AnyDesk – zdalne sterowanie komputerem i nie tylko

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
5 min. czytania

Niemal każdy użytkownik, który kiedykolwiek potrzebował narzędzia do zdalnego sterowania komputerem przez Internet, wie o najpopularniejszym tego typu rozwiązaniu – TeamViewer, który zapewnia szybki dostęp do pulpitu Windows na innym komputerze PC, laptopie, a nawet z telefonu i tabletu. AnyDesk to bezpłatne oprogramowanie do zdalnego użytku do użytku prywatnego opracowane przez byłych pracowników TeamViewer, które oferuje wysoką prędkość połączenia, dobrą liczbę klatek na sekundę i łatwość obsługi.

Ta krótka recenzja dotyczy zdalnego sterowania komputerem i innymi urządzeniami w AnyDesk, funkcji i niektórych ważnych ustawień programu. Może się również przydać: Jak skonfigurować nienadzorowany dostęp zdalny AnyDesk, Najlepsze oprogramowanie do zdalnego sterowania komputerem dla Windows 10, 8 i Windows 7, Korzystanie z Microsoft Remote Desktop.

AnyDesk jest obecnie dostępny bezpłatnie (z wyjątkiem użytku komercyjnego) na wszystkich popularnych platformach – Windows 10, 8.1 i Windows 7, Linux i Mac OS, Android i iOS. Jednocześnie możliwe jest połączenie między różnymi platformami: na przykład możesz sterować komputerem z systemem Windows za pomocą MacBooka, Androida, iPhone’a lub iPada.

Zarządzanie urządzeniami mobilnymi jest dostępne z ograniczeniami: możesz przeglądać ekran Androida z komputera (lub innego urządzenia mobilnego) za pomocą AnyDesk, a także przesyłać pliki między urządzeniami. Z kolei na iPhonie i iPadzie można połączyć się tylko z urządzeniem zdalnym, ale nie z komputera na urządzenie z systemem iOS.

Wyjątkiem są niektóre smartfony Samsung Galaxy, w przypadku których możliwe jest pełne zdalne sterowanie za pomocą AnyDesk – nie tylko widzisz ekran, ale możesz także wykonywać na nim dowolne czynności na swoim komputerze.

Wszystkie warianty AnyDesk dla różnych platform można pobrać z oficjalnej strony https://anydesk.com/ru/ (w przypadku urządzeń mobilnych można od razu skorzystać ze Sklepu Play lub Apple App Store). Wersja AnyDesk dla systemu Windows nie wymaga obowiązkowej instalacji na komputerze (ale po każdym zamknięciu programu wyświetli monit o zainstalowanie), wystarczy ją uruchomić i zacząć z niej korzystać.

Niezależnie od systemu operacyjnego, dla którego zainstalowany jest program, interfejs AnyDesk jest w przybliżeniu taki sam, jak proces połączenia:

Ogólnie rzecz biorąc, wystarczy zacząć korzystać z programu: łatwo jest rozgryźć pozostałe ustawienia, interfejs, z wyjątkiem poszczególnych elementów, jest całkowicie w języku polskim. Jedyne ustawienie, na które zwrócę uwagę, to „Niekontrolowany dostęp”, które znajdziesz w sekcji „Ustawienia” – „Zabezpieczenia”.

Włączając tę ​​opcję w AnyDesk na komputerze PC lub laptopie i ustawiając hasło, zawsze możesz połączyć się z nim przez Internet lub sieć lokalną, bez względu na to, gdzie jesteś (pod warunkiem, że komputer jest włączony) bez konieczności włączania zdalnego sterowania to.

Główną różnicą zauważoną przez programistów jest duża szybkość AnyDesk w porównaniu do wszystkich innych podobnych programów. Testy (choć nie najnowsze, wszystkie programy na liście były od tamtego czasu aktualizowane więcej niż jeden raz) mówią, że jeśli musisz korzystać z uproszczonej grafiki podczas łączenia się przez TeamViewer (wyłączenie Windows Aero, tapet) i mimo to FPS zostaje około 20 klatek na sekundę, wtedy przy użyciu AnyDesk obiecujemy 60 FPS. Możesz spojrzeć na wykres porównania FPS dla najpopularniejszych programów do zdalnego sterowania komputerem z włączonym Aero i bez niego:

Według tych samych testów (przeprowadzonych przez samych programistów), korzystanie z AnyDesk zapewnia najniższe opóźnienie (dziesięć lub więcej razy mniej niż przy użyciu innych programów) i najmniejszą ilość przesyłanego ruchu (1,4 MB na minutę w Full HD) bez potrzeby aby wyłączyć projekt graficzny lub zmniejszyć rozdzielczość ekranu. Zobacz pełny raport z testu porównawczego (w języku angielskim) pod adresem https://anydesk.com/benchmark/anydesk-benchmark.pdf

Osiąga się to dzięki zastosowaniu nowego, specjalnie zaprojektowanego do użytku ze zdalnymi połączeniami z pulpitowym kodekiem DeskRT. Inne podobne programy również używają specjalnych kodeków, ale AnyDesk i DeskRT zostały opracowane od podstaw specjalnie dla „bogatych graficznie” aplikacji.

Według autorów można łatwo i bez „hamulców” nie tylko zdalnie administrować komputerem, ale także pracować w edytorach graficznych, systemach CAD i wykonywać wiele poważnych zadań. Brzmi bardzo obiecująco. W rzeczywistości podczas testowania programu w mojej sieci lokalnej (chociaż autoryzacja odbywa się przez serwery AnyDesk) prędkość okazała się całkiem akceptowalna: nie zauważono żadnych problemów w zadaniach roboczych. Chociaż oczywiście granie w ten sposób nie zadziała: kodeki są zoptymalizowane specjalnie pod kątem grafiki zwykłego interfejsu i programów Windows, gdzie większość obrazu pozostaje niezmieniona przez długi czas.

Tak czy inaczej AnyDesk to program do zdalnego zarządzania pulpitem i komputerem, a czasem Androidem, który mogę śmiało polecić do użytku.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz