Dostawa sprzętu litograficznego, którym zajmuje się holenderska firma ASML, jest procesem czasochłonnym, a klienci z góry ustalają budżet zakupowy. Z tego powodu gwałtowny spadek zamówień na produkty spółki w trzecim kwartale jest ważnym sygnałem wskazującym na obecność problemów w branży półprzewodników.
ASML opublikował dziś wyniki za trzeci kwartał tego roku, rozczarowując analityków branżowych. Firma podała, że wartość portfela zamówień w tym okresie spadła o 42% sekwencyjnie do 2,6 miliarda euro w porównaniu z oczekiwaniami inwestorów na poziomie 4,5 miliarda euro.Według dyrektora generalnego Petera Wenninka sytuacja makroekonomiczna w ciągu ostatnich trzech miesięcy nie uległa poprawie. Zarówno stopa inflacji, jak i stopa refinansowania pozostają wysokie, a wielu uczestników gospodarki obawia się recesji zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych. Od czasu do czasu utrudnienia stwarza sytuacja geopolityczna – dodał szef ASML.
Przychody firmy spadły sekwencyjnie po raz pierwszy od sześciu kwartałów do 6,7 mld euro, choć w całym 2023 roku producent nadal spodziewa się ich wzrostu o 30% w porównaniu z rokiem ubiegłym. W ujęciu rok do roku kwartalne przychody ASML wzrosły o 15,5%. Zarząd przyznał jednak, że w przyszłym roku przychody ASML pozostaną mniej więcej na obecnym poziomie. Zysk spółki w ostatnim kwartale spadł jednak sekwencyjnie z 1,94 do 1,89 mld euro, czego nie można uznać za znaczące pogorszenie, a w porównaniu rok do roku wzrósł o 11%. Co więcej, marża zysku została utrzymana na poziomie 51,9%, wyższym od oczekiwań zarządu.
Jak zauważył Wennink, klienci ASML pracują obecnie nad przezwyciężeniem przedłużającego się kryzysu, a punktem zwrotnym może być koniec tego roku, po którym zacznie się poprawa. Ale jak dotąd uczestnicy rynku nie są gotowi powiedzieć, jak szybko to będzie. Dla samego ASML przyszły rok będzie rokiem przejściowym, jak to ujął szef spółki, dlatego prognoza przychodów okazała się konserwatywna. Jednak w 2025 r. stawiamy na znaczny wzrost przychodów. W bieżącym kwartale ASML spodziewa się zarobić od 6,7 do 7,1 miliarda euro i utrzymać marżę zysku w przedziale od 50 do 51%. Wydatki na badania i rozwój będą rosły sekwencyjnie z 992 mln euro do 1,03 mld euro.
Warto zauważyć, że Chiny wygenerowały w zeszłym kwartale 46% przychodów ASML, choć trzy miesiące wcześniej ich udział nie przekraczał 24%, a w pierwszym kwartale generalnie ograniczał się do 8%. Według Wenninka chińscy klienci chętnie kupują sprzęt, którego z różnych powodów odmawiają klienci ASML w innych krajach. Jednak od stycznia przyszłego roku wejdą w życie nowe ograniczenia w eksporcie sprzętu ASML do Chin przez władze holenderskie. Ogłoszone wczoraj zmiany w amerykańskich zasadach kontroli eksportu również będą miały wpływ na działalność spółki, choć tylko w średnio- i długoterminowej perspektywie, a nie w tym roku.
Źródła:
ASML Bloomberga Komentarz ( ) Wieczorne 3DNews W każdy dzień powszedni wysyłamy podsumowanie wiadomości bez żadnych bzdur i reklam. Dwie minuty na przeczytanie – i jesteś świadomy głównych wydarzeń. Powiązane materiały USA wprowadziły nowe ograniczenia w dostawach zaawansowanych chipów NVIDIA do Chin – rynek zareagował spadkiem akcji ASML ostrzegł, że nowe ograniczenia eksportowe w USA zaszkodzą jej działalności Stany Zjednoczone zakazały dostaw do Chin akceleratorów NVIDIA A800 i H800 wprowadzonych w celu obejścia wcześniejszych sankcji Rośnie bezrobocie w amerykańskim sektorze IT – AI to jedna z przyczyn Micron uruchomił masową produkcję pamięci DDR5 z wykorzystaniem najbardziej zaawansowanej technologii procesu 1β – prędkość do 7200 MT/s Chiny jako pierwsze na świecie umożliwiły przewóz osób bezzałogowymi taksówkami powietrznymi