2 sposoby zmiany adresu MAC karty sieciowej komputera

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Wczoraj pisałem o tym, jak znaleźć adres MAC komputera, a dziś porozmawiamy o jego zmianie. Dlaczego miałbyś to zmienić? Najbardziej prawdopodobnym powodem jest to, że Twój dostawca usług internetowych używa tego adresu do połączenia z, a Ty, powiedzmy, kupiłeś nowy komputer lub laptop.

Kilka razy spotkałem się z sporami na temat tego, że adresu MAC nie można zmienić, ponieważ jest to cecha sprzętowa i dlatego wyjaśnię: w rzeczywistości naprawdę nie można zmienić adresu MAC „przewodowego” w karcie sieciowej (to jest możliwe, ale wymaga dodatkowego sprzętu – programatora), ale nie jest to konieczne: dla większości urządzeń sieciowych segmentu konsumenckiego adres MAC ustawiony na poziomie oprogramowania przez sterownik ma pierwszeństwo przed adresem sprzętowym, co sprawia, że manipulacje opisane poniżej są możliwe i użyteczne.

Uwaga: Pierwsze dwie cyfry określonego adresu MAC nie muszą zaczynać się od 0, ale powinny kończyć się na 2, 6, A lub E. W przeciwnym razie zmiana może nie działać na niektórych kartach sieciowych.

Aby rozpocząć, uruchom Menedżera urządzeń systemu Windows 7 lub Windows 8 (8.1). Szybkim sposobem na to jest naciśnięcie klawiszy Win + R na klawiaturze i wpisanie devmgmt.msc, a następnie klawisz Enter.

W Menedżerze urządzeń otwórz sekcję „Karty sieciowe”, kliknij prawym przyciskiem myszy kartę sieciową lub kartę Wi-Fi, której adres MAC chcesz zmienić, i kliknij „Właściwości”.

W oknie właściwości adaptera wybierz zakładkę „Zaawansowane” i znajdź element „Adres sieciowy” i ustaw jego wartość. Aby zmiany odniosły skutek, należy ponownie uruchomić komputer lub wyłączyć i włączyć kartę sieciową. Adres MAC składa się z 12 cyfr szesnastkowych i należy go podać bez użycia dwukropków ani innych znaków interpunkcyjnych.

Uwaga: nie wszystkie urządzenia mogą wykonać powyższe czynności, dla niektórych z nich pozycja „Adres sieci” nie będzie znajdować się w zakładce „Zaawansowane”. W takim przypadku powinieneś użyć innych metod. Aby sprawdzić, czy zmiany odniosły skutek, możesz użyć polecenia ipconfig /all (więcej szczegółów znajdziesz w artykule, jak znaleźć adres MAC).

Jeśli poprzednia opcja ci nie pomogła, możesz użyć edytora rejestru, metoda powinna działać w Windows 7, 8 i XP. Aby uruchomić Edytor rejestru, naciśnij klawisze Win + R i wpisz regedit.

W edytorze rejestru otwórz klucz HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetControlClass{4D36E972-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}

Ta sekcja będzie zawierać kilka „folderów”, z których każdy odpowiada innemu urządzeniu sieciowemu. Znajdź osobę, której adres MAC należy zmienić. Aby to zrobić, zwróć uwagę na parametr DriverDesc po prawej stronie edytora rejestru.

Po znalezieniu żądanej partycji kliknij ją prawym przyciskiem myszy (w moim przypadku 0000) i wybierz – „Utwórz” – „Wartość ciągu”. Nazwij go NetworkAddress.

Kliknij dwukrotnie nowy wpis rejestru i wprowadź nowy 12-cyfrowy szesnastkowy adres MAC bez używania dwukropków.

Zamknij Edytor rejestru i uruchom ponownie komputer, aby zmiany zaczęły obowiązywać.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz