Władze UE dyskutują nad wprowadzeniem standardów i przepisów dotyczących sztucznej inteligencji

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Europejski komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton powiedział, że w Brukseli dyskutowana jest ustawa o sztucznej inteligencji (AI), aby zmniejszyć ryzyko stwarzane przez różne modele AI, pisze Reuters. Branża obawia się, że dokument spowolni jego rozwój.

Zaledwie dwa miesiące po debiucie ChatGPT, model AI zdolny do generowania artykułów, esejów, żartów, a nawet poezji, osiągnął 100 milionów użytkowników i został uznany za najszybciej rozwijającą się usługę w historii. Jej możliwości wzbudziły obawy, że platforma może posłużyć do plagiatu i oszustwa, a kontrargument, że mówimy o wielkim skoku technologicznym, nie rozwiewa tych obaw. Zdaniem komisarza europejskiego Thierry’ego Bretona podkreśla to potrzebę opracowania międzynarodowego standardu dla branży sztucznej inteligencji, co jest już dyskutowane w Brukseli.

Zgodnie z obowiązującym prawem UE, ChatGPT jest uważany za system sztucznej inteligencji ogólnego przeznaczenia – może być używany do różnych celów, w tym do zadań wysokiego ryzyka, takich jak sprawdzanie kandydatów do pracy lub ocena zdolności kredytowej. Zdaniem Bretona, OpenAI powinno pokazać swoim współpracownikom, jak należy przestrzegać wymogów prawnych dotyczących AI.

W branży taka inicjatywa jest postrzegana z ostrożnością: niektóre projekty mogą zostać zakwalifikowane jako projekty wysokiego ryzyka, co spowoduje zaostrzenie wymagań i zwiększenie kosztów. Według badania applyAI 51% respondentów z branży uważa, że ​​uchwalenie ustawy o sztucznej inteligencji spowolni rozwój branży. Ale pan Breton nalega, aby opinia publiczna była świadoma zagrożeń związanych z AI, takich jak stronnicze lub niedokładne informacje, a także prawa autorskie do materiałów wykorzystywanych do szkolenia modeli – wszystkie te aspekty omówią prawodawcy.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz