Co nowego w aktualizacji systemu Windows 10 w wersji 1803 z kwietnia

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
4 min. czytania

Początkowo kolejna aktualizacja komponentów Windows 10 – wersja 1803 Spring Creators Update oczekiwana była na początku kwietnia 2018 roku, jednak ze względu na to, że system nie był stabilny, premiera została przesunięta. Nazwa została również zmieniona na Windows 10 April Update (kwiecień Update), wersja 1803 (kompilacja 17134.1). Aktualizacja: co nowego w aktualizacji systemu Windows 10 z maja 2020 r.

Możesz pobrać aktualizację z oficjalnej strony Microsoft (zobacz Jak pobrać oryginalną wersję ISO systemu Windows 10) lub zainstalować ją za pomocą narzędzia Media Creation Tool od 30 kwietnia.

Instalacja za pomocą Windows Update rozpocznie się 8 maja, ale z dotychczasowych doświadczeń mogę powiedzieć, że często ciągnie się ona tygodniami, a nawet miesiącami, tj. nie oczekuj powiadomień od razu. Istnieją już sposoby, aby zainstalować go ręcznie, ręcznie pobierając plik ESD ze strony pobierania Microsoft, używając „specjalnego” sposobu z MCT lub włączając kompilacje przedpremierowe, ale polecam poczekać do oficjalnego wydania. Ponadto, jeśli nie chcesz aktualizować, nie możesz jeszcze tego zrobić, zobacz odpowiednią sekcję instrukcji Jak wyłączyć aktualizacje systemu Windows 10 (pod koniec artykułu).

W tej recenzji – o głównych innowacjach systemu Windows 10 1803, być może niektóre opcje będą dla ciebie przydatne, a może nie zaimponują.

Najpierw o tych innowacjach, na których się skupiamy, a następnie o innych, mniej zauważalnych rzeczach (z których niektóre wydawały mi się niewygodne).

Aktualizacja systemu Windows 10 z kwietnia zaktualizowała panel Widok zadań, w którym można zarządzać wirtualnymi pulpitami i wyświetlać uruchomione aplikacje.

Teraz dodano tam oś czasu zawierającą wcześniej otwarte programy, dokumenty, karty w przeglądarkach (nie obsługiwane dla wszystkich aplikacji), w tym na innych urządzeniach (pod warunkiem, że korzystasz z konta Microsoft), do których możesz przejść bardzo szybko.

W aplikacjach ze Sklepu Windows 10 (takich jak Microsoft Edge) i Eksploratorze plików menu Udostępnij ma teraz opcję udostępniania pobliskim urządzeniom. Jak dotąd działa tylko na urządzeniach z systemem Windows 10 nowej wersji.

Aby ten element działał, musisz włączyć opcję „Udostępnij urządzeniom” w panelu powiadomień, a Bluetooth musi być włączony na wszystkich urządzeniach.

W rzeczywistości jest to odpowiednik Apple AirDrop, czasami bardzo wygodny.

Teraz możesz wyświetlić dane diagnostyczne wysyłane przez system Windows 10 do firmy Microsoft, a także je usunąć.

Aby wyświetlić w sekcji „Ustawienia” – „Prywatność” – „Diagnostyka i opinie”, musisz włączyć „Przeglądarka danych diagnostycznych”. Aby usunąć – wystarczy kliknąć odpowiedni przycisk w tej samej sekcji.

W sekcji opcji „System” – „Wyświetlacz” – „Ustawienia grafiki” można ustawić wydajność karty graficznej dla poszczególnych aplikacji i gier.

Co więcej, jeśli masz kilka kart wideo, w tej samej sekcji ustawień możesz skonfigurować, która karta wideo będzie używana w określonej grze lub programie.

Teraz czcionki, a także pakiety językowe do zmiany języka interfejsu systemu Windows 10 są instalowane w Ustawieniach.

Jednak po prostu pobranie czcionek i umieszczenie ich w folderze Fonts również zadziała.

I na koniec lista innych innowacji w kwietniowej aktualizacji systemu Windows 10 (nie wspominam o niektórych z nich, tylko o tych, które mogą być ważne dla użytkownika polskojęzycznego):

To nie wszystkie innowacje, w rzeczywistości jest ich więcej: poprawiono podsystem Windows dla Linuksa (Unix Sockets, dostęp do portów COM i nie tylko), jest obsługa poleceń curl i tar w wierszu poleceń, nowa moc profil dla stacji roboczych i nie tylko.

Jak dotąd krótko. Czy planujesz wkrótce zaktualizować? Czemu?

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz