse dotyczące wydajności. Zobacz też: Jak zwiększyć ilość pamięci RAM w laptopie.

Pierwszym i najczęstszym pytaniem jest, czy można zainstalować różne rozmiary pamięci RAM i czy to zadziała. Krótka odpowiedź brzmi tak, wszystko będzie dobrze i zadziała.

Najważniejszy niuans podczas instalacji: jeśli komputer lub laptop korzysta z pamięci o różnych rozmiarach, nie będzie działać w trybie dwukanałowym. Oznacza to, że będzie działał wolniej niż w przypadku używania dwóch pasków o tej samej objętości. Dotyczy to również nowoczesnych topowych systemów z obsługą czterokanałowego trybu pamięci.

Zwykle nie jest to zauważalne, ale zdarzają się sytuacje, w których różnica pojawia się i jest zauważalna: na przykład podczas korzystania ze zintegrowanego wideo: przewaga FPS, gdy pamięć działa w trybie dwukanałowym, może wynosić około 10-25%.

Na wszelki wypadek zwrócę też uwagę w tej sekcji na jeszcze jeden punkt, do którego użytkownicy często się odwołują – maksymalny rozmiar paska pamięci. Pamiętaj, że gdy twój laptop z 2 gniazdami ma maksymalną pojemność 16 GB (liczby są tylko przykładem), a komputer z 4 gniazdami ma 32 GB, prawie zawsze oznacza to, że możesz osiągnąć to maksimum, wypełniając wszystkie gniazda równymi wielkość modułów RAM. Oznacza to, że w pierwszym przypadku nie można po prostu użyć jednego paska na 16, aw drugim – dwóch na 16 (dla innych maksimów logika jest taka sama). Jednak w przypadku komputera PC są wyjątki i lepiej zapoznać się z dokumentacją płyty głównej.

Odpowiedź na to pytanie w przypadku pamięci DDR4 i DDR3 prawie zawsze brzmi tak. Pamięć będzie działać. Ale zrobi to z częstotliwościami i taktowaniem mniej produktywnego paska pamięci. Zwykle nie ma też problemów z trybem dwukanałowym (zakładając taką samą ilość pamięci dla każdego modułu).

Jeśli z jakiegoś powodu częstotliwość i taktowanie mniej wydajnego modułu pamięci RAM nie są obsługiwane przez szybszy pasek, to BIOS ustawi te parametry (nawet niższe), które będą bezpieczne i obsługiwane przez oba moduły: będzie jeden, ponieważ będą może pracować z podstawowymi parametrami dla swojego typu pamięci.

W sprzedaży dostępne są moduły pamięci DDR4 i DDR3 o napięciu 1,5 wolta oraz moduły DDR4L i DDR3L o napięciu 1,35 wolta. Czy można je łączyć i czy będą działać. W tym pytaniu odpowiedź jest już mniej jasna:

Ostatni punkt ma swoje niuanse: faktem jest, że pomimo tego, że niektóre laptopy są wyposażone w pamięć niskonapięciową w momencie sprzedaży, obsługują również wyższe napięcia. Jeśli jednak nie znalazłeś jasnych oficjalnych informacji na ten temat na oficjalnej stronie internetowej lub w dokumentacji, lepiej nie ryzykować.

Tak, to będzie. Pod warunkiem, że wszystkie inne punkty i różnice zostały wzięte pod uwagę przy zakupie modułów pamięci, różnice producentów nie prowadzą do problemów z wydajnością, chociaż miało to miejsce w starszych systemach około 20 lat temu.

I na koniec, aby nie popełniać błędów przy zakupie dodatkowej pamięci RAM, zdecydowanie zalecam znalezienie oficjalnej dokumentacji płyty głównej (jeśli mówimy o komputerze stacjonarnym) lub laptopa, zwykle jest sekcja związana z aktualizacją pamięci RAM. Jeśli nie możesz znaleźć potrzebnych informacji, nie wahaj się skontaktować z serwisem wsparcia producenta, zwykle udzielają odpowiedzi.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz