Administracja Windows dla początkujących

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
5 min. czytania

Systemy Windows 7, 8 i 8.1 zapewniają różnorodne narzędzia przeznaczone do administrowania lub innego zarządzania komputerem. Wcześniej pisałem porozrzucane artykuły opisujące zastosowanie niektórych z nich. Tym razem postaram się podać szczegółowo cały materiał na ten temat w bardziej spójnej formie, przystępnej dla początkującego użytkownika komputera.

Przeciętny użytkownik może nie wiedzieć o wielu z tych narzędzi lub o tym, jak można z nich korzystać – nie jest wymagane korzystanie z sieci społecznościowych ani instalowanie gier. Jeśli jednak masz te informacje, korzyści można odczuć niezależnie od zadań, do których komputer jest używany.

W systemie Windows 8.1 możesz kliknąć prawym przyciskiem myszy przycisk Start (lub nacisnąć klawisze Win + X) i wybrać Zarządzanie komputerem z menu kontekstowego, aby uruchomić narzędzia administracyjne, o których będziemy rozmawiać.

W systemie Windows 7 możesz zrobić to samo, naciskając Win (klawisz z logo systemu Windows) + R na klawiaturze i wpisując compmgmtlauncher (działa to również w systemie Windows 8).

W rezultacie otworzy się okno, w którym w wygodny sposób prezentowane są wszystkie główne narzędzia do zarządzania komputerem. Można je jednak również uruchamiać pojedynczo — za pomocą okna dialogowego Uruchom lub za pomocą elementu Narzędzia administracyjne w panelu sterowania.

A teraz – szczegółowo o każdym z tych narzędzi, a także o kilku innych, bez których ten artykuł nie byłby kompletny.

Najprawdopodobniej korzystałeś już z edytora rejestru – może się przydać, gdy musisz usunąć baner z pulpitu, programy z uruchamiania, wprowadzić zmiany w zachowaniu systemu Windows.

Proponowany materiał omówi bardziej szczegółowo wykorzystanie edytora rejestru do różnych celów konfiguracji i optymalizacji komputera.

Korzystanie z Edytora rejestru

Niestety, Windows Local Group Policy Editor nie jest dostępny we wszystkich wersjach systemu operacyjnego – ale dopiero od wersji profesjonalnej. Za pomocą tego narzędzia można dostroić system bez korzystania z Edytora rejestru.

Przykłady użycia lokalnego edytora zasad grupy

Okno zarządzania usługami jest intuicyjne – widzisz listę dostępnych usług, niezależnie od tego, czy są uruchomione, czy zatrzymane, a klikając dwukrotnie możesz skonfigurować różne parametry ich działania.

Przyjrzyjmy się dokładnie, jak działają usługi, które usługi można całkowicie wyłączyć lub usunąć z listy i przyjrzyjmy się innym punktom.

Przykład pracy z usługami Windows

Aby utworzyć partycję na dysku twardym („partycjonować dysk”) lub ją usunąć, zmień literę dysku i dla innych zadań związanych z zarządzaniem dyskami twardymi, a także w przypadkach, gdy dysk flash lub dysk nie jest wykrywany przez system, wcale nie trzeba uciekać się do programów innych firm: wszystko to można zrobić za pomocą wbudowanego narzędzia do zarządzania dyskami.

Korzystanie z narzędzia do zarządzania dyskami

Praca ze sprzętem komputerowym, rozwiązywanie problemów ze sterownikami kart wideo, adapterem Wi-Fi i innymi urządzeniami – wszystko to może wymagać znajomości Menedżera urządzeń systemu Windows.

Menedżer zadań może być również bardzo przydatnym narzędziem do różnych celów – od wyszukiwania i eliminowania złośliwego oprogramowania na komputerze, konfigurowania opcji uruchamiania (Windows 8 i nowsze), po przydzielanie logicznych rdzeni procesora poszczególnym aplikacjom.

Menedżer zadań Windows dla początkujących

Rzadki użytkownik wie, jak korzystać z przeglądarki zdarzeń w systemie Windows, a to narzędzie może pomóc Ci dowiedzieć się, które komponenty systemu powodują błędy i co z tym zrobić. To prawda, że ​​wymaga wiedzy, jak to zrobić.

Używanie przeglądarki zdarzeń systemu Windows do rozwiązywania problemów z komputerem

Innym nieznanym użytkownikom narzędziem jest monitor stabilności systemu, który pomoże wizualnie zobaczyć, jak wszystko idzie dobrze z komputerem i które procesy powodują awarie i błędy.

Korzystanie z Monitora niezawodności systemu

Harmonogram zadań w systemie Windows jest używany przez system, a także przez niektóre programy, do uruchamiania różnych zadań według określonego harmonogramu (zamiast uruchamiania ich za każdym razem). Ponadto niektóre złośliwe oprogramowanie, które zostało już usunięte z uruchamiania systemu Windows, może również uruchamiać lub wprowadzać zmiany na komputerze za pomocą harmonogramu zadań.

Oczywiście to narzędzie pozwala samodzielnie tworzyć określone zadania, co może być przydatne.

To narzędzie umożliwia doświadczonym użytkownikom uzyskanie najbardziej szczegółowych informacji o działaniu niektórych składników systemu — procesora, pamięci, pliku stronicowania i innych.

Chociaż w systemie Windows 7 i 8 niektóre informacje o wykorzystaniu zasobów są dostępne w Menedżerze zadań, Monitor zasobów zapewnia dokładniejsze informacje o wykorzystaniu zasobów komputera przez każdy z uruchomionych procesów.

Korzystanie z Monitora zasobów

Standardowa Zapora systemu Windows to bardzo proste narzędzie do zabezpieczania sieci. Możesz jednak otworzyć zaawansowany interfejs zapory, który może sprawić, że zapora będzie naprawdę skuteczna.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz