Brak dźwięku w systemie Windows 10

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
6 min. czytania

Wielu użytkowników, którzy zaktualizowali system do Windows 10 lub po czystej instalacji systemu operacyjnego, napotkało różne problemy z dźwiękiem w systemie – ktoś po prostu stracił dźwięk na laptopie lub komputerze, podczas gdy inni przestali działać przez wyjście słuchawkowe z przodu PC, Inną powszechną sytuacją jest to, że sam dźwięk z czasem staje się cichszy.

W tym przewodniku krok po kroku opisano możliwe sposoby rozwiązania najczęstszych problemów, gdy odtwarzanie dźwięku nie działa poprawnie lub dźwięk po prostu znika w systemie Windows 10 po aktualizacji lub instalacji albo po prostu działa bez wyraźnego powodu. Zobacz też: Co zrobić, jeśli dźwięk systemu Windows 10 świszczy, syczy, trzeszczy lub jest bardzo cichy, Brak dźwięku HDMI, Usługa audio nie jest uruchomiona.

Jeśli po zainstalowaniu nowej wersji systemu Windows 10 (na przykład aktualizacji do aktualizacji 1809 z października 2018 r.) występuje utrata dźwięku, wypróbuj najpierw dwie poniższe poprawki.

I inny sposób, bardziej skomplikowany, ale też potrafiący pomóc w sytuacji.

Przed wykonaniem poniższych kroków spróbuj uruchomić automatyczną naprawę problemów z dźwiękiem w systemie Windows 10, klikając prawym przyciskiem myszy ikonę głośnika i wybierając opcję „Rozwiązywanie problemów z dźwiękiem”. Nie jestem pewien, czy to zadziała, ale jeśli jeszcze tego nie próbowałeś, warto spróbować. Dodatkowe: Dźwięk HDMI nie działa w systemie Windows – jak naprawić błędy „Nie zainstalowano urządzenia wyjściowego audio” i „Słuchawki lub głośniki nie są podłączone”.

Uwaga: jeśli dźwięk zniknął po prostej instalacji aktualizacji w systemie Windows 10, spróbuj przejść do menedżera urządzeń (poprzez kliknięcie prawym przyciskiem myszy na początku), wybierz kartę dźwiękową w urządzeniach dźwiękowych, kliknij ją prawym przyciskiem myszy i następnie w zakładce „Sterownik” kliknij „Przywróć”. W przyszłości możesz wyłączyć automatyczne aktualizacje sterowników karty dźwiękowej, aby problem nie wystąpił.

Najczęstszym wariantem problemu jest to, że dźwięk po prostu znika na komputerze lub laptopie. W tym przypadku z reguły (najpierw rozważymy tę opcję), ikona głośnika na pasku zadań jest w porządku, w Menedżerze urządzeń systemu Windows 10 dla karty dźwiękowej jest napisane „Urządzenie działa dobrze”, a sterownik nie muszą zostać zaktualizowane.

To prawda, że ​​zwykle (ale nie zawsze) w tym przypadku karta dźwiękowa w menedżerze urządzeń nazywa się „Urządzeniem obsługi dźwięku wysokiej rozdzielczości” (i jest to pewny znak, że nie ma dla niej zainstalowanych sterowników). Zwykle dzieje się tak w przypadku układów dźwiękowych Conexant SmartAudio HD, Realtek, VIA HD Audio, laptopów Sony i Asus.

Co zrobić w tej sytuacji, aby naprawić problem? Prawie zawsze działająca metoda składa się z następujących prostych kroków:

Wydawałoby się to proste, ale wielu pisze, że już to zrobili, ale nic się nie dzieje i nie zmienia. Dzieje się tak zwykle dlatego, że mimo że instalator sterownika przeprowadzi Cię przez kolejne kroki, sterownik nie jest w rzeczywistości zainstalowany na urządzeniu (łatwo to sprawdzić, przeglądając właściwości sterownika w Menedżerze urządzeń). Ponadto instalatorzy niektórych producentów nie zgłaszają błędu.

Istnieją następujące sposoby rozwiązania tego problemu:

Nawet jeśli nie możesz znaleźć oficjalnych sterowników, nadal wypróbuj opcję usunięcia karty dźwiękowej w menedżerze urządzeń, a następnie zaktualizuj konfigurację sprzętową (punkt 2 powyżej).

Osobno zwrócę uwagę na rozwiązanie dla laptopów Asus z układem dźwiękowym Via Audio, to na nich najczęściej występują problemy z odtwarzaniem, a także z podłączeniem mikrofonu w systemie Windows 10. Ścieżka rozwiązania:

Zwrócę uwagę, dlaczego wskazuję na starszą wersję sterownika: zauważyłem, że w większości przypadków VIA 6.0.11.200 okazuje się działać, a nie nowsze sterowniki.

Niektórzy początkujący użytkownicy zapominają sprawdzić ustawienia urządzeń odtwarzających dźwięk w systemie Windows 10 i lepiej to zrobić. Jak dokładnie:

Po dokonaniu powyższych ustawień sprawdź, czy dźwięk działa.

Jeśli pomimo tego, że dźwięk jest odtwarzany, są z nim pewne problemy: charczy, jest za cichy (a głośność może się zmieniać samoczynnie), wypróbuj poniższe rozwiązania problemu.

Zastosuj wprowadzone ustawienia i sprawdź, czy problem został rozwiązany. Jeśli nie, istnieje inna opcja: spróbuj wybrać kartę dźwiękową za pomocą menedżera urządzeń – właściwości – zaktualizuj sterownik i zainstaluj nie „natywny” sterownik karty dźwiękowej (pokaż listę zainstalowanych sterowników), ale jeden z kompatybilnych, które system Windows 10 może się zaoferować. W takiej sytuacji czasami zdarza się, że problem nie pojawia się na sterownikach „nienatywnych”.

Opcjonalnie: sprawdź, czy usługa Windows Audio jest włączona (naciśnij Win+R, wpisz services.msc i znajdź usługę, upewnij się, że usługa jest uruchomiona, a jej typ uruchamiania jest ustawiony na Automatyczny.

Jeśli żadne z powyższych nie pomogło, polecam również spróbować użyć jakiegoś popularnego pakietu sterowników, a najpierw sprawdzić, czy same urządzenia działają – słuchawki, głośniki, mikrofon: zdarza się również, że problem z dźwiękiem nie występuje w Windows 10, ale w sobie.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz