Na ogólnorosyjskiej konferencji „Wszechświat ultrafioletowy – 2023”, zorganizowanej z okazji obchodów 300-lecia Rosyjskiej Akademii Nauk, ogłoszono, że w kompleksie sprzętu naukowego Rosyjskiej Akademii Nauk nastąpi całkowite zastąpienie importu zagranicznych instrumentów Obserwatorium kosmiczne Spektr-UV. Obserwatorium umożliwi wykonywanie zdjęć kosmosu w zakresie ultrafioletu, niedostępnym dla obserwacji z Ziemi. Będzie to jedyny taki instrument do połowy lat 30. XX wieku.
„W sprzęcie naukowym mieliśmy poważny problem z detektorami promieniowania. Rozwiązaliśmy problem z odbiornikami promieniowania, zastępując proponowane wcześniej angielsko-hiszpańskie detektory w bloku kamery polowej rosyjskimi” – agencja informacyjna TASS cytuje wypowiedź dyrektora INASAN Michaiła Sachkowa.
Odbiorniki te zostały zaprojektowane do tworzenia wysokiej jakości obrazów w ultrafioletowym i optycznym obszarze widma. Dostawa odbiorników była opóźniona o lata z różnych powodów, w tym z powodu pandemii Covid-19.
Dziś nie ma już żadnych przeszkód – technologicznych czy organizacyjnych – dla rozwoju projektu Spektr-UV, a przynajmniej wszystkiego, co wiąże się z kompleksem wyposażenia naukowego obserwatorium. Kwestie substytucji importu i niezależności importu były ostatnimi i obecnie zostały pomyślnie rozwiązane.
„Rytmiczne finansowanie umożliwi wyprodukowanie kompleksu aparatury naukowej do lat 2028–2029” – podaje TASS informacja z prezentacji do wystąpienia dyrektora INASAN na konferencji. Na podstawie tych danych możemy spodziewać się, że obserwatorium Spektr-UV zostanie uruchomione przed 2030 rokiem.
Początkowo głównym partnerem w projekcie produkcji zestawu aparatury naukowej była Hiszpania reprezentowana przez firmę SENER. Dostawę urządzeń zaplanowano na sierpień 2020 roku, jednak kilkakrotnie ją przesuwano. W rezultacie specjaliści RAS zmuszeni byli do samodzielnego opracowania niezbędnego sprzętu, co udało im się zrealizować, jak wynika z raportu.