Bezpłatna kopia zapasowa w narzędziu Veeam Agent dla Microsoft Windows

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
5 min. czytania

Ta recenzja dotyczy prostego, wydajnego i bezpłatnego narzędzia do tworzenia kopii zapasowych dla systemu operacyjnego Windows: Veeam Agent dla Microsoft Windows Free (wcześniej Veeam Endpoint Backup Free), które umożliwia wygodne tworzenie obrazów systemu, kopii zapasowych dysków lub partycji dysków z danymi jako na dyskach wewnętrznych i zewnętrznych lub sieciowych przywróć te dane, a także w niektórych typowych przypadkach przywróć system do odtwarzania.

Systemy Windows 10, 8 i Windows 7 mają wbudowane narzędzia do tworzenia kopii zapasowych, które umożliwiają zapisanie stanu systemu i ważnych plików w określonym momencie (patrz Punkty przywracania systemu Windows, Historia plików systemu Windows 10) lub utworzenie pełnej kopii zapasowej (obraz ) systemu (patrz Jak utworzyć kopię zapasową systemu Windows 10, odpowiednią dla poprzednich wersji systemu operacyjnego). Istnieją również proste, bezpłatne programy do tworzenia kopii zapasowych, takie jak Aomei Backupper Standard (opisane we wcześniej wspomnianej instrukcji).

Jeśli jednak wymagane jest „zaawansowane” tworzenie kopii zapasowych systemu Windows lub dysków (partycji) z danymi, wbudowane narzędzia systemu operacyjnego mogą nie wystarczyć, ale najprawdopodobniej do większości kopii zapasowych wystarczy omówiony w artykule program Veeam Agent dla systemu Windows Free. zadania. Jedyną możliwą wadą dla mojego czytelnika jest brak polskiego języka interfejsu, ale postaram się opowiedzieć o korzystaniu z narzędzia tak szczegółowo, jak to możliwe.

Instalacja programu nie powinna sprawiać żadnych szczególnych trudności i odbywa się za pomocą następujących prostych kroków:

Nośnik odzyskiwania dla narzędzia Veeam Agent dla Microsoft Windows Free można utworzyć natychmiast po instalacji, zaznaczając pole w kroku 3 powyżej lub w dowolnym momencie, uruchamiając polecenie „Utwórz nośnik odzyskiwania” z menu Start.

Do czego potrzebujesz dysku odzyskiwania:

Po rozpoczęciu tworzenia nośnika Veeam Recovery Media należy wykonać następujące czynności:

W tym momencie wszystko jest gotowe do tworzenia kopii zapasowych i przywracania z nich.

Przede wszystkim musisz skonfigurować kopię zapasową w Veeam Agent. Dla tego:

Po zastosowaniu ustawień możesz ręcznie utworzyć pierwszą kopię zapasową, klikając przycisk „Utwórz kopię zapasową teraz” w programie Veeam Agent. Czas tworzenia pierwszego obrazu może być długi (w zależności od parametrów, ilości przechowywanych danych, szybkości napędów).

Jeśli chcesz przywrócić dane z kopii zapasowej Veeam, możesz to zrobić:

Po uruchomieniu przywracania na poziomie woluminu należy określić lokalizację kopii zapasowej (zwykle określaną automatycznie) i punkt przywracania (jeśli jest ich kilka).

I określ, które partycje chcesz przywrócić w następnym oknie. Podczas próby wybrania partycji systemowych zobaczysz komunikat informujący, że nie można ich przywrócić w uruchomionym systemie (tylko z dysku odzyskiwania).

Następnie poczekaj na przywrócenie zawartości partycji z kopii zapasowej.

Jeśli potrzebujesz tylko przywrócić pojedyncze pliki z kopii zapasowej, uruchom Przywracanie na poziomie plików i wybierz punkt przywracania, a następnie na następnym ekranie kliknij przycisk „Otwórz”.

Otworzy się okno Przeglądarka kopii zapasowych, pokazujące zawartość partycji i folderów w kopii zapasowej. Możesz wybrać dowolny z nich (w tym wybrać kilka) i kliknąć przycisk „Przywróć” w menu głównym przeglądarki kopii zapasowych (pojawia się tylko podczas wybierania plików lub plików + folderów, a nie tylko folderów).

Jeśli wybrano folder, kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz „Przywróć”, a także tryb odzyskiwania – Zastąp (zastąp bieżący folder) lub Zachowaj (zapisz obie wersje folderu).

Jeśli wybierzesz drugą opcję, folder pozostanie na dysku w swojej obecnej formie i przywróconej kopii o nazwie RESTORED-FOLDER_NAME.

Jeśli chcesz przywrócić partycje systemowe dysku, musisz uruchomić komputer z dysku rozruchowego lub dysku flash Veeam Recovery Media (może być konieczne wyłączenie funkcji bezpiecznego rozruchu, obsługiwane są rozruchy EFI i starsze).

Podczas uruchamiania naciśnij dowolny klawisz, gdy pojawi się komunikat „naciśnij dowolny klawisz, aby uruchomić komputer z dysku CD lub DVD”. Spowoduje to otwarcie menu odzyskiwania.

Być może chodzi o tworzenie kopii zapasowych za pomocą narzędzia Veeam Agent dla systemu Windows Free. Mam nadzieję, że jeśli jest to interesujące, z dodatkowymi opcjami możesz to rozgryźć.

Program można pobrać bezpłatnie z oficjalnej strony https://www.veeam.com/ru/windows-endpoint-server-backup-free.html (do pobrania wymagana jest rejestracja, która jednak nie jest weryfikowana w żadnym sposób w momencie pisania tego tekstu).

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz