Wystrzelenie statku kosmicznego Sojuz MS-23 na ISS przełożone na marzec

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Start sondy Sojuz MS-23 na Międzynarodową Stację Kosmiczną został przesunięty z bieżącego miesiąca na pierwszą dekadę marca. Poinformował o tym szef państwowej korporacji „Roskosmos” Jurij Borysow.

„Dzisiaj, dopóki nie upewnimy się i nie dotrzemy na miejsce ewentualnej awarii (sonda Sojuz-MS-22 znajdująca się na ISS – przyp. maksymalnie w pierwszej dekadzie marca tego roku ”- mówi Jurij Borysow w wiadomości opublikowanej na kanale telegramu państwowej korporacji.

Zauważył również, że dekompresja sondy Sojuz MS-22 nastąpiła na skutek wpływów zewnętrznych, co widać na uzyskanych obrazach powierzchni statku. „Obecność tej dziury daje powody, by sądzić, że była to przyczyna wpływu zewnętrznego, który doprowadził do naruszenia systemu kontroli termicznej” – powiedział Borysow. Otwór mógł zostać przebity przez mikrometeoroid lub kosmiczny gruz.

Przypomnijmy, że Sojuz MS-23 miał zadokować do ISS 22 lutego. Z jego pomocą załoga, która przybyła na statek kosmiczny Sojuz MS-22, który doznał uszkodzenia zewnętrznego systemu kontroli termicznej, wróci na Ziemię. Ze względów bezpieczeństwa zdecydowano się zwrócić uszkodzony statek na Ziemię bez załogi.

W zeszłym miesiącu urzędnicy Roskosmosu poinformowali, że statek kosmiczny Sojuz MS-22 zostanie odłączony od stacji orbitalnej jeden do dwóch tygodni po przybyciu Sojuza MS-23. Póki co trzyma się go tam w ostateczności: w przypadku poważnego zagrożenia będzie można na nim opuścić stację. Lądowanie wadliwego statku powinno odbyć się w normalnym trybie na terytorium Kazachstanu.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz