NASA opublikowała niedawno infografikę pokazującą znaczne luki w naszej wiedzy na temat zagrożenia asteroidami z kosmosu. Służba Obrony Planetarnej podejrzewa istnienie kilkudziesięciu nieznanych asteroid, które mogą spowodować globalne szkody na Ziemi, i przypuszcza, że istnieją tysiące mniejszych skał, z których każda jest w stanie zniszczyć całe miasto z powierzchni planety.
W rezultacie na dzień 31 sierpnia 2023 r., dzięki wysiłkom astronomów zawodowych i amatorów, odkryto około 32 tys. planetoid bliskich Ziemi różnej wielkości. Minor Planet Center, jedno z centralnych węzłów Systemu Obrony Planetarnej NASA i centralna izba informacyjna dla łowców asteroid na całym świecie, otrzymało dane z ponad 405 milionów obserwacji. Główne liczby przedstawiono na infografice NASA z 16 października (przeczytaj w całości pod linkiem na obrazku poniżej).
Z przedstawionych danych wynika, że luka w naszej wiedzy na temat asteroid o średnicy powyżej 140 metrów jest imponująca – odkryto mniej niż połowę prawdopodobnej liczby, czyli zaledwie 10 541. Tymczasem jedna taka asteroida jest w stanie spowodować zniszczenie, które zniszczy planetę całą metropolię. Asteroida, która eksplodowała nad Czelabińskiem w 2013 roku, miała zaledwie 20 m średnicy, ale nawet ona zraniła ponad półtora tysiąca osób.
Asteroidy bliskie Ziemi, zdolne wyrządzić znaczne szkody cywilizacji ziemskiej w skali planetarnej, których wymiary przekraczają 1 km, odkryto w liczbie 853 sztuk. Około 50 kolejnych podobnych obiektów pozostaje nieodkrytych. Uważa się, że dinozaury zostały zabite przez asteroidę o średnicy około 10 km. Kilometrowa skała z nieba wystarczy, aby zniszczyć cały region z katastrofalnymi skutkami dla klimatu całej Ziemi.
Możemy mieć tylko nadzieję, że uruchomienie nowych zrobotyzowanych teleskopów – łowców asteroid – pomoże odkrywać coraz więcej asteroid potencjalnie niebezpiecznych dla życia na Ziemi. Choć są ciemne i przemykają niezauważone – takie ciała można wykryć jedynie w odbiciach Słońca, im więcej oczu szuka ich na niebie, tym większa szansa, że z wyprzedzeniem dowie się o zagrożeniu.