Władze amerykańskie metodycznie odmawiają dostępu do zaawansowanych technologii litograficznych chińskim programistom, którzy mogą konkurować z amerykańskimi firmami w dziedzinie obliczeń wielkiej skali. Chińska firma Moore Threads Technology, która znalazła się w takiej sytuacji, przekonuje, że chiński przemysł może zaoferować realne sposoby wyjścia z kryzysu.
Współzałożyciel Moore Threads Technology, Dong Longfei, wcześniej pracujący w Nvidii, wyraził w tym tygodniu nadzieję na chińskim wydarzeniu branżowym, że połączone wysiłki chińskiego rządu, przemysłu i środowiska akademickiego ostatecznie rozwiążą główne problemy związane z produkcją chipów w kraju. „W odróżnieniu od chipów do smartfonów, procesory graficzne nie wymagają zaawansowanych procesów technicznych – można je wykonać przy użyciu chipletów” – wyjaśnił przedstawiciel Moore Threads Technology, na którą od października 2023 roku nakładane są sankcje. Powstała w 2020 roku, jednak jesienią 2023 roku utraciła dostęp do usług TSMC, które mogłoby produkować dla niej nowoczesne procesory graficzne wykorzystywane w akceleratorach obliczeniowych.
Jak niedawno informowaliśmy, w tym miesiącu TSMC zawiesiło obsługę wszystkich chińskich klientów zajmujących się sztuczną inteligencją, którzy zamówili u niej chipy 7 nm i wyższej klasy. Ta praktyka od dawna uczy chińskich programistów ukrywania miejsca produkcji chipów.
Przedstawiciele Tianfeng Securities zauważają, że nawet w obliczu rosnących sankcji przychody TSMC w kierunku chińskim w tym roku gwałtownie wzrosły. Eksperci podkreślają, że chiński rynek powinien pozostać otwarty dla globalnych firm z branży półprzewodników nawet w obliczu zaostrzenia zachodnich sankcji. Gospodarka Korei Południowej jest również silnie uzależniona od eksportu produktów półprzewodnikowych do Chin, a znaczna część chipów pamięci koreańskiej marki produkowana jest w tym drugim kraju.
Założyciel BASiC Semiconductor He Weiwei przyznał, że firma zmuszona była wydać od 2,8 do 4,1 miliarda dolarów na wsparcie chińskich producentów chipów i materiałów do ich produkcji w związku z obawami o dalsze zaostrzenie amerykańskich sankcji, które mogłyby zakłócić zamówienia chipów od TSMC. Chińscy dostawcy chipów już teraz muszą negocjować z amerykańskimi producentami samochodów, którzy odmawiają zakupu ich produktów ze względu na kraj pochodzenia.