Władze rosyjskie rozważają możliwość stworzenia platformy do tworzenia oprogramowania w oparciu o sieci neuronowe

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Rada Federacji zaproponowała Ministerstwu Rozwoju Cyfrowego utworzenie kosztem budżetu państwowej platformy rozwoju sztucznej inteligencji, zapewniającej programistom dostęp do infrastruktury obliczeniowej i danych na potrzeby rozwoju oprogramowania opartego na sieciach neuronowych. Kommersant pisze o tym, odnosząc się do decyzji Rady Rozwoju Gospodarki Cyfrowej przy Radzie Federacji.

Z dokumentu wynika, że ​​Ministerstwo Rozwoju Cyfrowego w ramach aktualizacji Krajowej Strategii Rozwoju Sztucznej Inteligencji do 2030 roku rekomenduje utworzenie państwowej platformy rozwoju AI dla programistów. Artem Szejkin, wiceprzewodniczący Rady Rozwoju Gospodarki Cyfrowej przy Radzie Federacji, 17 października przesłał regulatorowi odpowiednie rekomendacje. Senator poprosi o przedstawienie wyników rozpatrzenia tej inicjatywy najpóźniej do 13 listopada.

„Rosyjscy programiści, którzy nie mają wystarczających zasobów, muszą mieć dostęp do danych rządowych, aby tworzyć technologie sztucznej inteligencji” – mówi Szejkin. Dodał też, że na platformie powinny znajdować się zbiory danych odpowiednie do szkolenia algorytmów AI. Dodatkowo deweloperzy będą mieli dostęp do infrastruktury obliczeniowej. Uważa, że ​​projekt ten powinien być finansowany z budżetu.

Według źródła, po zaostrzeniu się sytuacji na Ukrainie i odejściu zagranicznych dostawców sprzętu komputerowego i usług IT z rynku rosyjskiego, koszt opracowania algorytmów AI w kraju wzrósł o 30-40%. Wcześniej małe krajowe firmy mogły w tym celu korzystać z zasobów Amazona, Google i innych dostawców, ale teraz nie ma takiej możliwości. Utworzenie państwowej platformy może przyczynić się do rozwoju algorytmów AI przez małe firmy, których w obecnych warunkach nie stać na stworzenie własnej infrastruktury niezbędnej do uczenia sieci neuronowych.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz