Bootowalny dysk flash UEFI

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
4 min. czytania

Biorąc pod uwagę fakt, że BIOS jest stopniowo zastępowany przez UEFI, pytanie, jak zrobić rozruchowy dysk flash USB (lub inny dysk USB) dla tej drugiej opcji, staje się dość istotne. W tym samouczku szczegółowo opisano sposób tworzenia rozruchowego dysku flash UEFI w celu zainstalowania systemu Windows 7, Windows 10, 8 lub 8.1 przy użyciu dystrybucji systemu operacyjnego w pliku obrazu ISO lub dysku DVD. Jeśli potrzebujesz dysku instalacyjnego na 10, polecam nowszą instrukcję Bootable Windows 10 USB Flash Drive.

Wszystkie poniższe są odpowiednie dla 64-bitowych wersji systemu Windows 7, Windows 10, 8 i 8.1 (wersje 32-bitowe nie są obsługiwane). Ponadto, aby pomyślnie uruchomić komputer z utworzonego dysku, tymczasowo wyłącz Bezpieczny rozruch w systemie UEFI BIOS, a także włącz CSM (Compatibility Support Module), wszystko to znajduje się w sekcji Ustawienia rozruchu. Na ten sam temat: Programy do tworzenia rozruchowego dysku flash.

Wcześniej pisałem o tym, jak zrobić rozruchowy dysk flash USB z systemem Windows 10 UEFI w Rufusie, jak zrobić rozruchowy dysk flash USB z systemem Windows 8 i 8.1 z obsługą UEFI w Rufus. Możesz skorzystać z tego przewodnika, jeśli nie chcesz robić wszystkiego z wiersza poleceń – w większości przypadków wszystko idzie dobrze, program jest doskonały.

W tej instrukcji bootowalny dysk flash UEFI zostanie utworzony za pomocą wiersza poleceń – uruchom go jako administrator (w systemie Windows 7 znajdź wiersz poleceń w standardowych programach, kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz uruchom jako administrator. W systemie Windows 10, 8 i 8.1, naciśnij klawisze Win + X na klawiaturze i wybierz żądany element w menu).

W wierszu polecenia wprowadź następujące polecenia w kolejności:

Na liście dysków spójrz pod jakim numerem jest dysk flash USB podłączony do komputera, na który zostanie zapisany, niech będzie to numer N. Wpisz następujące polecenia (wszystkie dane z dysku USB zostaną usunięte):

Na liście, która zostanie wyświetlona po uruchomieniu polecenia list volume, zwróć uwagę na literę, która została przypisana do napędu USB. Widać to jednak w eksploratorze.

Kolejnym krokiem jest skopiowanie wszystkich plików z dystrybucji Windows 10, 8 (8.1) lub 7 na przygotowany pendrive. Dla początkujących użytkowników zauważam: nie musisz kopiować samego pliku ISO, jeśli używasz obrazu, jego zawartość jest wymagana. Teraz więcej.

W takim przypadku, jeśli masz obraz ISO, zamontuj go w systemie, w tym celu kliknij plik obrazu prawym przyciskiem myszy i wybierz z menu opcję „Zamontuj”.

Wybierz całą zawartość dysku wirtualnego, który pojawi się w systemie, kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz z menu „Wyślij” – „Dysk wymienny” (jeśli jest ich kilka, określ ten, którego potrzebujesz).

Jeśli nie masz obrazu dysku, ale instalacyjny dysk DVD, skopiuj całą jego zawartość na dysk flash USB w ten sam sposób.

Jeśli używasz systemu Windows 7 na komputerze i masz zainstalowany program do montowania obrazów, taki jak Daemon Tools, zamontuj obraz dystrybucji systemu operacyjnego i skopiuj całą jego zawartość na dysk USB.

Jeśli nie masz takiego programu, możesz otworzyć obraz ISO w archiwizatorze, na przykład 7Zip lub WinRAR i rozpakować go na dysk flash USB.

Jeśli potrzebujesz rozruchowego dysku flash UEFI do zainstalowania systemu Windows 7 (x64), musisz również wykonać następujące czynności:

To kończy instalację dysku flash USB. Możesz czysto zainstalować Windows 7, 10 lub 8.1 za pomocą UEFI (nie zapomnij o Secure Boot i CSM, o którym pisałem powyżej. Zobacz też: Jak wyłączyć Secure Boot).

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz