Błąd „To urządzenie jest już używane przez inną aplikację” podczas przesyłania dźwięku przez HDMI — jak to naprawić

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Czasami podczas wysyłania dźwięku do monitora lub telewizora przez HDMI z komputera lub laptopa z systemem Windows 10, 8.1 lub Windows 7 może wystąpić brak dźwięku i błąd „To urządzenie jest już używane przez inną aplikację. Zamknij wszystkie urządzenia odtwarzające dźwięk na tym urządzeniu i spróbuj ponownie”. Jednocześnie w niektórych przypadkach ponowne uruchomienie tymczasowo rozwiązuje problem, czasami dźwięk działa lub znika, tj. zachowuje się dziwnie.

W tym przewodniku dowiesz się, co zrobić, aby naprawić błąd „Urządzenie jest już w użyciu” podczas przesyłania dźwięku przez HDMI, czynniki, które mogą mieć wpływ na błąd, oraz dodatkowe informacje, które mogą być przydatne w kontekście danego problemu. O innych podobnych problemach i podejściach do rozwiązania: Brak dźwięku przez HDMI – co zrobić, dźwięk Windows 10 zniknął.

Po pierwsze, dwie proste metody naprawienia błędu „To urządzenie jest już używane”, gdy dźwięk nie jest odtwarzany przez HDMI. Metody te nie wymagają instalacji sterowników ani żadnych dodatkowych skomplikowanych kroków.

Podstawowe kroki, gdy pojawia się dany problem, są następujące:

Jeśli nic się nie zmieniło po kroku 6, spróbuj ponownie uruchomić komputer, może to zadziałać.

Niestety opisane proste metody naprawy błędu i włączenia dźwięku nie zawsze działają. Jeśli nie pomogły w twoim przypadku, przejdź do dodatkowych opcji.

W zależności od przyczyny problemu, podejścia do naprawy błędu „To urządzenie jest już używane przez inną aplikację” mogą być różne.

Jeśli wczoraj wszystko działało, ale dzisiaj już nie działa, wypróbuj tę metodę:

W scenariuszu, w którym błąd pojawił się po ręcznej ponownej instalacji systemu Windows 10, 8.1 lub Windows 7, ręcznie pobierz wszystkie oryginalne sterowniki (nie używaj opcji „Aktualizuj sterownik” w Menedżerze urządzeń, co najprawdopodobniej poinformuje Cię, że sterownik nie musi być na bieżąco). W przypadku laptopa pobierz sterowniki z oficjalnej strony producenta, dla komputera PC – ze strony producenta płyty głównej, dla kart graficznych – ze stron AMD, NVIDIA, Intel.

W takim przypadku należy zainstalować sterowniki dla:

Jeśli do tej pory żadna metoda nie zadziałała, spróbuj tego podejścia (ostrzegam: teoretycznie jest możliwe, że po tej metodzie dźwięk całkowicie zniknie, ale zwykle tak się nie dzieje):

Kolejne rozwiązanie, które działa pod warunkiem, że dźwięk znika i znika (ale też działa raz, aż do wystąpienia kolejnego problemu): na liście urządzeń odtwarzających włącz wyświetlanie wyłączonych urządzeń, kliknij prawym przyciskiem myszy urządzenie odtwarzające HDMI, wyłącz go, a następnie włącz ponownie: zwykle dźwięk jest przywracany.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz