Błąd 0xc0000225 podczas uruchamiania systemu Windows 10, 8 i Windows 7

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Jednym z błędów rozruchowych systemu Windows 10, 8.1 i Windows 7, który może napotkać użytkownik, jest błąd 0xc0000225 „Twój komputer lub urządzenie wymaga przywrócenia. Wymagane urządzenie nie jest podłączone lub niedostępne.” W niektórych przypadkach komunikat o błędzie wskazuje również na problematyczny plik — windowssystem32winload.efi, windowssystem32winload.exe lub BootBcd.

Ta instrukcja szczegółowo opisuje, jak naprawić kod błędu 0xc000025 podczas uruchamiania komputera lub laptopa i przywrócić normalny rozruch systemu Windows, a także kilka dodatkowych informacji, które mogą być przydatne podczas przywracania systemu. Zwykle ponowna instalacja systemu Windows nie jest wymagana do rozwiązania problemu.

Uwaga: jeśli błąd wystąpił po podłączeniu i odłączeniu dysków twardych lub po zmianie kolejności rozruchu w BIOS (UEFI), upewnij się, że jako urządzenie rozruchowe ustawiono właściwy dysk (a w przypadku systemów UEFI, Windows Boot Manager, jeśli jest pozycji), a także numer tego dysku nie uległ zmianie (w niektórych BIOS-ach istnieje sekcja oddzielona od kolejności rozruchu do zmiany kolejności dysków twardych). Należy również upewnić się, że dysk z systemem jest w zasadzie „widoczny” w BIOS-ie (w przeciwnym razie może to być awaria sprzętowa).

W większości przypadków błąd 0xc0000225 podczas uruchamiania systemu Windows 10 jest spowodowany problemami z programem ładującym system operacyjny, podczas gdy przywrócenie prawidłowego rozruchu jest stosunkowo proste, jeśli nie jest to awaria dysku twardego.

Po wykonaniu tych kroków zamknij wiersz polecenia i uruchom ponownie komputer, ustawiając go na rozruch z dysku twardego lub ustawiając Menedżera rozruchu systemu Windows jako pierwszy element rozruchowy na UEFI.

Przeczytaj więcej na ten temat: Przywracanie bootloadera systemu Windows 10.

Aby naprawić błąd 0xc0000225 w systemie Windows 7, należy zastosować zasadniczo tę samą metodę, z wyjątkiem tego, że większość komputerów i laptopów nie ma 7 zainstalowanych w trybie UEFI.

Szczegółowe instrukcje naprawy rozruchu — Naprawa bootloadera systemu Windows 7, Używanie bootrec.exe do naprawy rozruchu.

Kilka dodatkowych informacji, które mogą być przydatne w kontekście naprawy danego błędu:

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz