Windows 11, dostępny jako bezpłatna aktualizacja dla kompatybilnych komputerów i laptopów z systemem Windows 10, został oficjalnie wydany. Aktualizację można teraz zainstalować na kilka sposobów.
W artykule szczegółowo opisano, jak zaktualizować system do systemu Windows 11 za pomocą oficjalnych narzędzi oferowanych przez firmę Microsoft. Przede wszystkim o instalacji systemu na w pełni kompatybilnych systemach, a następnie o instalacji na urządzeniach, które nie spełniają minimalnych specyfikacji. W kontekście tematu może się przydać: Jak uaktualnić do systemu Windows 11 na nieobsługiwanym komputerze, Jak sprawdzić, czy komputer jest zgodny z systemem Windows 11.
Aktualizacja do Windows 11 będzie dostępna za pośrednictwem Windows 10 Update, ale tylko dla w pełni kompatybilnych urządzeń i nie od razu, ale po pewnym czasie.
Według dostępnych informacji Microsoftu aktualizacja będzie wydawana „falami”, których szybkość dystrybucji będzie zależeć od oceny kompatybilności poszczególnych urządzeń z nowym systemem operacyjnym. Jest też informacja, że aktualizacja przez Centrum Aktualizacji będzie dostępna dopiero od początku 2022 roku.
Dla tych użytkowników, którzy nie muszą pilnie instalować aktualizacji, najlepszą opcją może być poczekanie na otrzymanie aktualizacji z Centrum aktualizacji – z dużym prawdopodobieństwem do tego czasu wiele początkowych wad i błędów w systemie Windows 11 zostanie naprawiony, a po aktualizacji będzie mniej problemów. Uwagi autora na ten temat: Czy warto aktualizować do Windows 11.
Zaraz po wydaniu Windows 11 na oficjalnej stronie Microsoftu pojawiła się strona, która umożliwia pobranie:
W tej sekcji przyjrzyjmy się uaktualnieniu do systemu Windows 11 za pomocą narzędzia Asystent instalacji systemu Windows 11:
Wszystkie ustawienia systemu i zainstalowane programy powinny działać jak poprzednio: jednak biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia z pierwszym wydaniem nowego systemu operacyjnego, nie można tego zagwarantować.
Jeśli zdecydujesz się zrezygnować z aktualizacji, możesz to zrobić w ciągu 10 dni po zainstalowaniu systemu Windows 11, w Ustawieniach – Odzyskiwanie. Przeczytaj więcej: Jak przywrócić uaktualnienie do systemu Windows 11 i wrócić do systemu Windows 10?
Możliwe jest uaktualnienie do systemu Windows 11 bez użycia narzędzia omówionego powyżej, ale przy użyciu zamontowanego obrazu z systemem. Procedura:
Co ciekawe, pomimo tego, że wcześniej zgłoszono, że nie było potrzeby TPM 2.0 TPM dla użytkowników z Polski, instalacja opisaną metodą przy jej braku nie następuje z komunikatem „Ten komputer nie spełnia wymagań systemowych dla Windows 11.”
W przypadkach, w których wbudowane programy sprawdzające zgodność systemu Windows 11 dostarczane przez firmę Microsoft wykryją niezgodność niektórych cech, nie będzie można zaktualizować przy użyciu metod opisanych powyżej.
Jednak w razie potrzeby możesz użyć metod obejścia sprawdzania zgodności lub wykonać czystą instalację systemu Windows 11 z dysku flash USB za pomocą narzędzia do tworzenia nośnika instalacyjnego, aby go utworzyć, lub obrazu ISO dostępnego na oficjalnej stronie internetowej, aby utworzyć rozruchowy Dysk flash USB przy użyciu programów innych firm. Jednak podczas instalacji obrazu sprawdzana jest obecność modułu TPM, aby mimo to zakończyć instalację, przyda się instrukcja Jak utworzyć obraz ISO lub dysk flash Windows 11 w celu czystej instalacji bez sprawdzania TPM . Sam proces instalacji został opisany krok po kroku w artykule Jak zainstalować system Windows 11 z dysku flash.
Należy pamiętać, że według Microsoft podczas instalacji systemu Windows 11 na nieobsługiwanych komputerach i laptopach użytkownik nie otrzyma aktualizacji systemu. Nie wiem, czy to prawda, ale z czasem stanie się to na pewno znane.