Bezpłatna przeglądarka zdjęć i oprogramowanie do zarządzania obrazami

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
5 min. czytania

Przeglądanie zdjęć w systemie Windows zwykle nie jest trudne (chyba, że ​​mówimy o jakimś specjalnym formacie), ale nie wszyscy użytkownicy są zadowoleni ze standardowych przeglądarek zdjęć, raczej skromnych możliwości ich organizowania (katalogowania), wyszukiwania i prostej edycji w nich jako ograniczona lista obsługiwanych plików graficznych.

Ta recenzja dotyczy bezpłatnych przeglądarek zdjęć w języku polskim dla systemów Windows 10, 8 i Windows 7 (jednak prawie wszystkie z nich obsługują również systemy Linux i MacOS) oraz ich możliwości podczas pracy z obrazami. Zobacz też: Jak włączyć wyświetlanie starszych zdjęć w systemie Windows 10.

Uwaga: w rzeczywistości wszystkie wymienione poniżej przeglądarki zdjęć mają znacznie szersze funkcje niż te wymienione w artykule – zalecam uważne przejrzenie w nich ustawień, menu głównego i kontekstowego, aby zorientować się w tych funkcjach .

Program do zdjęć i obrazów XnView MP jest pierwszym w tej recenzji i prawdopodobnie najpotężniejszym tego rodzaju, dostępnym dla systemów Windows, Mac OS X i Linux, całkowicie darmowym do użytku domowego.

Program obsługuje ponad 500 formatów obrazu, w tym formaty kamer PSD, RAW – CR2, NEF, ARW, ORF, 3FR, BAY, SR2 i inne.

Interfejs programu raczej nie będzie sprawiał trudności. W trybie przeglądarki możesz przeglądać zdjęcia i inne obrazy, wyświetlać informacje o nich, organizować zdjęcia według kategorii (które można dodać ręcznie), kolorowe etykiety, oceny, wyszukiwać według nazwy pliku, informacje EXIF ​​i nie tylko.

Jeśli klikniesz dwukrotnie dowolny obraz, otworzy się nowa karta z tym zdjęciem z możliwością wykonywania prostych operacji edycyjnych:

Ponadto zdjęcia i obrazy można konwertować do innego formatu (również bardzo znaczący zestaw, w tym niektóre egzotyczne formaty plików graficznych), dostępna jest obróbka plików wsadowych (tj. konwersja i niektóre elementy edycyjne mogą być natychmiast zastosowane do grupy zdjęć). Oczywiście obsługiwane jest skanowanie, importowanie z aparatu i drukowanie zdjęć.

W rzeczywistości możliwości XnView MP są szersze niż można opisać w tym artykule, ale wszystkie są dość jasne i po wypróbowaniu programu większość użytkowników będzie w stanie samodzielnie zrozumieć te funkcje. Polecam spróbować.

Możesz pobrać XnView MP (zarówno wersję instalacyjną, jak i przenośną) z oficjalnej strony https://www.xnview.com/en/xnviewmp/ (pomimo faktu, że strona jest w języku angielskim, pobrany program ma również polski interfejs, który można wybrać przy pierwszym uruchomieniu, jeśli nie zainstaluje się automatycznie).

Jak podano na stronie bezpłatnego programu IrfanView, jest to jedna z najpopularniejszych przeglądarek zdjęć. Możemy się z tym zgodzić.

Ponadto, podobnie jak poprzednie recenzowane oprogramowanie, IrfanView obsługuje wiele formatów zdjęć, w tym formaty RAW aparatów cyfrowych, obsługuje funkcje edycji obrazu (proste zadania korekcyjne, znaki wodne, konwersja zdjęć), w tym korzystanie z wtyczek, przetwarzanie plików wsadowych i wiele więcej (jednak tam nie ma funkcji do kategoryzowania plików graficznych). Możliwą zaletą programu jest jego bardzo mały rozmiar i wymagania dotyczące zasobów systemu komputerowego.

Jednym z problemów, jakie może napotkać użytkownik IrfanView podczas pobierania programu z oficjalnej strony internetowej http://www.irfanview.com/, jest ustawienie języka interfejsu samego programu i wtyczek na język polski. Procedura wygląda następująco:

Uwaga: IrfanView jest również dostępny jako aplikacja sklepowa dla systemu Windows 10 (w dwóch wersjach IrfanView64 i tylko IrfanView, dla wersji 32-bitowej), w niektórych przypadkach (gdy instalowanie aplikacji innych niż sklepowe jest zabronione) może to być przydatne.

FastStone Image Viewer to kolejna popularna bezpłatna przeglądarka zdjęć i obrazów na komputer. Pod względem funkcjonalności jest mu bliżej poprzedniej przeglądarki, a pod względem interfejsu – do XnView MP.

Oprócz przeglądania wielu formatów zdjęć dostępne są również opcje edycji:

Możesz pobrać FastStone Image Viewer w języku polskim z oficjalnej strony http://www.faststone.org/FSViewerDownload.htm (sama strona jest w języku angielskim, ale obecny jest polski interfejs programu).

Wielu osobom nie podobała się nowa wbudowana przeglądarka zdjęć w systemie Windows 10, jednak jeśli otworzysz ją nie przez dwukrotne kliknięcie obrazu, ale po prostu z menu Start, możesz zobaczyć, że aplikacja może być całkiem wygodny.

Niektóre rzeczy, które możesz robić w aplikacji Zdjęcia:

Tych. Jeśli do tej pory nie zwracałeś uwagi na wbudowaną przeglądarkę zdjęć w systemie Windows 10, warto zapoznać się z jej funkcjami.

Podsumowując, jeśli darmowe oprogramowanie nie jest priorytetem, należy zwrócić uwagę na takie programy do przeglądania, katalogowania i prostej edycji zdjęć jak ACDSee i Zoner Photo Studio X.

Może być również interesujące:

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz