Wyszukiwarka AI NeevaAI weszła na rynek międzynarodowy

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
4 min. czytania

Neeva niedawno zaktualizowała swoją wyszukiwarkę, aby obsługiwała technologie sztucznej inteligencji, czego efektem jest NeevaAI. Twórcy twierdzą, że w przeciwieństwie do rewelacyjnego projektu ChatGPT, stworzone przez nich rozwiązanie zwraca większą uwagę na udzielanie rzetelnych odpowiedzi. A teraz jest oficjalnie dostępny poza Stanami Zjednoczonymi.

Formalnie NeevaAI została wprowadzona na rynek amerykański jeszcze w styczniu. Chociaż mieszkańcy innych krajów mogli korzystać z systemu za pomocą różnych sztuczek i zabawy z ustawieniami, teraz oficjalnie stał się on dostępny dla zarejestrowanych użytkowników poza Stanami Zjednoczonymi. Jednak ograniczenia pozostają. Do grona krajów, w których system NeevaAI jest oficjalnie dostępny, dołączyły Kanada, Wielka Brytania, Niemcy, Francja i Hiszpania.

Nie tak dawno temu system ChatGPT firmy OpenAI, zintegrowany z usługami i produktami firmy Microsoft i wyszkolony na dużych modelach językowych (LLM), stał się niezwykle popularny. Potrafi nie tylko udzielać sensownych odpowiedzi na pytania, ale także pisać eseje, wiersze, a nawet programy komputerowe, choć nie bez błędów. Google wprowadziło własną wersję Barda. W przeciwieństwie do prostego wydawania linków w odpowiedzi na zapytanie, takie systemy analizują dane dostępne w sieci i udzielają szczegółowej odpowiedzi.

Podobną drogą poszła Neeva, która w 2021 roku wprowadziła płatną wyszukiwarkę bez reklam i trackerów – najpierw w USA, potem dodano darmową wersję, potem dostęp do niej pojawił się w Europie i innych regionach. Dodanie usługi NeevaAI umożliwiło rozszerzenie możliwości systemu.

Według TechCrunch sztuczna inteligencja wyszukiwarki dobrze radzi sobie z odpowiadaniem na różne pytania, jednocześnie dostarczając użytkownikom linki do źródeł, z których pochodzą odpowiedzi. Jest to bardzo ważne w świetle faktu, że niektóre inne boty często podawały wiarygodne, ale błędne odpowiedzi bez odniesienia do źródeł. Daje to również twórcom oryginalnych treści możliwość kierowania ruchu do ich witryn.

Jednak NeevaAI nie może odpowiedzieć na niektóre odpowiedzi. W takim przypadku system zapewnia standardowe wyniki wyszukiwania z regularnymi linkami. Według twórców odpowiedzi oparte na sztucznej inteligencji są udzielane tylko wtedy, gdy system może znaleźć wiarygodne witryny jako źródła informacji. Innymi słowy, system nie poradzi sobie z zadaniami typu pisanie poezji w stylu tego czy innego poety, ale jeszcze nie stoi przed takimi zadaniami. Według twórców głównym zadaniem jest dostarczanie informacji bez błędów.

Według firmy, jeśli zadasz NeevaAI głupie pytanie, po prostu na nic nie odpowie, ponieważ nie ma danych na temat wiarygodności informacji w sieci. Podczas gdy Neeva będzie miała trudności z konkurowaniem z konkurentami, takimi jak Microsoft i Google, firma stara się, aby jej model zarabiania bez reklam był atrakcyjny. Ponadto firma polega na własnym opracowaniu oprogramowania, zamiast korzystać z gotowych modeli AI. Jednocześnie ściśle współpracuje z twórcami botów, takich jak ChatGPT.

W przyszłości zakres NeevaAI powinien wyjść poza samą wyszukiwarkę i pojawią się inne funkcje związane z AI. Obecnie wyszukiwarka AI jest dostępna dla anglojęzycznych autoryzowanych użytkowników w USA, Wielkiej Brytanii i Kanadzie, a lokalne wersje językowe są dostępne w Niemczech, Francji i Hiszpanii.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz