Zaproponowano metodę bezpośredniej ekstrakcji wodoru z wody morskiej bez skomplikowanej filtracji i kosztownych katalizatorów.

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Tradycyjna metoda ekstrakcji wodoru za pomocą elektrolizy wymaga dziewięciu litrów świeżej wody do wyprodukowania każdego kilograma wodoru. Biorąc pod uwagę niedostatek zasobów wodnych, kurs dla wodoru jest wątpliwy. Rozwiązaniem mogłoby być wykorzystanie nieoczyszczonej wody morskiej, ale do niedawna nie było akceptowalnej technologii bezpośredniego pozyskiwania wodoru z wód oceanicznych.

Rozwiązanie znaleźli naukowcy z Australii we współpracy z kolegami z uniwersytetów Tianjin i Nankai w Chinach oraz University of Kent w USA. Naukowcy twierdzą, że opracowali sposób na ulepszenie konwencjonalnych komercyjnych elektrolizerów, które mogą rozkładać wodę morską z „prawie 100-procentową wydajnością” bez żadnej obróbki wstępnej innej niż filtracja.

Konwencjonalne katalizatory metaliczne na bazie platyny i innych metali szlachetnych wymagają długiego i skomplikowanego przygotowania wody morskiej do produkcji wodoru. Naukowcom udało się zaadaptować do tego tanie katalizatory z tlenku kobaltu i tlenku chromu, ale wstępnie potraktowali ich powierzchnię tzw. kwasem Lewisa. W normalnych warunkach jony chlorkowe z wody morskiej niszczą takie związki lub woda zatyka katalizatory nierozpuszczalnymi osadami związków magnezu i wapnia, co szybko zmniejsza powierzchnię roboczą. Dodatek kwasu blokuje wszystkie destrukcyjne procesy chemiczne i pozwala niedrogim katalizatorom działać dłużej nawet w tak nieprzygotowanym środowisku.

„Rozdzieliliśmy zwykłą wodę morską na tlen i wodór z prawie 100-procentową wydajnością, aby wytworzyć przyjazny dla środowiska wodór poprzez elektrolizę przy użyciu nieszlachetnego i taniego katalizatora w komercyjnym elektrolizerze” – powiedział profesor Shizhan Qiao.

„Wydajność komercyjnego ogniwa elektrolitycznego z naszymi katalizatorami działającymi w wodzie morskiej jest zbliżona do wydajności katalizatorów platynowo-irydowych działających na surowcu w postaci wysoko oczyszczonej wody dejonizowanej” – dodał inny autor pracy.

Zaproponowaną metodę przetestowano w warunkach laboratoryjnych na małej instalacji. W kolejnym etapie naukowcy spróbują przeskalować rozwiązanie, aby zbliżyć się do etapu komercyjnego wdrożenia. Najważniejszą rzeczą w rozwoju jest możliwość prostego udoskonalenia istniejących elektrolizerów, ale istnieją inne, równie interesujące technologie pozyskiwania wodoru z nieoczyszczonej wody morskiej. Prędzej czy później niektóre z nich będą musiały zostać przyjęte.

Miłym dodatkiem do ekstrakcji wodoru z wody morskiej jest produkcja świeżej wody i użytecznych zasobów. Wszystko to traktowane jest jako szansa na rozwój fabryk wydobywających cenne surowce na wybrzeżach mórz i oceanów.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz