YMTC wzmocni chińską suwerenność technologiczną poprzez wypuszczenie najnowocześniejszej 120-warstwowej pamięci 3D NAND

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Od grudnia ubiegłego roku chińska firma YMTC została wpisana na amerykańską listę kontroli eksportu, dzięki czemu jej kierownictwo zna z pierwszej ręki konsekwencje amerykańskich sankcji. Prezes firmy, Chen Nanxiang, stoi obecnie na czele chińskiego stowarzyszenia branżowego i wzywa krajowy przemysł półprzewodników do zjednoczenia się w obliczu zagrożeń zewnętrznych.

Chen Nanxiang został w tym tygodniu wybrany na szefa Chińskiego Stowarzyszenia Przemysłu Półprzewodników (CSIA), liczącego 744 członków. W swoim przemówieniu powitalnym przyznał, że chiński przemysł półprzewodników stoi w obliczu bezprecedensowej zmiany, ale jednocześnie podkreślił, że stoi przed możliwościami substytucji importu i zwiększenia suwerenności technologicznej Chin. Zdaniem nowo wybranego lidera odpowiednie stowarzyszenie nie powinno pozostać na uboczu i jest w stanie zjednoczyć chińskie firmy w celu przezwyciężenia pojawiających się trudności. Aby to osiągnąć, organy wykonawcze stowarzyszenia potrzebują szerszych uprawnień.

Samo YMTC, według nieoficjalnych danych, po zaostrzeniu amerykańskich sankcji zaczęło aktywniej przyglądać się wyposażeniu technologicznemu chińskich marek, takich jak Naura. Latem tego roku prezes zarządu YMTC stwierdził nawet, że w obliczu utraty przez chińskie firmy zdolności do naprawy zagranicznego sprzętu, powinien on zostać odkupiony przez dostawców. W tym tygodniu ponownie wybrano 18-osobowy zespół zastępców dyrektora generalnego CSIA, a wśród wybranych znalazł się Han Di, wiceprezes kontraktowego producenta chipów SMIC.

Agencja DigiTimes podała jednocześnie, że YMTC planuje uruchomienie produkcji pamięci 3D NAND o 120 warstwach, gdyż od października ubiegłego roku amerykańskie sankcje zabraniają dostaw do Chin sprzętu do produkcji tego typu pamięci o liczbie warstw ponad 128 sztuk. W listopadzie ubiegłego roku YMTC ogłosiło pomyślny rozwój produkcji 232-warstwowej pamięci, jednak w warunkach sankcji nie może zwiększać wolumenu produkcji. Formalnie produkcja pamięci 120-warstwowych nie podlega amerykańskim ograniczeniom eksportowym, co powinno pozwolić firmie uzyskać dostęp do sprzętu technologicznego odpowiedniego do produkcji bardziej dojrzałych pamięci w dużych ilościach. Częściowo pomoże to rozwiązać problemy chińskiego przemysłu, jeśli w odpowiedzi strona amerykańska nie zaostrzy sankcji.

Źródła:

Południowochińska poczta poranna Cyfrowe czasy Komentarz ( ) Wieczorne 3DNews W każdy dzień powszedni wysyłamy podsumowanie wiadomości bez żadnych bzdur i reklam. Dwie minuty na przeczytanie – i jesteś świadomy głównych wydarzeń. Powiązane materiały Chiński producent pamięci YMTC pilnie poszukuje zamiennika dla amerykańskiego sprzętu Chiny utworzą fundusz inwestycyjny o wartości 41 miliardów dolarów na rozwój krajowego przemysłu półprzewodników Chińscy producenci chipów niepokoją się nadchodzącymi sankcjami, ale widzą w nich nowe możliwości ASML ostrzegł, że nowe ograniczenia eksportowe w USA zaszkodzą jej działalności Zysk netto Tesli spadł o 44%, firma zdecydowała się nie spieszyć z budową fabryki w Meksyku Mieszkańcy wsi rujnują plany TSMC dotyczące budowy fabryki w procesie 1 nm w północnym Tajwanie

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz