Automatyczne czyszczenie dysku Windows 10

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

W najnowszych wersjach systemu Windows 10, oprócz innych nowych funkcji, stało się możliwe czyszczenie dysku nie tylko ręcznie za pomocą narzędzia Oczyszczanie dysku, ale także w trybie automatycznym zgodnie z ustalonymi ustawieniami czyszczenia.

Ten przewodnik dotyczy tego, jak włączyć automatyczne czyszczenie dysku z niepotrzebnych plików w systemie Windows 10 i skonfigurować je, a jeśli to konieczne, wykonać ręczne czyszczenie przy użyciu tej samej funkcji. Zobacz też: Jak wyczyścić dysk C z niepotrzebnych plików.

Opcja oczyszczenia dysku z niepotrzebnych plików nosi nazwę „Memory Sense”, możesz ją znaleźć i skonfigurować w następujący sposób:

W rezultacie po dokonaniu wszystkich ustawień i włączeniu tej funkcji system Windows 10 automatycznie zwolni miejsce na dysku, usuwając pliki tymczasowe (zobacz Jak usunąć tymczasowe pliki systemu Windows), a także usunięte dane, pobrane i nieużywane OneDrive pliki, które przez długi czas znajdowały się w koszu. Ponieważ funkcja „Storage Sense” działa, będą gromadzone statystyki dotyczące ilości usuniętych danych, które można zobaczyć u góry strony ustawień „Storage Sense”.

Dodatkowo, korzystając ze strony głównej parametrów „Pamięć urządzenia” (pierwszy zrzut ekranu w instrukcji), możesz zorientować się, co dokładnie zajmuje miejsce na dysku (domyślnie jest to Dysk C) i klikając każdy z pozycji otrzyma albo bardziej szczegółowe informacje, albo możliwość usunięcia zbędnych (dla pozycji „Aplikacje i komponenty” oraz „Pliki tymczasowe”).

W tej chwili nie byłem w stanie ocenić, jak skuteczne jest proponowane Oczyszczanie dysku (czysty system świeżo zainstalowany z obrazu), jednak raporty innych firm mówią, że działa to znośnie i czyści pliki, które nie przeszkadzają za pomocą wbudowanego narzędzia Oczyszczanie dysku bez czyszczenia plików systemowych Windows 10 (możesz uruchomić narzędzie, naciskając Win + R i wpisując cleanmgr).

Reasumując wydaje mi się, że warto włączyć funkcję: może dużo nie wyczyścić, z drugiej strony najprawdopodobniej w żaden sposób nie spowoduje awarii w systemie i w pewnym stopniu pomoże utrzymuj dysk bardziej wolny od niepotrzebnych danych bez działania z Twojej strony.

Dodatkowe informacje, które mogą być przydatne w kontekście czyszczenia dysku:

Nawiasem mówiąc, ciekawie będzie poczytać w komentarzach, jak w Twoim przypadku sprawdziło się wbudowane automatyczne czyszczenie dysku w Windowsie 10.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz