Windows 11 był w stanie pracować na komputerze z 200 MB pamięci RAM

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Oficjalne minimalne wymagania systemowe dla systemu Windows 11 to 4 GB pamięci RAM i 64 GB pamięci. Jednak entuzjasta NTDEV wypuścił tiny11, lekką wersję systemu Windows 11 Pro 22H2, która wymaga tylko 2 GB pamięci RAM i 8 GB wolnego miejsca na dysku. Co ciekawe, ten zestaw był w stanie działać na komputerze PC z jeszcze skromniejszą ilością pamięci RAM.

Autor projektu wyjaśnia, że ​​oparta na systemie Windows 11 Pro 22H2 kompilacja tiny11 ma wszystko, czego potrzeba do wygodnej pracy na komputerze bez bajerów i bałaganu standardowego Windowsa. Na przykład kompilacja usunęła przeglądarkę Microsoft Edge, ale zachowała Kalkulator, Notatnik, Paint i Terminal, a także Microsoft Store i funkcje dla użytkowników niepełnosprawnych. Wymagane aplikacje można zainstalować za pomocą winget install.

Tiny11 ma również dostęp do PowerShell i pulpitu zdalnego. Ponadto domyślnie montaż działa bez logowania do konta Microsoft, ale jeśli chcesz, możesz zalogować się na swoje konto Microsoft. Ponadto możesz uaktualnić do wersji tiny 11 nawet z oficjalnego systemu Windows 10. Działa również opcja Windows Update w tiny11. Instalacja tiny11 nie wymaga modułu kryptograficznego TPM na płycie głównej i włączonego Bezpiecznego rozruchu w BIOS-ie.

Mimo że tiny11 twierdzi, że ma 2 GB pamięci RAM, sam programista był w stanie uruchomić kompilację na maszynie wirtualnej z zaledwie 384 MB wolnej pamięci RAM. Jak zauważono, w takich warunkach system operacyjny „działa bardzo wolno, ale działa”. Na powyższym zrzucie ekranu Menedżera zadań widać, że system cierpi w tym przypadku na kilka problemów: wysokie użycie dysku i 100% użycie procesora.

Dla tiny11 posiadanie 384 MB wolnej pamięci RAM nie było limitem. Jeden użytkownik był w stanie uruchomić go na maszynie wirtualnej z przydzielonymi tylko 200 MB pamięci RAM. To prawda, że ​​​​zanim system operacyjny mógł się jeszcze uruchomić, wyświetlił cztery „niebieskie ekrany śmierci”.

Później ten sam użytkownik próbował uruchomić tiny11 przy użyciu 196 MB pamięci RAM. Jednak spadek o 4 MB wolnej pamięci RAM spowodował, że proces uruchamiania ustąpił miejsca „30-minutowym BSODom”.

Szczegóły dotyczące tiny11 i samego obrazu kompilacji można znaleźć tutaj.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz