Ошибка STOP 0x00000050 PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
9 min. czytania

Jednym z typowych przypadków niebieskiego ekranu śmierci (BSOD) jest STOP 0x00000050, a komunikat o błędzie PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA pojawia się we wszystkich obecnych wersjach systemu operacyjnego: Windows 10, 8.1 i 8, Windows 7 i wcześniejszych.

Jednocześnie tekst komunikatu o błędzie może zawierać informacje o pliku (a jeśli nie, to możesz zobaczyć te informacje w zrzucie pamięci za pomocą programów BlueScreenView lub WhoCrashed, które zostaną omówione później), co spowodowało to wśród najczęstszych opcji – win32k.sys , atikmdag.sys, hal.dll, ntoskrnl.exe, ntfs.sys, wdfilter.sys, applecharger.sys, tm.sys, tcpip.sys i inne.

Ten przewodnik zawiera najczęstsze warianty tego problemu i możliwe sposoby naprawienia błędu. Poniżej znajduje się również lista oficjalnych poprawek Microsoft dla konkretnych przypadków błędu STOP 0x00000050.

Przyczyną BSOD PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA (STOP 0x00000050, 0x50) zwykle są problemy z plikami sterowników, wadliwy sprzęt (RAM, ale nie tylko, mogą to być urządzenia peryferyjne), awarie usług Windows, niepoprawne działanie lub niekompatybilność programów (często antywirusy), a także naruszenie integralności komponentów systemu Windows oraz błędy dysków twardych i dysków SSD. Istotą problemu jest nieprawidłowy dostęp do pamięci podczas pracy systemu.

Pierwszą rzeczą do zrobienia, gdy pojawi się niebieski ekran śmierci z błędem STOP 0x00000050, jest zapamiętanie, jakie działania poprzedziły błąd (pod warunkiem, że nie pojawia się podczas instalacji systemu Windows na komputerze).

Uwaga: jeśli taki błąd pojawił się raz na komputerze lub laptopie i już się nie objawia (to znaczy, że niebieski ekran śmierci nie pojawia się ciągle), być może najlepszym rozwiązaniem byłoby nic nie robić.

Mogą istnieć następujące typowe opcje (w dalszej części niektóre z nich zostaną omówione bardziej szczegółowo)

Są to dalekie od wszystkich opcji, ale być może mogą pomóc użytkownikowi zapamiętać, co zostało zrobione przed wystąpieniem błędu, i prawdopodobnie natychmiast go poprawić bez dalszych instrukcji. A teraz porozmawiajmy o tym, jakie konkretne działania mogą być przydatne w różnych przypadkach.

Teraz o kilku dość powszechnych opcjach, gdy pojawia się błąd STOP 0x00000050 i co może działać w takich sytuacjach.

Niebieski ekran PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA w systemie Windows 10 podczas uruchamiania lub uruchamiania uTorrent jest ostatnio częstym zjawiskiem. Jeśli uTorrent jest ustawiony na automatyczne ładowanie, błąd może pojawić się po uruchomieniu systemu Windows 10. Zwykle przyczyną jest praca z zaporą ogniową w programie antywirusowym innej firmy. Możliwe rozwiązania: spróbuj wyłączyć zaporę sieciową, użyj BitTorrenta jako klienta torrent.

Innym niuansem systemu Windows 10, który może powodować dany błąd, jest włączona opcja izolacji jądra. Możesz go wyłączyć, przechodząc do Centrum bezpieczeństwa Windows Defender (kliknij dwukrotnie ikonę obrońcy w obszarze powiadomień) – Bezpieczeństwo urządzenia – Szczegóły izolacji rdzenia – wyłącz opcję sprawdzania integralności pamięci. Jeśli system Windows 10 uruchamia się tylko w trybie awaryjnym lub opcja się nie zmienia, ta metoda nie zadziała, użyj następującej metody: uruchom wiersz polecenia jako administrator, a następnie wprowadź następujące polecenie i uruchom ponownie komputer:

Błąd BSOD STOP 0x00000050 wskazujący plik AppleCharger.sys – występuje na płytach głównych Gigabyte, jeśli w nieobsługiwanym systemie zainstalowano zastrzeżone oprogramowanie On / Off Charge. Po prostu odinstaluj ten program za pomocą panelu sterowania.

Jeśli w systemie Windows 7 i Windows 8 wystąpi błąd dotyczący plików win32k.sys, hal.dll, ntfs.sys, ntoskrnl.exe, spróbuj najpierw wykonać następujące czynności: wyłącz plik stronicowania i uruchom ponownie komputer. Następnie przez jakiś czas sprawdzaj, czy błąd się ponownie objawia. Jeśli nie, spróbuj ponownie włączyć plik stronicowania i uruchom ponownie, błąd może się nie pojawić. Dowiedz się więcej o włączaniu i wyłączaniu: plik stronicowania systemu Windows. Przydatne może być również sprawdzenie dysku twardego pod kątem błędów.

tcpip.sys, tm.sys – przyczyny błędu PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA w systemach Windows 10, 8 i Windows 7 z tymi plikami mogą być inne, ale jest jeszcze jedna bardziej prawdopodobna opcja – most między połączeniami. Naciśnij klawisze Win + R na klawiaturze i wpisz ncpa.cpl w oknie Uruchom. Sprawdź, czy na liście połączeń są mosty sieciowe (patrz zrzut ekranu). Spróbuj go usunąć (zakładając, że wiesz, że nie jest potrzebny w Twojej konfiguracji). Również w tym przypadku może pomóc aktualizacja lub wycofanie sterowników karty sieciowej i karty Wi-Fi.

atikmdag.sys jest jednym z plików sterownika ATI Radeon, który może powodować opisany błąd niebieskiego ekranu. Jeśli błąd pojawia się po wybudzeniu komputera ze stanu uśpienia, spróbuj wyłączyć Szybkie uruchamianie systemu Windows. Jeśli błąd nie jest związany z tym zdarzeniem, spróbuj czystej instalacji sterownika ze wstępnym całkowitym usunięciem w programie Display Driver Uninstaller (przykład jest opisany tutaj, zadziała dla ATI, a nie tylko dla 10 – Czysta instalacja NVIDIA sterownik w systemie Windows 10).

W przypadku wystąpienia błędu podczas instalacji systemu Windows na komputerze lub laptopie spróbuj wyjąć jedną z kart pamięci (przy wyłączonym komputerze) i ponownie rozpocząć instalację. Być może tym razem się uda. W przypadku pojawienia się niebieskiego ekranu podczas próby uaktualnienia systemu Windows do nowej wersji (z systemu Windows 7 lub 8 do systemu Windows 10) może pomóc czysta instalacja systemu z dysku lub dysku flash, patrz Instalowanie systemu Windows 10 z dysku flash .

W przypadku niektórych płyt głównych (na przykład tutaj widać MSI) błąd może pojawić się podczas przełączania na nowszą wersję systemu Windows. Spróbuj zaktualizować BIOS z oficjalnej strony producenta. Zobacz Jak zaktualizować BIOS.

Czasami (jeśli błąd jest spowodowany przez określone sterowniki w aplikacjach), wyczyszczenie folderu plików tymczasowych C: Użytkownicy Nazwa użytkownika AppData Local Temp może pomóc w naprawieniu błędu.

Jeśli podejrzewa się, że błąd PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA jest spowodowany problemem ze sterownikiem, łatwym sposobem na przeanalizowanie automatycznie wygenerowanego zrzutu pamięci i ustalenie, który sterownik spowodował błąd, jest bezpłatny program WhoCrashed (oficjalna strona – http://www.resplendence. com/whocrashed). Po analizie będzie można zobaczyć w nim nazwę kierowcy w formie zrozumiałej dla początkującego użytkownika.

Następnie, korzystając z menedżera urządzeń, możesz spróbować przywrócić ten sterownik, aby naprawić błąd lub całkowicie go usunąć i ponownie zainstalować z oficjalnego źródła.

Również na mojej stronie opisano osobne rozwiązanie dla oddzielnej manifestacji problemu – niebieski ekran śmierci BSOD nvlddmkm.sys, dxgkrnl.sys i dxgmss1.sys w systemie Windows.

Inną akcją, która może się przydać w wielu wariantach opisywanego niebieskiego ekranu śmierci systemu Windows, jest sprawdzenie pamięci RAM systemu Windows. Aby rozpocząć — użyj wbudowanego narzędzia diagnostycznego pamięci RAM, które można znaleźć w Panelu sterowania — Narzędzia administracyjne — Tester pamięci systemu Windows.

Istnieją również oficjalne poprawki (poprawki) dla tego błędu opublikowane na oficjalnej stronie Microsoft dla różnych wersji systemu Windows. Nie są one jednak uniwersalne, ale dotyczą przypadków, w których błąd PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA jest spowodowany konkretnymi problemami (wyjaśnienia tych problemów znajdują się na odpowiednich stronach).

Aby pobrać narzędzie poprawki, kliknij przycisk „Dostępne jest pobranie pakietu poprawek” (otworzenie następnej strony może chwilę potrwać), zaakceptuj warunki, pobierz i uruchom poprawkę.

Również na oficjalnej stronie Microsoftu znajdują się również własne opisy błędu niebieskiego ekranu z kodem 0x00000050 i kilka poprawek:

Mam nadzieję, że część z tego może pomóc w pozbyciu się BSOD, a jeśli nie, to opisz swoją sytuację, co zrobiono przed pojawieniem się błędu, jaki plik raportuje niebieski ekran czy programy do analizy zrzutów pamięci (oprócz wspomnianego WhoCrashed , darmowy program może się tu przydać widok niebieskiego ekranu). Być może uda Ci się znaleźć rozwiązanie problemu.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz