W ślad za Microsoftem Google planuje zintegrować funkcje oparte na sztucznej inteligencji w swojej wyszukiwarce. O tym pisze The Wall Street Journal, powołując się na słowa CEO Google Sundar Pichai (Sundar Pichai).
W rozmowie z dziennikarzami pan Pichai podkreślił, że postępy w sztucznej inteligencji poprawią zdolność Google do odpowiadania na wiele zapytań. Odrzucił pogląd, że chatboty stanowią zagrożenie dla działalności wyszukiwania Google, która odpowiada za ponad połowę przychodów firmy macierzystej Alphabet. „Przestrzeń możliwości jest, jeśli w ogóle, większa niż kiedyś”, powiedział Sundar Pichai, który również prowadzi Alphabet.
Google od dawna przoduje w opracowywaniu dużych modeli językowych (LLM), na których zbudowane są zaawansowane chatboty, takie jak Google Bard czy konkurencyjny Open AI ChatGPT. Jednocześnie informatyczny gigant nie spieszy się z integracją technologii AI w swoich produktach, ale wkrótce może się to zmienić. „Czy ludzie będą mogli zadawać Google pytania i wchodzić w interakcje z LLM w kontekście wyszukiwania? Oczywiście” – powiedział podczas rozmowy z dziennikarzami pan Pichai.
Ponieważ Microsoft zintegrował już chatbota opartego na sieci neuronowej ze swoją wyszukiwarką Bing, co podsyciło jego popularność, Google stoi w obliczu jednego z największych zagrożeń dla swojej podstawowej działalności w ostatnich latach. Ponadto firma odczuwa rosnącą presję ze strony inwestorów, aby ciąć koszty ze względu na rosnącą inflację. Alphabet ogłosił na początku roku, że zwalnia 12 000 pracowników, czyli około 6% całkowitej siły roboczej firmy. Według Pichai, Google nie osiągnął jeszcze celu zwiększenia produktywności o 20%, który został wyznaczony we wrześniu ubiegłego roku. Powiedział, że firma jest zadowolona z tempa zmian, ale nie mówił o możliwości dalszych redukcji personelu.
Ogólnie rzecz biorąc, z wywiadu pana Pichai jasno wynika, że Google planuje zintegrować bota AI ze swoją wyszukiwarką, podobnego do tego, który jest już używany w Bing. Posunięcie to ma obalić tradycyjne podejście do interakcji użytkownika z wyszukiwarką, które nie ulegało większym zmianom od ponad 20 lat. Według szefa Google obecnie testowanych jest kilka nowych produktów, np. możliwość komunikacji z botem wyszukiwarki w formie czatu. W zeszłym miesiącu Google ogłosił, że „celowo zintegruje LLM z wyszukiwarką”, ale nie ujawnił jeszcze planów nowych funkcji ani harmonogramu ich wprowadzenia.
W marcu tego roku Google otworzyło publiczny dostęp do swojego chatbota Bard poprzez rejestrację na liście oczekujących. Jednocześnie programiści nie zintegrowali algorytmu z wyszukiwarką, oferując użytkownikom interakcję z nim za pośrednictwem osobnego zasobu internetowego. Bard jest obecnie w fazie testów, po których algorytm ten może stać się dostępny w wyszukiwarce Google.