Błąd 0xc0000428 w systemie Windows 10 podczas uruchamiania lub instalacji

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Jednym z typowych błędów systemu Windows 10, które można napotkać zarówno podczas uruchamiania systemu operacyjnego, jak i podczas jego instalacji, jest „Nie można zweryfikować podpisu cyfrowego tego pliku”, kod błędu 0xc0000428. W niektórych przypadkach pojawienie się niebieskiego ekranu z tym kodem wskazuje również na nazwę problematycznego pliku, częste opcje to oem-drv64.sys (dla nie do końca legalnego systemu operacyjnego), winload.exe.

Niniejsza instrukcja szczegółowo opisuje możliwe przyczyny tego błędu i sposoby jego naprawy, w zależności od sytuacji i konkretnego scenariusza problemu.

W przypadku błędu „Nie można zweryfikować podpisu cyfrowego tego pliku” z kodem 0xc0000428 podczas uruchamiania systemu (pod warunkiem, że wcześniej system Windows 10 uruchamiał się normalnie), wśród powodów, które możemy założyć:

Komunikat o błędzie na dole sugeruje między innymi naciśnięcie klawisza F8, aby uzyskać dostęp do opcji rozruchu, i właśnie tego użyjemy, aby naprawić błąd:

Jeśli powyższe kroki nie pomogły lub opcje rozruchu F8 nie działają, spróbuj przywrócić bootloader systemu Windows 10 za pomocą rozruchowego dysku flash USB z systemem (jeśli nie jest dostępny, będziesz musiał go utworzyć gdzieś na innym komputerze).

Możesz także spróbować użyć punktów przywracania systemu, jeśli są dostępne: uruchom komputer z rozruchowego dysku flash z systemem Windows 10, na ekranie po wybraniu języka w prawym dolnym rogu kliknij „Przywracanie systemu” i znajdź punkty przywracania w opcjach.

Uwaga: jeśli błąd jest spowodowany przez plik oem-drv64.sys i zdecydujesz się go usunąć (przypominam, że po tym mogą wystąpić dodatkowe problemy na nielicencjonowanym systemie operacyjnym), usuń również klucz rejestru

Przyczyny pojawienia się danego błędu podczas instalacji systemu Windows 10 na komputerze są zwykle trudniejsze do zdiagnozowania. Typowe przypadki to:

Jeśli żadne z podejść nie zadziałało w Twoim przypadku, opisz w komentarzu konkretną sytuację, po której pojawił się problem i na który plik wskazuje komunikat o błędzie. Postaram się pomóc.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz