Co to jest dysk SSD (Solid State Hard Drive) i co powinieneś o nim wiedzieć

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
9 min. czytania

Dysk półprzewodnikowy lub dysk SSD to bardzo szybka opcja dysku twardego dla twojego komputera. Od siebie zauważę, że dopóki nie pracujesz na komputerze, na którym zainstalowany jest dysk SSD jako główny (lub lepiej, jedyny) dysk twardy, nie zrozumiesz, co kryje się za tym „szybkim”, to bardzo imponujące. Ten artykuł jest dość szczegółowy, ale jeśli chodzi o początkującego użytkownika, porozmawiajmy o tym, czym jest dysk SSD i czy go potrzebujesz. Zobacz też: Pięć rzeczy, których nie należy robić z dyskami SSD, aby przedłużyć ich żywotność

W ostatnich latach dyski SSD stały się coraz bardziej dostępne i tańsze. Jednak nadal pozostają droższe niż tradycyjne dyski twarde HDD. Czym więc jest dysk SSD, jakie są zalety jego używania, czym różni się praca z dyskiem SSD od dysku twardego?

Ogólnie rzecz biorąc, technologia dysków półprzewodnikowych jest dość stara. Dyski SSD są dostępne na rynku w różnych formach od dziesięcioleci. Pierwsze z nich oparte były na pamięci RAM i były używane tylko w najdroższych komputerach korporacyjnych i superkomputerach. W latach 90. pojawiły się dyski SSD oparte na pamięci flash, ale ich cena nie pozwalała im wejść na rynek konsumencki, więc dyski te były znane głównie informatykom w Stanach Zjednoczonych. W 2000 roku cena pamięci flash nadal spadała, a pod koniec dekady dyski SSD zaczęły pojawiać się w popularnych komputerach osobistych.

Dysk półprzewodnikowy Intel

Czym dokładnie jest dysk SSD? Po pierwsze, co to jest zwykły dysk twardy. HDD to po prostu zestaw metalowych dysków pokrytych ferromagnesem, które obracają się na wrzecionie. Informacje można zapisać na namagnesowanej powierzchni tych dysków za pomocą małej mechanicznej głowicy. Dane są przechowywane przez odwrócenie polaryzacji elementów magnetycznych na dyskach. Właściwie sprawy są nieco bardziej skomplikowane, ale to powinno wystarczyć, aby zrozumieć, że pisanie i odczytywanie na dyskach twardych nie różni się zbytnio od odtwarzania płyt. Gdy trzeba coś napisać na HDD, dyski obracają się, głowica porusza się w poszukiwaniu odpowiedniej lokalizacji, a dane są zapisywane lub odczytywane.

Wektorowy dysk półprzewodnikowy OCZ

Z kolei dyski twarde SSD nie mają ruchomych części. Dzięki temu są bardziej podobne do znanych dysków flash niż do zwykłych dysków twardych lub gramofonów. Większość dysków SSD wykorzystuje do przechowywania pamięć NAND, rodzaj pamięci nieulotnej, która nie wymaga prądu do przechowywania danych (w przeciwieństwie na przykład do pamięci RAM w komputerze). Pamięć NAND zapewnia między innymi znaczny wzrost prędkości w porównaniu z mechanicznymi dyskami twardymi, choćby dlatego, że poruszanie głowicą i obracanie dysku nie zajmuje czasu.

Więc teraz, gdy mamy trochę tego, czym są dyski SSD, byłoby miło wiedzieć, jak są lepsze lub gorsze od zwykłych dysków twardych. Oto kilka kluczowych różnic.

Spindle Spin Time: Ta funkcja dotyczy dysków twardych — na przykład, gdy budzisz komputer ze stanu uśpienia, możesz usłyszeć kliknięcie i dźwięk wirowania, który trwa sekundę lub dwie. Na dysku SSD nie ma czasu na rozkręcenie.

Czas dostępu do danych i opóźnienia: pod tym względem szybkość dysku SSD różni się od konwencjonalnych dysków twardych około 100 razy, nie na korzyść tych ostatnich. Dzięki temu, że pomijany jest etap mechanicznego wyszukiwania odpowiednich miejsc na dysku i ich odczytywania, dostęp do danych na dysku SSD jest niemal natychmiastowy.

Hałas: dyski SSD nie wydają dźwięków. Prawdopodobnie wiesz, jak zwykły dysk twardy może hałasować.

Niezawodność: awarie zdecydowanej większości dysków twardych są wynikiem uszkodzeń mechanicznych. W pewnym momencie, po kilku tysiącach godzin użytkowania, mechaniczne części dysku twardego po prostu się zużywają. Jednocześnie, jeśli mówimy o żywotności, dyski twarde wygrywają i nie ma ograniczeń co do liczby cykli przepisywania w nich.

Dysk SSD Samsung

Z kolei dyski półprzewodnikowe mają ograniczoną liczbę cykli zapisu. Większość krytyków SSD najczęściej zwraca uwagę na ten czynnik. W rzeczywistości normalnemu użytkownikowi nie będzie łatwo osiągnąć te limity podczas normalnego korzystania z komputera. Dyski twarde SSD są dostępne w handlu z 3 i 5 letnimi gwarancjami, które zwykle przewyższają, a nagła awaria dysku SSD jest wyjątkiem, a nie regułą, z jakiegoś powodu powoduje ona więcej hałasu. Na przykład 30-40 razy częściej przychodzimy do naszego warsztatu z uszkodzonymi dyskami HDD, a nie SSD. Co więcej, jeśli awaria dysku twardego jest nagła i oznacza, że ​​czas poszukać kogoś, kto będzie pobierał z niego dane, to z dyskiem SSD dzieje się trochę inaczej i z góry będziesz wiedział, że trzeba to zmienić niedługo – „starzeje się” i nie umiera nagle, niektóre bloki stają się tylko do odczytu, a system ostrzega o stanie dysku SSD.

Zużycie energii: dyski SSD zużywają o 40-60% mniej energii niż zwykłe dyski twarde. Pozwala to np. znacząco wydłużyć żywotność baterii laptopa podczas korzystania z dysku SSD.

Cena: dyski SSD kosztują więcej niż konwencjonalne dyski twarde za gigabajt. Stały się jednak znacznie tańsze niż 3-4 lata temu i są już dość przystępne. Średnia cena dysków SSD oscylowała wokół 1 USD za gigabajt (sierpień 2013).

Jako użytkownik jedyną różnicą, jaką zauważysz podczas pracy na komputerze, korzystając z systemu operacyjnego, uruchamiając programy, jest znaczny wzrost szybkości. Jednak jeśli chodzi o przedłużenie żywotności dysku SSD, należy przestrzegać kilku ważnych zasad.

Nie defragmentuj dysku SSD. Defragmentacja jest całkowicie bezużyteczna w przypadku dysku SSD i skraca jego żywotność. Defragmentacja to sposób na fizyczne przeniesienie w jedno miejsce fragmentów plików znajdujących się w różnych częściach dysku twardego, co skraca czas potrzebny na mechaniczne działania w celu ich wyszukania. W dyskach półprzewodnikowych nie ma to znaczenia, ponieważ nie mają ruchomych części, a czas wyszukiwania informacji o nich ma tendencję do zera. Domyślnie w systemie Windows 7 defragmentacja dysków SSD jest wyłączona.

Wyłącz usługi indeksowania. Jeśli system operacyjny korzysta z dowolnej usługi indeksowania plików w celu szybszego pobierania plików (tak jest w systemie Windows), wyłącz ją. Szybkość czytania i wyszukiwania informacji jest wystarczająca, aby obejść się bez pliku indeksu.

Twój system operacyjny musi obsługiwać TRIM. Polecenie TRIM pozwala systemowi operacyjnemu komunikować się z dyskiem SSD i informować go, które bloki nie są już używane i można je wyczyścić. Bez obsługi tego polecenia wydajność dysku SSD szybko się pogorszy. TRIM jest obecnie obsługiwany w systemach Windows 7, Windows 8, Mac OS X 10.6.6 i nowszych oraz jądra Linux 2.6.33 i nowszych. Windows XP nie obsługuje TRIM, chociaż istnieją sposoby na jego implementację. W każdym razie lepiej jest użyć nowoczesnego systemu operacyjnego z dyskiem SSD.

Nie trzeba całkowicie wypełniać dysku SSD. Przeczytaj specyfikacje dysku SSD. Większość producentów zaleca pozostawienie 10-20% pojemności wolnej. Tę wolną przestrzeń należy pozostawić na użycie algorytmów narzędziowych, które wydłużają żywotność dysku SSD poprzez rozprowadzanie danych w pamięci NAND w celu równomiernego zużycia i wyższej wydajności.

Przechowuj dane na osobnym dysku twardym. Mimo spadku cen dysków SSD nie ma sensu przechowywać plików multimedialnych i innych danych na dysku SSD. Rzeczy takie jak filmy, muzyka czy zdjęcia są lepiej przechowywane na osobnym dysku twardym, pliki te nie wymagają dużych prędkości dostępu, a dysk twardy jest wciąż tańszy. Wydłuży to żywotność dysku SSD.

Zainstaluj więcej pamięci RAM. Dziś pamięć RAM jest bardzo tania. Im więcej pamięci RAM jest zainstalowane na twoim komputerze, tym rzadziej system operacyjny korzysta z dysku SSD w celu pobrania pliku stronicowania. To znacznie wydłuża żywotność dysku SSD.

Ty decydujesz. Jeśli większość przedmiotów wymienionych poniżej Ci odpowiada i jesteś gotowy wydać kilka tysięcy złotych, zabierz pieniądze do sklepu:

Jeśli większość z powyższych dotyczy Ciebie, wybierz dysk SSD!

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz