Co to jest plik hiberfil.sys w systemie Windows 10, 8 i Windows 7 i jak go usunąć?

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
6 min. czytania

Jeśli trafiłeś do tego artykułu poprzez wyszukiwanie, można założyć, że masz ogromny plik hiberfil.sys na dysku C na komputerze z systemem Windows 10, 8 lub Windows 7, podczas gdy nie wiesz, co to za plik i to jest nie usunięte. Wszystko to, a także niektóre dodatkowe niuanse związane z tym plikiem, zostaną omówione w tym artykule.

W instrukcjach osobno przeanalizujemy, jaki jest rodzaj pliku hiberfil.sys i dlaczego jest potrzebny, jak go usunąć lub zmniejszyć, aby zwolnić miejsce na dysku, czy można go przenieść na inny dysk. Oddzielna instrukcja na ten temat dla 10: Hibernacja Windows 10.

Plik hiberfil.sys to plik hibernacji używany przez system Windows do przechowywania danych, a następnie szybkiego ładowania go do pamięci RAM po włączeniu komputera lub laptopa.

Najnowsze wersje systemów operacyjnych Windows 7, 8 i Windows 10 mają dwie opcje zarządzania energią w trybie uśpienia – jedna to hibernacja, która powoduje, że komputer lub laptop jest pobierany z małej mocy (ale nadal działa) i można niemal natychmiast przenieść komputer lub laptop do uśpienia. Stan, w jakim znajdował się przed uśpieniem.

Drugim trybem jest hibernacja, w której system Windows całkowicie zapisuje całą zawartość pamięci RAM na dysku twardym i wyłącza komputer. Przy następnym włączeniu system nie uruchamia się od zera, ale ładowana jest zawartość pliku. W związku z tym im większy rozmiar pamięci RAM komputera lub laptopa, tym więcej miejsca zajmuje hiberfil.sys na dysku.

Tryb hibernacji wykorzystuje plik hiberfil.sys do zapisania aktualnego stanu pamięci komputera lub laptopa, a ponieważ jest to plik systemowy, nie można go usunąć w systemie Windows przy użyciu zwykłych metod, chociaż możliwość usunięcia nadal istnieje, ponieważ omówiono poniżej.

Plik hiberfil.sys na dysku twardym

Możesz nie widzieć tego pliku na dysku. Powodem jest albo już wyłączona hibernacja, ale bardziej prawdopodobne jest to, że nie włączyłeś wyświetlania ukrytych i chronionych plików systemowych Windows. Zauważ, że są to dwie oddzielne opcje w opcjach widoku eksploratora, tj. samo włączenie wyświetlania ukrytych plików nie wystarczy, należy również odznaczyć pole „ukryj chronione pliki systemowe”.

Najszybszy sposób wyłączenia hibernacji w systemie Windows składa się z prostych kroków:

Po wykonaniu polecenia plik hiberfil.sys zostanie usunięty z dysku C (zwykle ponowne uruchomienie nie jest wymagane), a pozycja Hibernacja zniknie z menu Start (Windows 7) lub menu Shutdown (Windows 8 i Windows 10) .

Dodatkowym zastrzeżeniem, które należy wziąć pod uwagę w przypadku użytkowników systemów Windows 10 i 8.1, jest to, że nawet jeśli nie używasz hibernacji, plik hiberfil.sys jest zaangażowany w funkcję systemu „szybkiego uruchamiania”, o której możesz przeczytać szczegółowo w Szybkim systemie Windows 10 Zacznij artykuł Zwykle znaczna różnica w szybkości rozruchu nie, ale jeśli zdecydujesz się ponownie włączyć hibernację, użyj powyższej metody i użyj polecenia powercfg -h.

Powyższa metoda, choć moim zdaniem najszybsza i najwygodniejsza, nie jest jedyną. Inną opcją wyłączenia hibernacji, a tym samym usunięcia pliku hiberfil.sys, jest panel sterowania.

Przejdź do Panelu sterowania systemu Windows 10, 8 lub Windows 7 i wybierz Opcje zasilania. W oknie, które pojawi się po lewej stronie, wybierz „Ustawianie przejścia w stan uśpienia”, a następnie – „Zmień zaawansowane ustawienia zasilania”. Otwórz tryb uśpienia, a następnie hibernacji po. I ustaw na „Nigdy” lub 0 (zero) minut. Zastosuj zmiany.

I ostatni sposób na usunięcie hiberfil.sys. Możesz to zrobić za pomocą Edytora rejestru systemu Windows. Nie wiem, dlaczego to może być potrzebne, ale jest taki sposób.

Dlatego jeśli nigdy nie używasz hibernacji w systemie Windows, możesz ją wyłączyć i zwolnić trochę miejsca na dysku twardym. Być może, biorąc pod uwagę dzisiejsze ilości dysków twardych, nie jest to zbyt istotne, ale może się przydać.

System Windows pozwala nie tylko usunąć plik hiberfil.sys, ale także zmniejszyć rozmiar tego pliku, aby nie zapisywał wszystkich danych, a jedynie dane niezbędne do hibernacji i szybkiego uruchamiania. Im więcej pamięci RAM na komputerze, tym większa będzie ilość wolnego miejsca na partycji systemowej.

Aby zmniejszyć rozmiar pliku hibernacji, po prostu uruchom wiersz poleceń jako administrator, wprowadź polecenie

i naciśnij Enter. Natychmiast po wykonaniu polecenia zobaczysz nowy rozmiar pliku hibernacji w bajtach.

Nie, hiberfil.sys nie można migrować. Plik hibernacji to jeden z tych plików systemowych, których nie można przenieść na dysk inny niż partycja systemowa. Jest nawet interesujący artykuł na ten temat od Microsoftu (w języku angielskim), zatytułowany „The File System Paradox”. Istota paradoksu, w odniesieniu do rozważanych i innych nieruchomych plików, jest następująca: po włączeniu komputera (w tym z trybu hibernacji) należy odczytać pliki z dysku. Wymaga to sterownika systemu plików. Ale sterownik systemu plików znajduje się na dysku, z którego należy go odczytać.

Aby obejść tę sytuację, używany jest specjalny mały sterownik, który może znaleźć pliki systemowe niezbędne do załadowania w katalogu głównym dysku systemowego (i tylko w tej lokalizacji) i załadować je do pamięci, a dopiero potem pełny Załadowany jest pełnoprawny sterownik systemu plików, który może współpracować z innymi sekcjami. W przypadku hibernacji ten sam miniaturowy plik służy do ładowania zawartości pliku hiberfil.sys, z którego został już załadowany sterownik systemu plików.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz