Yandex zwiększył przychody o 49% i zwiększył zatrudnienie do 21 tysięcy pracowników w 2022 roku

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
4 min. czytania

Yandex opublikował raport z wynikami finansowymi za czwarty kwartał i cały 2022 rok. Spółka dobrze radziła sobie w ubiegłym roku pomimo wszystkich trudności, a także poinformowała o prawdopodobnych zmianach, jakie czekają biznes w przyszłości.

Według raportu, pod koniec listopada zarząd Yandex NV ogłosił zamiar zmiany struktury własnościowej, a także zarządzania korporacyjnego spółki. W szczególności zbliża się wydzielenie „głównej części biznesu, w tym szeregu kierunków zagranicznych, na osobną grupę spółek, które zachowają markę”. Yandex NV z siedzibą w Holandii „planuje docelowo wycofać się z udziałowców tej grupy spółek i zmienić jej nazwę”. Nie wyklucza się przekazania kierownictwa przydzielonej grupy spółek kierownictwu „Yandex”.

Yandex mówił także o niedawnym wycieku do otwartego dostępu do fragmentów kodu programu powiązanego z niektórymi usługami. Fragmenty są zgłaszane jako przestarzałe, a niektóre z nich nigdy nie były w ogóle używane w niestandardowych produktach. Śledztwo jest w toku.

Według komunikatu prasowego „obecne napięcia geopolityczne i ich wpływ na rosyjską i światową gospodarkę stworzyły wyjątkowo trudne warunki dla działalności firmy, zespołu i akcjonariuszy”. Wiadomo, że obrót akcjami klasy A struktury Yandex NV na Nasdaq nie zostanie wznowiony i nie wiadomo, kiedy to nastąpi. Jednocześnie handel na giełdzie moskiewskiej trwa, ale jest ograniczony przez szereg czynników. Spółka ostrzega akcjonariuszy o możliwych zagrożeniach i nie wyklucza wystąpienia negatywnych konsekwencji w przyszłości.

Mimo to kwartalne i roczne wyniki finansowe Yandex wyglądają stosunkowo optymistycznie. Tym samym w IV kwartale 2022 roku przychody wzrosły o 49% rok do roku do 164,8 mld rubli, a do końca 2022 roku wzrosły o 46% i wyniosły 521,7 mld rubli. Jednocześnie skorygowany zysk netto wynosi prawie 10,8 mld rubli.

Według firmy, segment biznesowy Wyszukiwania i Portali odpowiadał za największe przychody na poziomie 39%. W IV kwartale wzrosła ona o 47% rok do roku i wyniosła 69,7 mld rubli. Warto zauważyć, że w ubiegłym roku większość zapytań – prawie 68% – dotyczyła gadżetów mobilnych. Udział wyszukiwania Yandex w kwartale sprawozdawczym w rynku rosyjskim wyniósł 62,6%, co oznacza wzrost o 2,4 punktu procentowego rok do roku.

W pierwszej trójce segmentów biznesowych firmy pod względem przychodów znalazły się także Ridetech (taxi, carsharing, skutery) – 21% oraz E-commerce – 17%. Liczba abonentów Yandex.Plus w 2022 roku wzrosła do 19,3 mln osób wobec 11,6 mln w 2021 roku. Widownia abonentów Kinopoisk wyniosła 8,4 miliona osób.

Przychody z inteligentnych urządzeń z asystentem głosowym Alisa wzrosły o 189% rok do roku do 11,7 miliarda RUB w czwartym kwartale, a od 2018 roku sprzedano ponad 5 milionów urządzeń obsługujących technologię. W 2022 roku z Yandex Go korzystało 40,2 mln osób.

Interesujące są statystyki usług O2O, w tym usług dostawczych, takich jak Yandex.Food, Yandex.Deliveries, Delivery Club, Yandex.Lavki Israel, Yandex Gas Stations, a także innych platform O2O o charakterze eksperymentalnym. Podaje się, że w czwartym kwartale przychody wzrosły rok do roku o 59% do 67 mld rubli, a do końca roku – o 52% do 192 mld rubli.

Ogólnie rzecz biorąc, według Yandex, „zarząd i kierownictwo firmy zwracają szczególną uwagę na dobro pracowników (około 21 000 osób) w Rosji i za granicą, robiąc wszystko, co możliwe, aby chronić interesy akcjonariuszy i innych interesariuszy”. Warto zaznaczyć, że liczba pracowników spółki wzrosła o 16% rok do roku.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz