Zysk Toshiby spadł o 88% – firma obniżyła swoje roczne prognozy i zwolniła dyrektora operacyjnego

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
1 min. czytania

Po gwałtownym spadku zysków w trzecim kwartale roku finansowego, japońska Toshiba została zmuszona do obniżenia całorocznej prognozy zysku, a dyrektor operacyjny firmy złożył rezygnację z powodu niewłaściwego wykorzystania funduszy hotelarskich.

Słabe finanse i odejście Goro Yanase mają miejsce w trudnym momencie w historii Toshiby, kiedy to negocjowane jest przejęcie przez konsorcjum kierowane przez firmę inwestycyjną Japan Industrial Partners (JIP). Ze względu na słaby popyt na dyski twarde ze strony centrum danych, kwartalny dochód operacyjny spadł o 88% do 5,3 miliarda jenów (40,4 miliona dolarów), w porównaniu z prognozą Refinitiv na poziomie 37 miliardów jenów (280 milionów dolarów).

Własny szacunek zysku firmy za rok obrotowy kończący się w marcu został obniżony o jedną czwartą do 95 miliardów jenów (718,45 miliona dolarów). Kolejnym negatywnym czynnikiem były słabe wyniki finansowe producenta chipów pamięci Kioxia, który w 40,6% należy do Toshiby – firma zakończyła kwartał stratą netto w wysokości 84,6 mld jenów (640 mln USD) z powodu niskiego popytu na komputery osobiste i smartfony.

Dyrektor operacyjny firmy Toshiba, Goro Yanase, zdecydował się ustąpić po ujawnieniu nadużyć w funduszach hotelarskich w 2019 roku.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz