Budzik na PC i laptopie Windows 10

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
4 min. czytania

Jeśli w przypadku niektórych zadań musisz ustawić alarm na komputerze lub laptopie z systemem Windows 10, możesz to zrobić zarówno za pomocą wbudowanych narzędzi systemowych, jak i programów alarmowych innych firm. Jednocześnie możliwe jest również automatyczne wybudzanie z trybu uśpienia lub hibernacji.

W tej instrukcji szczegółowo opisano wbudowane narzędzia systemu Windows 10, które pozwolą Ci włączyć alarm na określony czas i wybudzić komputer lub laptop ze stanu uśpienia (hibernacji), a także narzędzia innych firm przeznaczone do tych zadań. Może się również przydać: Wyłącznik czasowy komputera lub laptopa.

Aby ustawić alarm za pomocą wbudowanych narzędzi systemu Windows 10, możesz skorzystać ze standardowej aplikacji Alarmy i Zegar lub skorzystać z harmonogramu zadań, ustawiając ręcznie zadanie na konkretną godzinę, włączając komputer i odtwarzając melodię, którą potrzebować.

Aplikacja Alarmy i zegar w systemie Windows 10 to standardowe narzędzie do zarządzania zegarami, alarmami i minutnikami. Możesz go znaleźć w menu Start, a jeśli go tam nie ma (na przykład wcześniej go usunąłeś), aplikacja jest dostępna w Sklepie Windows.

Praca z aplikacją jest bardzo prosta:

Jeśli w twoim przypadku budzik mówi, że zadziała tylko wtedy, gdy nie śpisz, będziesz musiał wyłączyć tryb uśpienia (nie rób tego na laptopach zasilanych bateryjnie), aby to zrobić, przejdź do Start – Ustawienia – Zasilanie i spać – w pozycji „Sen » Ustaw na Nigdy. Dodatkowo sprawdź ustawienia uśpienia w Panelu sterowania – Opcje zasilania – Ustawienia schematu zasilania – Zmień zaawansowane ustawienia zasilania – Uśpij (i hibernacji), powinno być ustawione na „Nigdy”.

Możesz ustawić alarm na konkretny za pomocą wbudowanego harmonogramu zadań systemu Windows 10. Jeśli zainstalowałeś oryginalne sterowniki zarządzania energią od producenta płyty głównej lub laptopa, jest bardzo prawdopodobne, że będzie w stanie wybudzić komputer z sen lub hibernacja.

Ponadto, aby ustawić alarm, potrzebujesz jakiegoś odtwarzacza multimedialnego, aby rozpocząć odtwarzanie dźwięku, w poniższym przykładzie używam VLC, ponieważ obsługuje on przekazywanie różnych parametrów w wierszu poleceń, a ta funkcja będzie dla nas przydatna:

Gotowe: alarm powinien teraz zostać wyłączony, nawet jeśli komputer zostanie przełączony w tryb uśpienia lub hibernacji, a nawet bez logowania. Jednak nie zawsze tak jest: funkcjonalność zależy od sprzętu i sterowników do zarządzania energią płyty głównej – najlepiej ręcznie zainstalować oryginalne sterowniki chipsetu, Intel ME i markowe narzędzia, takie jak pakiet ATK dla laptopów ASUS (inne laptopy mogą mieć inne zestawy oprogramowania do zarządzanie energią do funkcjonowania ACPI).

Należy pamiętać, że element „Hibernacja” w systemie Windows 10 w menu zamykania domyślnie nie jest wyświetlany, aby go włączyć: Panel sterowania – Opcje zasilania – Do czego służą przyciski zasilania – Zmień ustawienia, które są obecnie niedostępne – zaznacz pole „Hibernacja” .

W Internecie dostępnych jest wiele bezpłatnych programów, które umożliwiają ustawienie alarmu w systemie Windows z możliwością wybudzenia komputera ze stanu uśpienia. Z prostych narzędzi w języku polskim mogę polecić Free Alarm Clock, dostępny na oficjalnej stronie https://freealarmclocksoftware.com/ru/

Samo ustawienie alarmu nie spowoduje problemów: wszystkie opcje są bardzo jasne, ale aby móc wybudzić komputer ze stanu uśpienia i hibernacji, należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

Inne programy alarmowe dla systemu Windows obejmują:

Istnieją inne podobne narzędzia, ale dla większości aplikacji z pewnością przedstawione funkcje powinny wystarczyć. Jeśli użyjesz czegoś innego, co wydaje Ci się wygodniejsze, będę wdzięczna za komentarz do artykułu.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz