Aktywacja systemu Windows 10

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
7 min. czytania

Pytania dotyczące aktywacji systemu Windows 10 należą do najczęściej zadawanych przez użytkowników: w jaki sposób system jest aktywowany, skąd uzyskać klucz aktywacyjny do czystej instalacji systemu Windows 10 na komputerze, dlaczego różni użytkownicy mają te same klucze i inne podobne komentarze otrzymywać regularnie odpowiedzi.

A teraz, dwa miesiące po premierze, Microsoft opublikował oficjalne instrukcje z informacją o procesie aktywacji nowego systemu operacyjnego, poniżej przedstawię wszystkie główne punkty z niego związane z aktywacją Windows 10. Możesz także korzystać z systemu Windows 10 bez aktywacji, zobacz Jakie są ograniczenia dotyczące korzystania z systemu Windows 10 bez aktywacji.

Od zeszłego roku system Windows 10 obsługiwał aktywację klucza dla systemów Windows 7, 8.1 i 8. Poinformowano, że taka aktywacja przestanie działać wraz z wydaniem aktualizacji rocznicowej, ale nadal działa, w tym dla nowych obrazów 1903 z czystym zainstalować. Możesz z niego korzystać zarówno po instalacji systemu, jak i podczas czystej instalacji, korzystając z najnowszych obrazów ze strony Microsoft (zobacz Jak pobrać Windows 10)

Począwszy od sierpnia 2016 r., w systemie Windows 10 licencja (uzyskana dzięki bezpłatnej aktualizacji z poprzednich wersji systemu operacyjnego) jest powiązana nie tylko z identyfikatorem sprzętu (jak opisano w następnej sekcji tego materiału), ale także z informacjami o koncie Microsoft , Jeśli możliwe.

Według Microsoftu powinno to pomóc w rozwiązywaniu problemów z aktywacją, w tym poważnych zmian w sprzęcie komputera (na przykład podczas wymiany płyty głównej komputera).

Jeśli aktywacja nie powiodła się, w sekcji parametrów „Aktualizacja i zabezpieczenia” – „Aktywacja” pojawi się pozycja „Aktywacja rozwiązywania problemów”, która przypuszczalnie (jeszcze nie osobiście zweryfikowana) będzie brać pod uwagę twoje konto, przypisane licencje do niego, a także liczbę komputerów, na których ta licencja jest używana.

Powiązanie aktywacji z kontem Microsoft następuje automatycznie z kontem „głównym” na komputerze, w tym przypadku w informacjach o aktywacji w ustawieniach w systemie Windows 10 w wersji 1607 i nowszych zobaczysz komunikat, że „Windows jest aktywowany za pomocą licencja cyfrowa powiązana z Twoim kontem Microsoft”.

Jeśli korzystasz z konta lokalnego, poniżej w tej samej sekcji ustawień zostaniesz poproszony o dodanie konta Microsoft, z którym aktywacja zostanie połączona.

Po dodaniu Twoje konto lokalne jest zastępowane kontem Microsoft, a licencja jest z nim powiązana. Teoretycznie (nie gwarantuję tutaj) możesz usunąć konto Microsoft po tym, link powinien pozostać w mocy, chociaż informacja o tym, że licencja cyfrowa jest połączona z kontem, znika w informacjach aktywacyjnych.

Oficjalne informacje potwierdzają to, co było wcześniej wiadome: ci użytkownicy, którzy zaktualizowali Windows 7 i 8.1 do Windows 10 za darmo lub kupili aktualizację ze Sklepu Windows, a także ci, którzy uczestniczą w programie Windows Insider, otrzymują aktywację bez konieczności wchodzenia klucz aktywacyjny, poprzez powiązanie licencji ze sprzętem (w artykule Microsoftu nazywa się to Digital Entitlement, nie wiem jeszcze, jakie będzie oficjalne tłumaczenie). Aktualizacja: oficjalnie nazywa się Digital Resolution.

Co to oznacza dla przeciętnego użytkownika: Po jednorazowej aktualizacji do systemu Windows 10 na komputerze zostanie on automatycznie aktywowany przy kolejnych czystych instalacjach (w przypadku uaktualnienia z licencji).

A w przyszłości nie musisz uczyć się instrukcji na temat „Jak znaleźć klucz zainstalowanego systemu Windows 10.”. W dowolnym momencie możesz utworzyć rozruchowy dysk flash USB lub dysk z systemem Windows 10 za pomocą oficjalnych narzędzi i uruchomić czystą instalację (ponowną instalację) systemu operacyjnego na tym samym komputerze lub laptopie, pomijając wprowadzanie klucza tam, gdzie jest to wymagane: system aktywować się automatycznie po połączeniu z Internetem.

Teoretycznie wpisanie klucza, który był widziany wcześniej po aktualizacji klucza podczas instalacji lub po nim we właściwościach komputera, teoretycznie może nawet zaszkodzić.

Ważna uwaga: niestety nie zawsze wszystko idzie gładko (choć zwykle tak się dzieje). Jeśli coś pójdzie nie tak z aktywacją, jest kolejna instrukcja od Microsoft (już w języku polskim) – pomoc dotycząca błędów aktywacji systemu Windows 10, dostępna pod adresem http://windows.microsoft.com/ru-ru/windows-10 /activation-errors -okna-10

Teraz o kluczu aktywacyjnym: jak już wspomniano, użytkownicy, którzy otrzymali system Windows 10 poprzez aktualizację, nie potrzebują tego klucza (co więcej, jak wielu zauważyło, różne komputery i różni użytkownicy mogą mieć ten sam klucz, jeśli spojrzysz na to w jednym z znane sposoby), ponieważ od tego zależy pomyślna aktywacja.

Klucz produktu do instalacji i aktywacji jest wymagany w przypadkach, gdy:

Jak widać, w chwili obecnej niewiele osób potrzebuje klucza, a ci, którzy go potrzebują, najprawdopodobniej mają pytanie, gdzie znaleźć klucz aktywacyjny, nie warto.

Oficjalne informacje firmy Microsoft dotyczące aktywacji tutaj: https://support.microsoft.com/en-us/help/12440/windows-10-activation

Ważne pytanie, które interesowało wielu: jak zadziała aktywacja „powiązana” ze sprzętem, jeśli ten lub inny sprzęt zostanie zmieniony, zwłaszcza jeśli wymiana dotyczy kluczowych komponentów komputera?

Microsoft odpowiada również na to: „Jeśli uaktualniłeś system do systemu Windows 10 za pomocą bezpłatnej aktualizacji, a następnie wprowadziłeś znaczące zmiany sprzętowe w swoim urządzeniu, takie jak wymiana płyty głównej, system Windows 10 może przestać się aktywować. Aby uzyskać pomoc dotyczącą aktywacji, skontaktuj się z pomocą techniczną.”

Aktualizacja 2016: Od sierpnia tego roku wydaje się, że licencję na system Windows 10 otrzymaną w ramach aktualizacji można powiązać z kontem Microsoft. Odbywa się to w celu ułatwienia aktywacji systemu przy zmianie konfiguracji sprzętowej, ale zobaczymy, jak dokładnie to zadziała. Być może uda się przenieść aktywację na zupełnie inny sprzęt.

Po pierwsze zaznaczam, że wszystko to dotyczy tylko użytkowników licencjonowanych wersji systemów. A teraz krótkie ściskanie wszystkich kwestii związanych z aktywacją:

Moim zdaniem wszystko jest jasne i zrozumiałe. Jeśli coś nie jest jasne w mojej interpretacji, zapoznaj się z oficjalnymi instrukcjami, a także zadaj pytania wyjaśniające poniżej w komentarzach.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz