Błąd ZAMKNIĘCIA PROCESU KRYTYCZNEGO Windows 10

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
4 min. czytania

Jednym z typowych błędów na komputerach i laptopach z systemem Windows 10 jest niebieski ekran z komunikatem „Twój komputer napotkał problem i wymaga ponownego uruchomienia” z kodem zatrzymania (błędu) CRITICAL PROCESS DIED – po błędzie komputer zwykle uruchamia się ponownie automatycznie , a następnie, w zależności od konkretnych okoliczności, ponownie pojawia się to samo okno błędu lub system działa normalnie do czasu ponownego wystąpienia błędu.

W tym przewodniku szczegółowo opisano, co może być przyczyną problemu i jak naprawić błąd CRITICAL PROCESS DIED w systemie Windows 10 (błąd może również pojawiać się jako CRITICAL_PROCESS_DIED na niebieskim ekranie w wersjach systemu Windows 10 przed 1703).

W większości przypadków przyczyną błędu CRITICAL PROCESS DIED są sterowniki urządzeń – w przypadkach, gdy Windows 10 korzysta ze sterowników z Centrum aktualizacji i wymaga oryginalnych sterowników producenta, a także innych sterowników, które nie działają poprawnie.

Istnieją inne opcje – na przykład niebieski ekran CRITICAL_PROCESS_DIED można napotkać po uruchomieniu programów do czyszczenia niepotrzebnych plików i rejestru systemu Windows, jeśli na komputerze jest złośliwe oprogramowanie i jeśli pliki systemu operacyjnego są uszkodzone.

Jeśli pojawi się komunikat o błędzie natychmiast po włączeniu komputera lub zalogowaniu się do systemu Windows 10, najpierw przejdź do trybu awaryjnego. Można to zrobić na różne sposoby, w tym, gdy system nie uruchamia się, aby uzyskać szczegółowe informacje, zapoznaj się z instrukcjami trybu awaryjnego systemu Windows 10. Ponadto użycie czystego rozruchu systemu Windows 10 może tymczasowo pomóc w pozbyciu się błędu CRITICAL PROCESS DIED i podjąć kroki w celu całkowitego napraw to.

Przede wszystkim przyjrzyjmy się sposobom, które mogą pomóc w sytuacji, gdy możliwe jest zalogowanie się do systemu Windows. Polecam zacząć od przejrzenia zapisanych zrzutów pamięci, które są automatycznie tworzone przez system podczas krytycznych awarii (niestety nie zawsze, czasami automatyczne generowanie zrzutów pamięci jest wyłączone. Zobacz Jak włączyć generowanie zrzutów pamięci w przypadku awarii).

Do analizy wygodnie jest użyć bezpłatnego programu BlueScreenView, dostępnego do pobrania na stronie programisty https://www.nirsoft.net/utils/blue_screen_view.html (linki do pobrania znajdują się na dole strony).

W bardzo uproszczonej wersji dla początkujących użytkowników analiza może wyglądać tak:

Uwaga: Możesz również spróbować użyć bezpłatnego programu WhoCrashed, który może podać dokładną nazwę sterownika, który spowodował błąd.

Jeśli kroki 1-3 powiodą się, pozostaje tylko rozwiązać problem ze zidentyfikowanym sterownikiem, zwykle jedną z następujących opcji:

Dodatkowe poprawki, które mogą pomóc w tym scenariuszu:

Trudniejszą opcją jest pojawienie się niebieskiego ekranu z błędem jeszcze przed wejściem do systemu Windows 10 bez możliwości uruchomienia specjalnych opcji rozruchu i trybu awaryjnego (jeśli jest to możliwe, możesz użyć poprzednich metod rozwiązania w trybie awaryjnym).

Uwaga: jeśli po kilku nieudanych pobraniach pojawi się menu środowiska odzyskiwania, nie musisz tworzyć rozruchowego dysku flash USB lub dysku, jak opisano poniżej. Możesz użyć narzędzi do odzyskiwania z tego menu, w tym resetowania systemu w opcjach zaawansowanych.

Tutaj musisz utworzyć rozruchowy dysk flash USB z systemem Windows 10 (lub dysk odzyskiwania) na innym komputerze (bitowość systemu na dysku musi odpowiadać bitowości zainstalowanego systemu na komputerze z problemem) i uruchomić z niego, na przykład za pomocą menu rozruchu. Ponadto procedura będzie następująca (przykład uruchamiania z instalacyjnego dysku flash):

Jeśli do chwili obecnej żadne metody nie pomogą naprawić błędu, spośród pozostałych opcji:

W przypadku braku rozwiązania, mogę tylko polecić próbę zapamiętania tego, co poprzedziło pojawienie się błędu, zidentyfikowania wzorców i spróbować jakoś cofnąć działania, które doprowadziły do ​​problemu, a jeśli nie jest to możliwe, ponownie zainstalować system. Tutaj może pomóc instrukcja Instalowanie systemu Windows 10 z dysku flash USB.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz