Co to jest proces MsMpEng.exe i dlaczego ładuje procesor lub pamięć?

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Wśród innych procesów w Menedżerze zadań systemu Windows 10 (a także w 8), możesz zauważyć MsMpEng.exe lub Antimalware Service Executable, a czasami może bardzo aktywnie korzystać z zasobów sprzętowych komputera, zakłócając w ten sposób normalne działanie.

W tym artykule szczegółowo opisano proces wykonywalny usługi Antimalware Service, możliwe powody, dla których „ładuje” procesor lub pamięć (i jak to naprawić) oraz jak wyłączyć MsMpEng.exe.

MsMpEng.exe to główny proces działający w tle wbudowanego w Windows 10 programu antywirusowego Windows Defender (również wbudowanego w Windows 8, można go zainstalować jako część programu antywirusowego Microsoft w Windows 7) i zawsze działa domyślnie. Plik wykonywalny procesu znajduje się w C:Program FilesWindows Defender.

Podczas działania program Windows Defender skanuje programy pobierane z Internetu oraz wszelkie nowo uruchomione programy w poszukiwaniu wirusów lub innych zagrożeń. Ponadto od czasu do czasu, w ramach automatycznej konserwacji systemu, uruchomione procesy i zawartość dysku są skanowane w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania.

Nawet podczas normalnej pracy program Antimalware Service Executable lub MsMpEng.exe może zużywać znaczny procent zasobów procesora i pamięci RAM laptopa, ale z reguły nie dzieje się tak długo iw pewnych sytuacjach.

Podczas normalnego działania systemu Windows 10 określony proces może wykorzystywać znaczną ilość zasobów komputera w następujących sytuacjach:

Jednak w niektórych przypadkach może występować stałe obciążenie procesora spowodowane przez MsMpEng.exe i niezależne od powyższych działań. W takim przypadku poniższe informacje mogą pomóc w naprawieniu sytuacji:

Sam MsMpEng.exe zwykle nie jest wirusem, ale jeśli masz takie podejrzenia, kliknij prawym przyciskiem myszy proces w Menedżerze zadań i wybierz opcję „Otwórz lokalizację pliku” z menu kontekstowego. Jeśli znajduje się w C:Program FilesWindows Defender, najprawdopodobniej jest w porządku (możesz również sprawdzić właściwości pliku, aby upewnić się, że jest podpisany przez Microsoft). Inną opcją jest skanowanie uruchomionych procesów systemu Windows 10 w poszukiwaniu wirusów i innych zagrożeń.

Przede wszystkim nie polecam wyłączania MsMpEng.exe, jeśli działa on normalnie i od czasu do czasu ładuje komputer przez krótki czas. Istnieje jednak możliwość jego wyłączenia.

To wszystko. Mam nadzieję, że pomogę dowiedzieć się, jaki to jest proces i jaki może być powód aktywnego korzystania z zasobów systemowych.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz