Wprowadzenie pierwszego ThinkPada P1 z rozszerzalną pamięcią modułową LPCAMM2

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Lenovo wypuściło na rynek ThinkPad P1 z innowacyjną technologią pamięci LPCAMM2, która jest tak samo energooszczędna jak lutowana pamięć LPDDR, ale moduł można łatwo wymienić za pomocą zaledwie 3 śrub. Do tej pory producenci musieli wybierać pomiędzy pamięcią RAM z możliwością rozbudowy a energooszczędną. LPCAMM2 próbuje rozwiązać różnice.

Przed pojawieniem się LPCAMM2 producenci musieli dokonać trudnego wyboru pomiędzy klasycznymi modułami RAM typu SODIMM stosowanymi w komputerach stacjonarnych a energooszczędną, ale niewymienną pamięcią LPDDR wlutowaną do płyty głównej. Teraz LPCAMM2 łączy zalety obu technologii.

Moduły LPCAMM2 mocuje się do płyty głównej za pomocą śrub, a nie lutuje, jak konwencjonalna pamięć LPDDR w nowoczesnych laptopach. Dzięki temu LPCAMM2 jest łatwy w wymianie i modernizacji. Użytkownik może samodzielnie zwiększyć ilość pamięci RAM lub wymienić uszkodzony moduł.

Jak zademonstrował iFixit na przykładzie laptopa ThinkPad P1, wymianę modułu LPCAMM2 zajmuje zaledwie kilka minut. Aby to zrobić, wystarczy zdjąć tylną obudowę, wyjąć akumulator i za pomocą śrubokręta odkręcić trzy śrubki mocujące pamięć. Procedura jest podobna do wymiany dysku twardego lub pamięci RAM w komputerach stacjonarnych.

Oprócz firmy Micron, która opracowała standard LPCAMM2, do produkcji takiej pamięci włączyli się już Samsung i ADATA, wskazując, że nowy format może szybko upowszechnić się i stać się de facto standardem branżowym, a użytkownicy pozbędą się problemów z niewystarczającą pojemnością lub awaria budowania pamięci w laptopach.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz