YouTube przeciwko podróbkom: oryginalne filmy otrzymają etykietę „Przyłapany kamerą”.

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

YouTube ma nową etykietę wskazującą, czy przesłany film został faktycznie nakręcony kamerą bez jakiejkolwiek edycji materiału ani dźwięku. Tag „Caught on Camera” widać dzięki usłudze cyfrowego uwierzytelniania materiałów Trupic – zamieścił on na swoim kanale jeden z takich filmów.

YouTube sprawdza autentyczność przesyłanych filmów, korzystając ze standardu tagowania C2PA – filmy utworzone przy użyciu urządzeń nagrywających i sprzętu obsługującego metadane zostaną oznaczone. Obecność tagu „oznacza, że ​​twórca użył jakiejś technologii, aby zweryfikować pochodzenie swojego filmu i potwierdzić, że dźwięk i obraz nie zostały zmienione” – czytamy w sekcji odniesienia.

Aby etykieta się pojawiła, należy skorzystać z narzędzi obsługujących C2PA 2.1 i nowsze, co oznacza, że ​​nie będzie ona na początku dodawana często. Twórcy aparatów, w tym Leica, zaczęli dodawać odpowiednie metadane do filmów w zeszłym roku, ale nie jest jeszcze jasne, jakie treści są faktycznie obsługiwane przez system uwierzytelniania YouTube. Celem inicjatywy jest zapewnienie przejrzystości w zakresie materiałów generowanych przez sztuczną inteligencję na platformie, powiedział Google The Verge. Edytowany film również może zostać uwierzytelniony, ale muszą zostać spełnione trzy warunki.

Filmu nie można edytować w sposób przerywający łańcuch pochodzenia lub uniemożliwiający odnalezienie oryginalnego źródła filmu. Przykładowo podczas nagrywania materiał może być oznaczony metadanymi, ale zniknie on po dodaniu filmu do galerii telefonu, jeśli nie obsługuje on C2PA 2.1 lub nowszego.Film nie może podlegać znaczącym zmianom „w swoim zasadniczym charakterze lub treści”, w tym w dźwięku i grafice.Wszelkie zmiany naruszające kompatybilność ze standardem C2PA w wersji 2.1 i wyższej są niedozwolone.

Wcześniej administracja YouTube zobowiązała użytkowników platformy do samodzielnego oznaczania realistycznych treści generowanych przez sztuczną inteligencję.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz