Pojawienie się smartfona Huawei Mate 60 Pro opartego na procesorze HiSilicon Kirin 9000S, który – jak sugerują kanadyjscy eksperci – wykonany jest w technologii 7 nm, zniechęciło amerykańskich urzędników, a dochodzenie wszczęte przez Departament Handlu USA ustaliło obecnie, że Chiny nie nie mają możliwości masowej produkcji takich chipów.
Odpowiednie oświadczenie złożyła w tym tygodniu amerykańska sekretarz handlu Gina Raimondo na posiedzeniu odpowiedniej komisji amerykańskiego parlamentu: „Nie mamy żadnych dowodów na to, że mogą produkować chipy 7 nm w masowych ilościach”. Departament wszczął w tym miesiącu dochodzenie w celu ustalenia „charakteru i składu” przedmiotowego chińskiego przetwórcy.
Amerykański urzędnik przyznał jednocześnie parlamentarzystom, że wiadomość o pojawieniu się zaawansowanego smartfona w linii chińskiej firmy Huawei bardzo ją zdenerwowała. Gina Raimondo nie wypowiadała się ani na posiedzeniu komisji parlamentarnej, ani po jego zakończeniu na temat prawdopodobieństwa zaostrzenia amerykańskich sankcji wobec Chin, co uniemożliwiłoby w przyszłości niektórym firmom dostęp do kluczowych technologii amerykańskiego pochodzenia. Wśród amerykańskich legislatorów nie brakuje zwolenników całkowitego zakazu wydawania amerykańskich licencji eksportowych Huawei i jego partnerom. Według sekretarza handlu tego kraju Stany Zjednoczone wykorzystują każdą okazję, aby zablokować zdolność Chin do postępu w rozwoju technologii w sposób, który mógłby zaszkodzić stronie amerykańskiej.
Pogłoski o zamiarach chińskich władz wprowadzenia zakazu używania Apple iPhone przez urzędników i pracowników firm z udziałem państwa, zdaniem Giny Raimondo, również wzbudziły jej pewne zaniepokojenie. Władze chińskie zapowiedziały już, że nie zamierzają wprowadzać żadnych zakazów w tym obszarze, wyrażają jednak zaniepokojenie rosnącą liczbą incydentów związanych z bezpieczeństwem informacji związanych z produktami Apple.