Zintegrowana grafika Intel Core Ultra 7 165H jest średnio o 10% szybsza niż AMD Ryzen 7 7840U

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
4 min. czytania

W rozmowie z portalem HotHardware przedstawiciele Intela Robert Hallock i Dan Rogers podzielili się kilkoma szczegółami na temat procesorów mobilnych Intel Core Ultra (Meteor Lake), których oficjalne ogłoszenie spodziewane jest dzisiaj o 18:00 czasu moskiewskiego. Są to pierwsze masowe procesory Intela dla konsumentów, które implementują strukturę chipletów przy użyciu oddzielnych układów CPU, GPU i SoC.

Przedstawiciele Intela w szczególności potwierdzili, że zintegrowana grafika procesorów Meteor Lake posiada wszystkie nowoczesne możliwości graficzne. Zintegrowany procesor graficzny procesorów Meteor Lake jest zbudowany w oparciu o architekturę graficzną Xe-LPG. Karta graficzna obsługuje DirectX12 Ultimate, posiada zaawansowany silnik multimedialny z obsługą kodowania AV1, a także obsługuje technologię skalowania obrazu Intel XeSS, chociaż nie ma dedykowanych silników matrycy XMX, takich jak chipy Arc do komputerów stacjonarnych. Więcej na ten temat dowiesz się z poprzedniego artykułu.

Intel zwiększył także liczbę jednostek graficznych i zwiększył częstotliwość iGPU procesorów Meteor Lake w porównaniu do „wbudowanych” procesorów Alder Lake i Raptor Lake, które wykorzystują architekturę graficzną Xe-LP. Tym samym pełna konfiguracja Arc iGPU zawarta w Meteor Lake posiada 8 rdzeni Xe. To o dwa więcej niż procesor graficzny ACM-G11, który zastosowano w low-endowej desktopowej karcie graficznej z serii Intel Arc A350, czy tym samym, co mobilny Arc A370M.

Według Intela wydajność obliczeniowa nowego procesora Meteor Lake Core Ultra 165H przy 28 W TDP jest o 8% wyższa niż Core i7-1370P i o 11% wyższa niż Ryzen 7840U przy tym samym zużyciu energii.

Jak wiadomo, Intel w dalszym ciągu stosuje w procesorach Meteor Lake architekturę hybrydową składającą się z dużych rdzeni P i energooszczędnych małych rdzeni E. W rozmowie z HotHardware przedstawiciele Intela powiedzieli, że w Meteor Lake po raz pierwszy faktycznie zastosowano trzeci typ rdzenia obliczeniowego – LP E.

W chiplecie I/O (SoC) znajdują się dwa rdzenie LP E, które służą do najprostszych zadań. Zastosowanie tych rdzeni ma na celu dalsze zmniejszenie zużycia energii przez laptopy podczas wykonywania najprostszych zadań, takich jak odtwarzanie wideo w przeglądarce. Według Intela, dzięki rdzeniom LP E, efektywność energetyczna procesorów Intela jest aż o 79% wyższa niż u konkurenta przy tym samym poziomie TDP wynoszącym 28 W. W przyszłych architekturach procesorów firma planuje dalszy rozwój rdzeni LP E i w przyszłości chce przypisywać im więcej zadań związanych z energooszczędnymi zastosowaniami.

Przedstawiciele Intela przeprowadzili także małą demonstrację z wykorzystaniem dwóch laptopów – MSI Prestige z chipem Intel Meteor Lake i Lenovo T16 z procesorem AMD. Obydwa układy wyposażono w 32 GB pamięci RAM LPDDR5-6400.

W teście Cinebench 2024 laptop oparty na procesorze Intel Core Ultra 7 155H (16 rdzeni z obsługą 22 wątków) uzyskał 922 punkty. Z kolei układ oparty na AMD Ryzen 7 Pro 7840U (8 rdzeni z obsługą 16 wątków) pokazał wynik 729 punktów.

W teście grafiki 3DMark Time Spy zintegrowana grafika procesora Intel uzyskała 3452 punkty. Zintegrowana grafika procesora AMD pokazała z kolei wynik 2785 punktów.

Przedstawiciele Intela pokazali także wykres ilustrujący wydajność w grach zintegrowanej grafiki Arc procesora Meteor Lake. W porównaniu do „wbudowanego” procesora RDNA3 Ryzen 7 7840U o tym samym TDP 28 W, iGPU procesora Intel Core Ultra 7 165H jest średnio o 10% bardziej produktywny.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz