Co nowego w aktualizacji systemu Windows 10 1903 z maja 2019 r.

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
4 min. czytania

Aktualizacja funkcji systemu Windows 10 z 1903 z maja 2019 r. jest już dostępna do pobrania i instalacji i, jak zwykle, zawiera szereg nowych funkcji i zmian, z których niektóre mogą okazać się przydatne.

W tym przeglądzie o głównych innowacjach w systemie Windows 10 1903 dotyczących interfejsu, nowych funkcji, ustawień i innych niuansów systemu. Aktualizacja: co nowego w aktualizacji systemu Windows 10 z maja 2020 r.

Moim zdaniem Windows Sandbox to jedna z najciekawszych i najbardziej przydatnych funkcji nowej wersji systemu. Jest to prosta maszyna wirtualna, wewnątrz której możesz uruchamiać niewiarygodne programy bez obawy, że zaszkodzi to zainstalowanemu systemowi Windows 10.

Domyślnie piaskownica jest wyłączona, ale można ją łatwo włączyć w składnikach systemu Windows 10, pod warunkiem, że na komputerze zainstalowano wersję Professional lub Enterprise systemu operacyjnego. Szczegółowe informacje na temat włączania i konfigurowania piaskownicy systemu Windows 10.

Istnieje również metoda instalacji Windows Sandbox w domowej wersji systemu. Ponadto istnieją sposoby konfiguracji Sandbox: montowanie folderów z systemu głównego, wyłączanie dostępu do sieci lub GPU. O tym wszystkim instrukcje na pewno pojawią się na stronie natychmiast po wydaniu aktualizacji. Oczywiście maszyny wirtualne Hyper-V lub VirtualBox mogą być używane do tych samych celów, ale taka prosta implementacja jest bardziej odpowiednia dla początkujących użytkowników.

Główna aktualizacja Centrum aktualizacji, której użytkownicy nie zauważą wkrótce: „Poważne” aktualizacje systemu Windows 10 nie będą już instalowane automatycznie, zostaniesz powiadomiony, gdy będą dostępne.

Również w ustawieniach Centrum aktualizacji, w tym w wersji domowej systemu (wcześniej – tylko w profesjonalnej i nieco innej formie), stało się możliwe odroczenie instalacji aktualizacji (na maksymalnie 35 dni).

Administratorzy systemu mogą być zainteresowani pojawiającą się polityką, która pozwala ustawić czas, po którym instalacja aktualizacji i ponowne uruchomienie nastąpi automatycznie, nawet jeśli użytkownik ją odłoży.

Ponadto w systemie Windows 10 pojawiła się „Reserved Storage” – dedykowana ilość miejsca na dysku przeznaczona przede wszystkim na bezproblemowe aktualizacje (wcześniej zdarzały się częste przypadki niepowodzeń aktualizacji z niewielką ilością miejsca na partycji systemowej, po których może być trudne do przywrócenia systemu). Zarezerwowana pamięć jest również używana dla niektórych tymczasowych plików systemowych i programów innych firm.

Rozmiar zarezerwowanej pamięci można sprawdzić w sekcji Ustawienia: System – Pamięć urządzenia – System i zarezerwowane. Niektóre systemy zaktualizowane do systemu Windows 10 1903 mogą nie mieć zarezerwowanej pamięci. I, jeśli to konieczne, możesz go wyłączyć, o czym tutaj: Jak wyłączyć zarezerwowane miejsce w systemie Windows 10.

Jeśli jeszcze tego nie wiesz, system Windows 10 ma funkcję automatycznego czyszczenia dysku, która została nieco ulepszona w najnowszej wersji.

Drobiazg, ale moim zdaniem przyjemny: lekki motyw paska zadań, menu startowego i menu kontekstowych paska zadań.

Wcześniej wszystkie te elementy były tylko ciemne, niezależnie od ustawień personalizacji (chyba że używano skórek o wysokim kontraście).

Wśród innych niuansów w kolejnej aktualizacji systemu Windows 10 możemy wyróżnić:

To nie jest pełna lista: w Ustawieniach znajdziesz wiele drobnych zmian: w interfejsie resetowania systemu, instalacji czcionek i innych lokalizacjach; obiecują zaktualizować panel gry (ale to nie jest dokładne), nowe emotikony zostały dodane do ich panelu wejściowego i symboli na klawiaturze ekranowej. Jeśli zauważyłeś coś nowego i ważnego, czego nie wskazałem w recenzji, będę wdzięczny za Twój komentarz.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz