Ciemny motyw Google Chrome

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Obecnie wiele programów, a także elementów systemów operacyjnych obsługuje ciemny motyw. Jedna z najpopularniejszych przeglądarek, Google Chrome, również ma tę funkcję, choć z pewnymi zastrzeżeniami.

W tym przewodniku szczegółowo opisano, jak włączyć ciemny motyw w Google Chrome na dwa obecnie możliwe sposoby. W przyszłości prawdopodobnie będzie do tego prosta opcja w parametrach, ale na razie jej brakuje. Zobacz też: Tryb ciemny w Google Chrome na Androida, Jak włączyć ciemny motyw w Microsoft Word i Excel.

Począwszy od niedawno wydanej przeglądarki Chrome w wersji 74 (wersję można sprawdzić w menu ustawień, w sekcji Pomoc – o przeglądarce Google Chrome), ciemny motyw jest włączany automatycznie, jeśli tryb ciemny jest domyślnie włączony w ustawieniach personalizacji Windows 10. Aby ustawić tryb ciemny w systemie Windows 10, przejdź do Ustawienia – Personalizacja, wybierz „Kolory” po lewej stronie, a w sekcji „Domyślny tryb aplikacji” wybierz „Ciemny”.

Po ponownym uruchomieniu przeglądarki zostanie ona wyświetlona z ciemnym motywem.

Poniższe metody nadal działają poprawnie i mogą się przydać, jeśli musisz użyć trybu ciemnego w Chrome, ale w systemie Windows 10 chcesz zachować jasny motyw lub w sytuacji, gdy używasz jednej z poprzednich wersji systemu operacyjnego . Jeśli chcesz korzystać z trybu ciemnego w systemie Windows 10, ale chcesz, aby Chrome pozostawał jasny, przeczytaj o tym tutaj: Jak włączyć jasny motyw Google Chrome w trybie ciemnym systemu Windows 10.

Według dostępnych informacji Google pracuje obecnie nad wbudowanym ciemnym motywem swojej przeglądarki i wkrótce będzie mógł włączyć go w ustawieniach przeglądarki.

Na razie nie ma takiej opcji w parametrach, ale już teraz, w finalnej wersji przeglądarki Google Chrome w wersji 72 i nowszej (wcześniej dostępnej tylko w wersji zapoznawczej Chrome Canary), można włączyć tryb ciemny za pomocą opcji uruchamiania:

Zaznaczam, że w tej chwili jest to wstępna implementacja wbudowanego ciemnego motywu. Na przykład w ostatecznej wersji Chrome 72 menu nadal jest wyświetlane w trybie „jasnym”, aw Chrome Canary widać, że menu zyskało ciemny motyw.

Zapewne już w kolejnej wersji Google Chrome zostanie przywołany wbudowany ciemny motyw.

Kilka lat temu wielu użytkowników aktywnie korzystało z motywów sklepu Chrome. Wydaje się, że ostatnio zapomniano o nich, ale obsługa motywów nie zniknęła, ponadto Google opublikował niedawno nowy zestaw „oficjalnych” motywów, w tym motyw Just Black.

Just Black nie jest jedynym ciemnym motywem, istnieją inne firmy zewnętrzne, które można łatwo znaleźć, wyszukując „Dark” w sekcji „Motywy”. Skórki Google Chrome można pobrać ze sklepu pod adresem https://chrome.google.com/webstore/category/themes

Podczas korzystania z motywów do zainstalowania zmienia się tylko wygląd głównego okna przeglądarki i niektóre „wbudowane strony”. Niektóre inne elementy, takie jak menu i ustawienia, pozostają niezmienione – lekkie.

To wszystko, mam nadzieję, że dla części czytelników informacje były przydatne. A tak przy okazji, czy wiesz, że Chrome ma wbudowane narzędzie do wyszukiwania i usuwania złośliwego oprogramowania i rozszerzeń?

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz