Około 90% pamięci RAM produkowanej na świecie dostarczają obecnie trzy firmy, z czego dwie (Samsung i SK hynix) pochodzą z Korei Południowej, a trzecia to amerykańska – Micron Technology. Jednocześnie udział Stanów Zjednoczonych w światowym rynku pamięci wynosi obecnie zaledwie 2%, ale za 20 lat kierownictwo Micron ma nadzieję zwiększyć tę liczbę do 15%.
Dyrektor generalny Micron Technology, Sanjay Mehrotra, mówił o tym w wywiadzie dla CNBC. Według niego w programie produkcyjnym firmy udział pamięci produkowanej w Stanach Zjednoczonych wzrośnie do tego czasu z 10 do 60%. W tym celu nowe przedsiębiorstwa zostaną zbudowane w stanach Idaho i Nowy Jork. W pierwszym stanie produkcja pamięci w nowym przedsiębiorstwie zostanie uruchomiona w 2026 roku, a pod koniec przyszłego roku rozpocznie się budowa fabryki w stanie Nowy Jork, aby do 2027 roku uruchomić produkcję układów pamięci. Takie przedsiębiorstwa, zdaniem przedstawicieli Micronu, muszą być duże, aby zapewnić oszczędności w skali produkcji. W stanie Nowy Jork firma planuje w ciągu dwudziestu lat zbudować cztery przedsiębiorstwa, wydając na to aż 100 miliardów dolarów.W pierwszym etapie w zakresie dotacji może już liczyć na wsparcie władz państwowych w wysokości 5,5 mld dolarów, złożono także wniosek o dotacje z budżetu federalnego w ramach tzw. „ustawy chipowej”. Na budowę fabryki w Idaho planuje się wydać 15 miliardów dolarów.Micron produkuje obecnie swoje zaawansowane układy pamięci głównie w Japonii i na Tajwanie, ale w nadchodzących latach spodziewa się wzmocnienia roli USA w tym obszarze.
Micron przez długi czas nie budował nowych przedsiębiorstw, a swoją ekspansję rynkową prowadził poprzez wchłanianie mniejszych producentów i ich zakładów produkcyjnych. W szczególności Micron przeprowadził od 1998 r. 11 powiązanych transakcji. Teraz przyszedł czas na rozpoczęcie budowy nowych przedsiębiorstw, a obecna dekoniunktura na rynku pamięci nie przeszkadza zarządowi Micron Technology. W segmencie smartfonów potrzeba zwiększenia pojemności pamięci ujawni się już wkrótce ze względu na wzrost obciążenia obliczeniowego i pojawienie się „cięższych” treści transmitowanych w sieci. W segmencie sztucznej inteligencji będzie rosło zapotrzebowanie na szybkie pamięci typu HBM. Autopilot i rozwój elektroniki samochodowej zapewnią zapotrzebowanie na pamięć ze strony branży transportowej.
Obiekt Micron w Nowym Jorku, którego budowa rozpoczyna się w przyszłym roku, będzie codziennie zużywać równowartość wody w 25 basenach olimpijskich oraz energię elektryczną wystarczającą do zasilenia 25 000 gospodarstw domowych. Mówiąc o zaletach budowy fabryki w Stanach Zjednoczonych, kierownictwo Micron zwraca uwagę na niski koszt zasobów energetycznych. Jednocześnie siła robocza jest tu droższa, a koszty budowy przedsiębiorstw są wyższe, ale pod względem tych wskaźników inne regiony planety doganiają Stany Zjednoczone. Micron stara się przezwyciężyć niedobory wykwalifikowanej kadry poprzez współpracę z amerykańskimi uczelniami. Przecież w ciągu najbliższych kilku dekad firma będzie musiała zatrudnić około 50 000 mieszkańców USA w samym stanie Nowy Jork, dlatego już teraz należy uruchomić ukierunkowane programy edukacyjne. Firma Micron sponsoruje nawet tematyczne obozy letnie dla nastolatków, aby zachęcić młodzież do zainteresowania się branżą półprzewodników.