Wyszukiwarka Google będzie tak samo oceniać teksty tworzone przez prawdziwych ludzi i sztuczną inteligencję

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

W przyszłości sztuczna inteligencja może drastycznie zmienić reguły gry w niektórych obszarach. W szczególności treści tworzone za pomocą chatbotów mogą stanowić wyzwanie dla tekstów pisanych odręcznie. Google ogłosiło, że generowanie treści wspomagane przez sztuczną inteligencję nie będzie sprzeczne z regułami wyszukiwarek.

Na blogu Google Search Central firma wyjaśniła swoje stanowisko w sprawie treści generowanych przez sztuczną inteligencję oraz sposobu ich przetwarzania przez wyszukiwarkę. Korzystanie z treści generowanych przez sztuczną inteligencję nie jest zabronione. Określa się, że „wysokiej jakości treści, bez względu na to, jak zostały stworzone” będą wyżej w wynikach wyszukiwania. Według firmy takie treści opierają się na „wiedzy, doświadczeniu, wiarygodności i rzetelności” (model EEAT).

Google nie będzie karać treści generowanych przez sztuczną inteligencję, ale twierdzi, że wykorzystywanie sztucznej inteligencji do tworzenia treści w celu manipulowania rankingami wyszukiwania byłoby sprzeczne z polityką firmy. Zaznacza się, że generowane treści będą oceniane przez te same algorytmy, które są wykorzystywane do zwalczania niskiej jakości materiałów tworzonych przez ludzi. W szczególności mówimy o systemie SpamBrain używanym przez Google.

Zapytana bezpośrednio, dlaczego wyszukiwarka Google nie blokuje treści generowanych przez sztuczną inteligencję, firma odpowiedziała, że ​​do tworzenia tekstów od dawna używane są zautomatyzowane systemy, więc sztuczna inteligencja może pomóc w generowaniu przydatnych treści. W ten sposób powstają tabele wyników sportowych, prognozy pogody oraz transkrypcje do materiałów video/audio.

Co więcej, wyraźne ujawnienie pochodzenia tekstu nie zawsze jest obowiązkowe w przypadku witryn, chociaż Google zaleca, aby było to jasne dla odbiorców w stosownych przypadkach. Google zauważa również, że niektóre materiały wymagają podania autorstwa – jest to obowiązkowy wymóg dla zasobów, które chcą się pojawić w wydaniu Google News.

Sztuczna inteligencja oparta na różnych modelach generatywnych jest już dość powszechnie dostępna w Sieci, a kiedy zostanie zasypana lawiną treści generowanych przez boty, pozostaje tylko kwestią czasu.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz