Windows 10 odzyskał 70% rynku, a Windows 11 traci popularność

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Według danych Statcounter, nawet dwa i pół roku po udostępnieniu ogółowi społeczeństwa Windows 11 nadal nie był w stanie osiągnąć poziomu 30% wśród wszystkich systemów Windows. W statystykach Steama Windows 11 radzi sobie lepiej: po raz pierwszy od kilku miesięcy udało mu się zrobić zauważalny skok.

W światowym rankingu Statcounter platforma Windows 11 drugi miesiąc z rzędu wykazuje spadek – jej popularność wśród użytkowników wszystkich Windowsów spadła do 25%, zaś Windows 10 ponownie osiągnęła 70%. Od premiery w październiku 2021 r. najnowszy system operacyjny Microsoftu odnotowuje powolny, ale stały wzrost, osiągając w lutym poziom 28,16%. Od tego czasu stracił około 2,5 punktu procentowego.

Jedną z przyczyn małej popularności Windowsa 11 były zbyt rygorystyczne wymagania stawiane procesorom, które wraz z wydaniem aktualizacji 24H2 staną się jeszcze bardziej rygorystyczne – wymagane będą modele obsługujące instrukcje POPCNT i SSE4.2, czyli system odmówi współpracy z wieloma starszymi chipami. Ale ta aktualizacja rozszerzy obsługę funkcji sztucznej inteligencji, w tym bardziej zaawansowaną implementację asystenta Microsoft Copilot – będzie mógł korzystać z lokalnych akceleratorów, zmniejszając zależność od zasobów chmury. Pojawi się także obsługa Wi-Fi 7.

Kolejnym argumentem przeciwko Windowsowi 11 jest pojawienie się reklam w menu Start: dostępna już opcjonalna aktualizacja dodaje do menu sekcję z „rekomendacjami” od wybranych deweloperów ze sklepu Microsoft Store. Jednak według statystyk Steam z kwietnia 2024 roku Windows 11 nabiera rozpędu na komputerach gamingowych, gdzie ma szansę wkrótce stać się najpopularniejszym systemem operacyjnym. W lutym i marcu Windows 11 utrzymywał się na poziomie 41%, a w kwietniu wzrósł do 45%, podczas gdy Windows 10 zmniejszył swój udział do 51%.

Windows 11 nie sprawiał w ostatnich tygodniach większych problemów, jednak jego poprzednik nadal nie sprawia wrażenia przestarzałego – wspiera go większość gier i innych programów i zapewne przez to pozostaje dominujący. Windows 11 może być wymagany do obsługi stosunkowo niewielkiej liczby funkcji, głównie związanych z HDR lub AI. Microsoft zaprzestał wydawania aktualizacji funkcjonalnych do systemu Windows 10, jednak jego wsparcie będzie kontynuowane do jesieni przyszłego roku – 14 października 2025 roku firma przestanie wspierać system Windows 10 22H2. Aby później otrzymywać oficjalne aktualizacje, będziesz potrzebować subskrypcji ESU (rozszerzone aktualizacje zabezpieczeń).

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz