W ciągu ostatnich 20 lat Ziemia przechyliła się o 80 centymetrów z powodu intensywnego pompowania wód gruntowych. Interwencja na taką skalę spowodowała realokację 2150 gigaton wody w latach 1993–2010. To nie tylko zmieniło oś obrotu naszej planety, ale także podniosło poziom mórz o 6,1 milimetra. Fakty te pokazują głęboki wpływ działalności człowieka na przyspieszanie globalnych zmian klimatycznych.
Badanie opublikowane w czasopiśmie Geophysical Research Letters dostarcza przekonujących dowodów na wpływ czynników antropogenicznych na zmiany nachylenia i rotacji naszej planety. Ki-Weon Seo, główny autor badania i profesor geofizyki na Uniwersytecie Narodowym w Seulu (SNU), powiedział: „Biegun obrotu Ziemi w rzeczywistości ulega dużym przesunięciom. Nasze badanie pokazuje, że spośród przyczyn związanych z klimatem największy wpływ na przesunięcie bieguna rotacyjnego Ziemi ma redystrybucja wód gruntowych. Naukowcy wyrazili obawę, że wpływ ten przez długi czas był niedoceniany.
Redystrybucja mas wody wpływa na oś obrotu Ziemi, podobnie jak obciążenie bączka: nawet niewielka zmiana masy może znacząco wpłynąć na trajektorię ruchu. Badanie NASA przeprowadzone w 2016 r. po raz pierwszy wykazało, że ruch wody między lądem a oceanami wpływa na rotację planety. Jednak dopiero nowe badanie dostarczyło dokładnych danych ilościowych. „Bardzo się cieszę, że udało nam się wyjaśnić niewyjaśniony wcześniej powód przesunięcia biegunów obrotu. Z drugiej strony, jako mieszkaniec Ziemi i ojciec, jestem zaniepokojony i zaskoczony, że pompowanie wód gruntowych jest kolejnym źródłem podnoszenia się poziomu morza” – powiedział Sho.
Powyżej – zmiany objętości wód podziemnych w latach 1993-2010; Poniżej wzrost poziomu morza. Skale kolorów pokazują skalę zmian, od znacznych strat wód gruntowych w niektórych regionach po podniesienie się poziomu morza w niektórych obszarach. Źródło obrazu: agupubs.onlinelibrary.wiley.com
Aby przetestować tę hipotezę, naukowcy wykorzystali modelowanie komputerowe, porównując kilka scenariuszy redystrybucji masy wody na planecie. Jedyną opcją, która dokładnie odpowiadała zaobserwowanym danym dotyczącym przesunięcia biegunów, był model uwzględniający redystrybucję 2150 gigaton wód gruntowych. Surendra Adhikari, naukowiec z Jet Propulsion Laboratory (JPL) NASA, powiedziała: „Ocenili ilościowo wpływ pompowania wód gruntowych na ruch obszaru polarnego i okazało się, że jest on dość znaczący”.
Ruch wody z niektórych regionów odgrywa kluczową rolę w zmianie osi obrotu Ziemi. Największy wpływ ma redystrybucja mas wody ze średnich szerokości geograficznych, takich jak zachodnia Ameryka Północna i północno-zachodnie Indie, gdzie intensywne wykorzystanie wód gruntowych do nawadniania i potrzeb domowych doprowadziło do znaczących zmian w bilansie mas planety, gdy wody gruntowe ostatecznie spływają do oceanów .
Chociaż skutki takich ruchów badano dopiero niedawno, analiza danych historycznych może ujawnić długoterminowe trendy i zapewnić lepsze zrozumienie wpływu wód gruntowych na procesy globalne. Może to pomóc ekologom i działaczom na rzecz ochrony środowiska w opracowaniu skuteczniejszych strategii spowalniania dalszego podnoszenia się poziomu morza i stawienia czoła innym wyzwaniom klimatycznym. Ważne jest, aby niezbędne zmiany były wdrażane konsekwentnie i prawidłowo w przyszłości.
Źródła:
Popularna mechanika Amerykańska Unia Geofizyczna Wieczorne 3DNews W każdy dzień powszedni wysyłamy podsumowanie wiadomości bez zbędnych bajerów i reklam. Dwie minuty na przeczytanie – i jesteś świadomy głównych wydarzeń. Powiązane materiały Kawałek Marsa, który dawno temu spadł na Ziemię, rzuca światło na historię wody na Czerwonej Planecie Zmiany klimatycznej nie da się pokonać: emisje rosną, a Chiny wyprzedzają wszystkich w dziedzinie zielonej energii Chińscy naukowcy ostrzegają przed gwałtownym osłabieniem ziemskiego pola magnetycznego nad Stanami Zjednoczonymi Chińczycy zbudowali najpotężniejszą na świecie wirówkę do kompresji czasu i przestrzeni. Mahle opracował ciche wentylatory inspirowane skrzydłami sowy Po raz pierwszy uzyskano trójwymiarowy obraz skyrmionu, wiru magnetycznego wielkości nano, zdolnego do zmiany elektroniki