17 Darmowe oprogramowanie do odzyskiwania danych

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
14 min. czytania

Przywracanie usuniętych plików lub danych z uszkodzonych dysków twardych i innych dysków to zadanie, z którym prawie każdy użytkownik ma do czynienia przynajmniej raz. Jednocześnie takie usługi lub programy do tych celów z reguły nie kosztują najmniejszej kwoty pieniędzy. Możesz jednak wypróbować bezpłatne programy do odzyskiwania danych z dysku flash, dysku twardego lub karty pamięci, z których najlepsze są opisane w tym artykule. Jeśli po raz pierwszy spotkałeś się z takim zadaniem i po raz pierwszy postanowiłeś samodzielnie odzyskać dane, mogę również polecić lekturę Odzyskiwanie danych dla początkujących.

Napisałem już recenzję najlepszych programów do odzyskiwania danych, w których znalazły się zarówno darmowe, jak i płatne produkty (w większości najnowsze), tym razem porozmawiamy tylko o tych, które można pobrać za darmo i bez ograniczania ich funkcji (jednak niektóre przedstawione narzędzia są wszystkie, jednak ma ograniczenia dotyczące rozmiaru plików do odzyskania). Zwracam uwagę, że niektóre programy (jest wiele takich przykładów) do odzyskiwania danych dystrybuowane na zasadach płatnych wcale nie są profesjonalne, używają tych samych algorytmów co darmowe odpowiedniki i nie zapewniają nawet większej liczby funkcji. Może się również przydać: Odzyskiwanie danych na Androidzie.

Uwaga: podczas pobierania programów do odzyskiwania danych polecam najpierw sprawdzić je za pomocą virustotal.com (chociaż wybrałem czyste, wszystko może się z czasem zmienić), a także zachować ostrożność podczas instalacji – odrzuć oferty instalacji dodatkowego oprogramowania, jeśli takie jest oferowane ( Próbowałem też wybrać tylko najczystsze opcje).

Darmowy program Recuva to jeden z najbardziej znanych programów, który pozwala odzyskać dane z dysków twardych, dysków flash i kart pamięci, nawet początkującemu użytkownikowi. W celu prostego odzyskiwania program zapewnia wygodny kreator; znajdą ją tutaj ci sami użytkownicy, którzy potrzebują zaawansowanych funkcji.

Recuva umożliwia odzyskiwanie plików w systemach Windows 10, 8, Windows 7 i XP, a nawet starszych wersjach systemu operacyjnego Windows. Obecny jest polski język interfejsu. Nie można powiedzieć, że ten program jest bardzo skuteczny (na przykład podczas formatowania dysku na inny system plików wynik nie był najlepszy), ale jako pierwszy sposób sprawdzenia, czy możliwe jest odzyskanie części utraconych plików, jest bardzo odpowiedni.

Na oficjalnej stronie dewelopera znajdziesz program w dwóch wersjach jednocześnie – zwykły instalator i Recuva Portable, który nie wymaga instalacji na komputerze. Więcej szczegółów na temat programu, przykład użycia, instrukcje wideo i skąd pobrać Recuva: https://remontka.pro/recuva-file-recovery/

Puran File Recovery to stosunkowo prosty, całkowicie darmowy program do odzyskiwania danych w języku polskim, który jest odpowiedni, gdy trzeba odzyskać zdjęcia, dokumenty i inne pliki po usunięciu lub sformatowaniu (lub w wyniku uszkodzenia dysku twardego, dysku flash lub pamięci karta). Z bezpłatnego oprogramowania do odzyskiwania, które udało mi się przetestować, ta opcja jest prawdopodobnie najskuteczniejsza.

Szczegółowe informacje na temat korzystania z Puran File Recovery i testu odzyskiwania plików ze sformatowanego dysku flash znajdują się w osobnym przewodniku Odzyskiwanie danych w Puran File Recovery.

Transcend RecoveRx, darmowy program do odzyskiwania danych z dysków flash, USB i lokalnych dysków twardych, to jedno z najprostszych (ale skutecznych) rozwiązań do odzyskiwania informacji z szerokiej gamy dysków (i nie tylko Transcend).

Program jest całkowicie w języku polskim, pewnie radzi sobie ze sformatowanymi dyskami flash, dyskami i kartami pamięci, a cały proces odzyskiwania obejmuje trzy proste kroki, od wyboru dysku do przeglądania odzyskanych plików.

Szczegółowy przegląd i przykład korzystania z programu, a także pobieranie z oficjalnej strony: Odzyskiwanie danych w programie RecoverRx.

R.Saver to proste, darmowe narzędzie w języku polskim do odzyskiwania danych z dysków flash, dysków twardych i innych dysków z polskiego laboratorium odzyskiwania danych R.Lab (polecam kontakt z takimi wyspecjalizowanymi laboratoriami, jeśli chodzi o naprawdę ważne dane, które wymagają odzyskania Wszelkiego rodzaju interdyscyplinarna pomoc komputerowa w tym kontekście jest prawie taka sama, jak próba ich samodzielnego przywrócenia).

Program nie wymaga instalacji na komputerze i będzie tak prosty, jak to tylko możliwe dla polskiego użytkownika (dostępna jest również szczegółowa pomoc w języku polskim). Nie jestem pewien, czy R.Saver ma zastosowanie w skomplikowanych przypadkach utraty danych, co może wymagać profesjonalnego oprogramowania, ale generalnie program działa. Przykładem pracy i skąd pobrać program jest bezpłatne odzyskiwanie danych w R.Saver.

PhotoRec to potężne narzędzie do odzyskiwania zdjęć, ale może nie być zbyt wygodne dla początkujących użytkowników, ponieważ cała praca z programem odbywa się bez zwykłego interfejsu graficznego. Niedawno wprowadzono również wersję Photorec z graficznym interfejsem użytkownika (wcześniej wszystkie czynności musiały być wykonywane z wiersza poleceń), więc teraz jego obsługa stała się łatwiejsza dla początkującego użytkownika.

Program pozwala na odzyskanie ponad 200 rodzajów zdjęć (plików graficznych), działa z prawie każdym systemem plików i urządzeniem, jest dostępny w wersjach dla Windows, DOS, Linux i Mac OS X), a narzędzie TestDisk zawarte w pakiecie może pomóc odzyskać utraconą partycję na dysku. Przegląd programu i przykład odzyskiwania zdjęć w PhotoRec (+ skąd pobrać).

Darmowa wersja programu DMDE (DM Disk Editor and Data Recovery Software, bardzo wysokiej jakości narzędzie do odzyskiwania danych po sformatowaniu lub usunięciu utraconych lub uszkodzonych partycji) ma pewne ograniczenia, ale nie zawsze odgrywają one rolę (nie ograniczają rozmiar danych do odzyskania, ale w przypadku odzyskiwania całej uszkodzonej partycji lub dysku RAW nie ma żadnego znaczenia).

Program jest w języku polskim i jest naprawdę skuteczny w wielu scenariuszach odzyskiwania zarówno pojedynczych plików, jak i całych woluminów dysku twardego, dysku flash lub karty pamięci. Szczegóły dotyczące korzystania z programu i wideo z procesem odzyskiwania danych w DMDE Free Edition – Odzyskiwanie danych po sformatowaniu w DMDE.

Hasleo Data Recovery Free nie ma polskiego języka interfejsu, ale jest wystarczająco wygodny do użycia nawet przez początkującego użytkownika. Program twierdzi, że za darmo można odzyskać tylko 2 GB danych, ale w rzeczywistości, po osiągnięciu tego progu, odzyskiwanie zdjęć, dokumentów i innych plików nadal działa (chociaż zostaniesz przypomniany o zakupie licencji).

Szczegóły dotyczące użytkowania programu i testu wyniku odzyskiwania (wynik bardzo dobry) w osobnym artykule Odzyskiwanie danych w Hasleo Data Recovery Free.

Disk Drill to bardzo popularny program do odzyskiwania danych dla systemu Mac OS X, ale ponad rok temu deweloper udostępnił darmową wersję Disk Drill dla systemu Windows, która doskonale radzi sobie z odzyskiwaniem, ma prosty interfejs (choć w języku angielskim) i, co jest problemem dla wielu darmowych narzędzi, nie próbuje instalować czegoś dodatkowego na swoim komputerze (w momencie pisania tej recenzji).

Ponadto Disk Drill dla Windows zachowuje interesujące funkcje z płatnej wersji dla komputerów Mac — na przykład tworzenie obrazu dysku flash, karty pamięci lub dysku twardego w formacie DMG, a następnie odzyskiwanie danych z tego obrazu w celu uniknięcia dalszego uszkodzenia danych na dysku fizycznym.

Dowiedz się więcej o używaniu i pobieraniu programu: Oprogramowanie do odzyskiwania danych Disk Drill dla systemu Windows

Kolejne darmowe oprogramowanie, które pozwala odzyskać skasowane pliki z kart pamięci, odtwarzacza MP3, pendrive’a, aparatu lub dysku twardego. Mówimy tylko o tych plikach, które zostały usunięte na różne sposoby, w tym z Kosza. Jednak w bardziej skomplikowanych scenariuszach tego nie sprawdzałem.

Program obsługuje język polski i jest dostępny do pobrania na oficjalnej stronie internetowej: https://www.wisecleaner.com/wise-data-recovery.html. Podczas instalacji zachowaj ostrożność – zostaniesz poproszony o zainstalowanie dodatkowych programów, jeśli ich nie potrzebujesz – kliknij Odrzuć.

Podobnie jak poprzednia rozważana opcja, ten program pomaga odzyskać pliki usunięte na różne sposoby na komputerze, a także dane utracone w wyniku awarii systemu lub wirusów. Obsługiwana jest większość typów urządzeń pamięci masowej, takich jak dyski flash USB, karty pamięci, dyski twarde i inne. Adres strony internetowej programu to http://www.undelete360.com/, ale bądź ostrożny – na stronie znajdują się reklamy z przyciskiem Pobierz, które nie są związane z samym programem.

EaseUS Data Recovery to potężne narzędzie do odzyskiwania danych po usunięciu, sformatowaniu lub zmianie partycji, z polskim językiem interfejsu. Dzięki niemu możesz łatwo odzyskać zdjęcia, dokumenty, filmy i nie tylko z dysku twardego, dysku flash lub karty pamięci. To oprogramowanie jest intuicyjne i między innymi oficjalnie wspiera najnowsze systemy operacyjne – Windows 10, 8 i 7, Mac OS X i inne.

Pod każdym względem jest to jeden z najlepszych produktów tego typu, gdyby nie jeden szczegół: pomimo tego, że informacje te nie rzucają się w oczy na oficjalnej stronie internetowej, darmowa wersja programu pozwala odzyskać tylko 500 MB informacji (kiedyś 2 GB) . Ale jeśli to wystarczy i musisz wykonać tę czynność raz, polecam zwrócić uwagę. Program można pobrać tutaj: https://www.easeus.com/datarecoverywizard/free-data-recovery-software.htm

Program Minitool Power Data Recovery Free pozwala znaleźć partycje utracone w wyniku formatowania lub awarii systemu plików na dysku flash lub dysku twardym. W razie potrzeby w interfejsie programu można utworzyć rozruchowy dysk flash USB lub dysk, z którego można uruchomić komputer lub laptop i odzyskać dane z dysku twardego.

Wcześniej program był całkowicie darmowy. Niestety w chwili obecnej obowiązuje limit rozmiaru danych, które można przywrócić – 1 GB. Producent ma też inne programy przeznaczone do odzyskiwania danych, ale są one dystrybuowane odpłatnie. Szczegóły dotyczące programu i skąd go pobrać: Odzyskiwanie danych w MiniTool Power Data Recovery Free.

Całkowicie darmowy program SoftPerfect File Recovery (w języku polskim) pozwala odzyskać usunięte pliki ze wszystkich popularnych dysków w różnych systemach plików, w tym FAT32 i NTFS. Dotyczy to jednak tylko usuniętych plików, a nie tych utraconych w wyniku zmiany systemu plików lub formatowania partycji.

Ten prosty program o rozmiarze 500 kilobajtów można znaleźć na stronie dewelopera https://www.softperfect.com/products/filerecovery/ (na stronie prezentowane są jednocześnie trzy różne programy, tylko trzeci jest bezpłatny).

CD Recovery Toolbox różni się od innych omawianych tutaj programów tym, że został zaprojektowany specjalnie do pracy z dyskami DVD i CD. Dzięki niemu możesz skanować dyski optyczne i znajdować pliki i foldery, których nie można znaleźć w żaden inny sposób. Program może pomóc nawet wtedy, gdy dysk jest porysowany lub nieczytelny z jakiegoś innego powodu, umożliwiając skopiowanie na komputer tych plików, które nie są uszkodzone, ale nie można uzyskać do nich dostępu w zwykły sposób (w każdym razie jest to co obiecują twórcy ).

Dysk CD Recovery Toolbox można pobrać z oficjalnej strony internetowej https://www.oemailrecovery.com/cd_recovery.html

Inny program, za pomocą którego można odzyskać usunięte pliki, w tym po sformatowaniu lub usunięciu partycji. Umożliwia odzyskiwanie plików w różnych formatach, w tym osobno zdjęć, dokumentów, archiwów i innych typów plików. Sądząc po informacjach na stronie, programowi udaje się wykonać zadanie nawet wtedy, gdy inne, takie jak Recuva, zawodzą. Język polski nie jest obsługiwany.

Od razu zaznaczę, że sam tego nie testowałem, ale dowiedziałem się o tym od anglojęzycznego autora, któremu mam tendencję do zaufania. Program można pobrać bezpłatnie z oficjalnej strony internetowej http://pcinspector.de/Default.htm?language=1

Aktualizacja 2018: Następujące dwa programy (7-Data Recovery Suite i Pandora Recovery) zostały zakupione przez Disk Drill i nie są już dostępne na oficjalnych stronach internetowych. Można je jednak znaleźć w zasobach stron trzecich.

Pakiet 7-Data Recovery Suite (w języku polskim) nie jest całkowicie darmowy (w wersji darmowej można odzyskać tylko 1 GB danych), ale zasługuje na uwagę, ponieważ oprócz prostego odzyskiwania skasowanych plików obsługuje:

Więcej o korzystaniu z programu, pobieraniu i instalacji: Odzyskiwanie danych w 7-Data Recovery

Freeware Pandora Recovery nie jest dobrze znany, ale moim zdaniem jest jednym z najlepszych w swoim rodzaju. Jest to bardzo proste i domyślnie interakcja z programem odbywa się za pomocą bardzo wygodnego kreatora odzyskiwania plików, który jest idealny dla początkującego użytkownika. Wadą programu jest to, że od bardzo dawna nie był aktualizowany, choć z powodzeniem działa w systemach Windows 10, 8 i Windows 7.

Dodatkowo istnieje funkcja „Skanowanie powierzchni” (Skanowanie powierzchni), która pozwala znaleźć większą liczbę różnych plików.

Pandora Recovery umożliwia odzyskanie usuniętych plików z dysku twardego, karty pamięci, dysku flash i innych dysków. Możliwe jest odzyskanie plików tylko określonego typu – zdjęć, dokumentów, filmów.

Czy masz coś do dodania do tej listy? Napisz w komentarzach. Przypomnę, że mówimy tylko o darmowych programach.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz