Z Europy do Mongolii: rozpoczęto budowę trzeciego etapu linii komunikacyjnej TEA NEXT o długości 6300 km

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Firma Rostelecom ogłosiła rozpoczęcie budowy trzeciego etapu Nowej Transeurazjatyckiej Światłowodowej Lini Komunikacyjnej (TEA NEXT), która połączy zachodnią i wschodnią granicę Federacji Rosyjskiej z połączeniami do największych miast w kraju i dostępem do do granicy Rosja-Mongolia, Rosja-Chiny.

Wydajność linii światłowodowej wyniesie 96 włókien ciemnych. Projekt stanie się pełnoprawną alternatywą dla morskich systemów kablowych z Chin przez Ocean Indyjski i Egipt. Przy wdrażaniu infrastruktury wykorzystywane są najnowsze światłowody ULL (Ultra Low Loss), które zapewniają możliwość wykorzystania wszystkich obiecujących technologii sprzętu szkieletowego DWDM (dense Wave Division Multiplexing).

Operatorem projektu TEA NEXT jest Atlas, spółka joint venture Rostelecom i VEB Ventures (fundusz venture VEB.RF). Budowę pierwszego etapu linii zakończono około rok temu: odcinek ten o długości około 560 km połączył miasta Idrica w obwodzie pskowskim i Torzhok w obwodzie twerskim. Stosowane są światłowody kategorii G.654, umożliwiające organizację kanałów 400 Gbit/s o łącznej przepustowości do 16 Tbit/s na parę włókien.

Źródło obrazu: Rostelecom

Trzeci etap projektu zakłada ułożenie linii pomiędzy miastami Torzhok i Kyakhta (Republika Buriacji) z dostępem do granicy rosyjsko-mongolskiej. Planuje się, że budowa tego odcinka o łącznej długości około 6300 km zakończy się do końca 2025 roku.

Całkowita długość rosyjskiego odcinka TEA NEXT wyniesie około 11 tys. km. Opóźnienie propagacji sygnału na trasie Moskwa-Władywostok-Moskwa nie będzie przekraczać 90 ms, a na trasie Moskwa-Kyakhta nie będzie większe niż 60 ms. Klienci TEA NEXT będą mogli wypożyczyć ciemne włókna i rozmieścić własny sprzęt w punktach nagłośnienia na trasie FOCL.

System będzie uruchamiany stopniowo. Pierwszy i drugi etap pierwszego etapu o łącznej długości około 1400 km (łączący Moskwę z Petersburgiem, Idrizą i Torzhokiem) zostaną oddane do komercyjnego użytku w pierwszym kwartale 2024 roku. Do końca 2025 roku planowane jest zakończenie całego pierwszego etapu, polegającego na przedłużeniu linii do Mongolii i Chin. W 2026 roku cała część naziemna będąca częścią drugiego etapu budowy przebiegającego przez terytorium Rosji będzie całkowicie gotowa.

Powiązane materiały:

Eksperyment z etykietowaniem produktów światłowodowych rozpocznie się w Rosji 1 grudnia Uszkodzenie kabla internetowego w Zatoce Fińskiej nie miało wpływu na komunikację między Petersburgiem a Kaliningradem Rostelecom zapewnił dostęp do Internetu bazie alpinistycznej Bezengi na wysokości 2,5 km W Rosji rozpoczęło się tworzenie rejestru dostawców hostingu: firmy nieujęte w nim będą miały zakaz pracy od 1 lutego OpenYard uruchomił w Riazaniu produkcję rosyjskich serwerów o wydajności ponad 60 tys. jednostek rocznie

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz