Właściciel TikTok stał się liderem w wyścigu AI, który ma przygotować się na upadek samego TikToka

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
4 min. czytania

ByteDance, właścicielowi popularnego serwisu krótkich filmów TikTok, w ciągu ostatnich kilku miesięcy udało się zwabić czołowych inżynierów i badaczy sztucznej inteligencji z Alibaba i szeregu startupów, takich jak 01.ai i Zhipu. Ponadto firma powiększyła zespoły pracujące nad dużymi modelami językowymi i produktami AI. Wszystko to pomogło jej stać się jednym z liderów w dziedzinie AI na rodzimym rynku.

ByteDance inwestuje miliardy dolarów w rozwój własnej infrastruktury, która zapewnia działanie algorytmów AI. W ciągu ostatnich dwóch lat firma zakupiła wystarczającą liczbę akceleratorów Nvidia AI, aby móc budować najnowocześniejsze modele o dużych językach. Dzieje się to w trudnym momencie dla firmy, którą niedawno wyceniano na około 300 miliardów dolarów.

Rozwój Douyin, odpowiednika TikToka na rynek chiński, osiągnął punkt nasycenia. Jednocześnie pojawiają się oznaki spowolnienia wzrostu TikToka na niektórych kluczowych rynkach. W tym tygodniu Sąd Apelacyjny Stanów Zjednoczonych podtrzymał prawo zmuszające ByteDance do sprzedaży TikTok w tym kraju. Decyzja o sprzedaży musi zostać podjęta w styczniu, w przeciwnym razie platforma może zostać zablokowana w kraju.

ByteDance odniosło znaczący sukces w dziedzinie AI dzięki ścisłej współpracy komercyjnej z firmą Nvidia. Jednak do swoich chińskich centrów danych firma może kupić tylko nie najbardziej zaawansowane akceleratory H20 AI, ponieważ władze amerykańskie zakazały dostaw najpotężniejszych kart graficznych do Państwa Środka. Jednocześnie ByteDance ma możliwość zakupu zaawansowanych akceleratorów H100 w celu rozszerzenia własnych możliwości obliczeniowych poza Chinami. Według dobrze poinformowanych źródeł firma ByteDance stała się największym chińskim klientem Nvidii na rodzimym rynku, a także największym odbiorcą akceleratorów AI w Azji.

Wszystko to pomogło ByteDance stworzyć najpopularniejszego chatbota AI w Chinach o nazwie Doubao. Algorytm stał się publicznie dostępny w sierpniu ubiegłego roku, około pięć miesięcy po uruchomieniu chatbota Ernie firmy Baidu. Do listopada tego roku z Doubao korzystało co miesiąc 60 milionów osób. Dla porównania, w listopadzie z bota Wenxiaoyan, przemianowanej wersji Erniego, korzystało około 13 milionów osób. To jednak wciąż znacząco mniej niż w przypadku najpopularniejszego na świecie chatbota ChatGPT, z którego według OpenAI korzysta tygodniowo 300 milionów osób.

Eksperci zauważają, że główną cechą Doubao jest to, że w ramach jednej aplikacji twórcom udało się połączyć różne funkcje AI, w tym wyszukiwarkę, tłumacz, generator obrazów i wideo. ByteDance wypuściło także globalną wersję swojego bota AI, który poza Chinami jest znany jako Cici AI i jest obsługiwany przez duże modele językowe stron trzecich.

Według wtajemniczonych założyciel ByteDance, Zhang Yiming, który ustąpił ze stanowiska dyrektora generalnego firmy w 2021 r., nadal aktywnie uczestniczy w strategii sztucznej inteligencji. Według źródła osobiście nadzoruje proces zatrudniania inżynierów i badaczy z konkurencyjnych chińskich firm. Miliarder wielokrotnie powtarzał, że chce stworzyć silną sztuczną inteligencję (Artificial General Intelligence, AGI), czyli sztuczną inteligencję. algorytm zdolny do rozwiązywania problemów równie dobrze jak człowiek. Znawcy twierdzą, że Zhang Yiming nadal aktywnie pracuje nad osiągnięciem tego celu.

Z raportu wynika, że ​​ByteDance utworzyło oddział, którego pracownicy pracują nad stworzeniem własnego chipa AI. Powstała po tym, jak udało jej się zwabić kilku utalentowanych i obiecujących programistów z chińskich firm zajmujących się półprzewodnikami. Jednostka opracowuje własny układ AI ASIC do wykonywania zadań uczenia maszynowego, podało źródło.

„Yiming uważa, że ​​po Douyin i TikTok ByteDance potrzebuje nowego silnika wzrostu. Zawsze myśli o tym, co wydarzy się w ciągu najbliższych pięciu lat, co może w przyszłości rozszerzyć działalność firmy” – podało kompetentne źródło.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz