Według plotek NVIDIA opracowuje procesory Arm ze wsparciem dla systemu Windows

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

NVIDIA, która dominuje na rynku rozwoju chipów do akceleratorów AI, chce wejść na rynek jednostek centralnych do komputerów osobistych – pisze Reuters, powołując się na kilka anonimowych źródeł zaznajomionych z sytuacją.

Źródła publikacji podają, że NVIDIA już w tajemnicy opracowuje procesory centralne wykorzystujące architekturę ARM. Systemy wyposażone w te chipy będą mogły uruchamiać systemy operacyjne Microsoft Windows. Nowe zaangażowanie firmy NVIDIA jest następstwem wysiłków Microsoftu mających na celu pomoc producentom chipów w tworzeniu procesorów opartych na architekturze ARM dla komputerów PC z systemem Windows, zauważa gazeta. Microsoft chce zaostrzyć konkurencję z Apple, który w ciągu ostatnich trzech lat niemal podwoił swój udział w rynku komputerów PC po wypuszczeniu na rynek własnych procesorów ARM dla komputerów Mac i całkowitej rezygnacji z procesorów Intela, o czym świadczą najnowsze dane analityków IDC cytowane przez Reutera.

Według tych samych źródeł AMD planuje także rozwój procesorów o architekturze ARM. Podaje się, że pierwsze układy oparte na procesorach NVIDIA i AMD Arm mogą pojawić się na rynku już w 2025 roku.

Qualcomm opracowuje procesory Arm dla komputerów PC z systemem Windows od 2016 roku, ale nie udało mu się jeszcze osiągnąć tego kierunku. Ma wyłączną umowę z Microsoftem na rozwój procesorów Arm obsługujących Windows do 2024 roku, zauważają źródła Reuters. Już we wtorek Qualcomm ma udostępnić szczegółowe informacje na temat nowego flagowego procesora zaprojektowanego przez zespół byłych inżynierów Apple. Prawdopodobnie mówimy o chipie Qualcomm Snapdragon X Elite, o którym mówiono już wcześniej.

Po raporcie Reutersa akcje NVIDIA wzrosły o 4,4%, akcje Intela spadły o 2,9%, a akcje Arm wzrosły o 3,4%. NVIDIA, AMD, Intel i Microsoft odmówiły komentarza w sprawie publikacji.

Microsoft aktywnie zachęca twórców procesorów do tworzenia rozwiązań z bardziej zaawansowaną obsługą różnych algorytmów i funkcji AI. Gigant oprogramowania twierdzi, że oprogramowanie wzbogacone sztuczną inteligencją, takie jak cyfrowy asystent Copilot, stanie się kluczową częścią korzystania z systemu Windows. Wymaga to jednak od firm takich jak NVIDIA, AMD i innych poświęcenia swoich zasobów w tym kierunku.

Jednocześnie sprawa nie ogranicza się wyłącznie do sprzętu. Firma Microsoft musi pozyskać wsparcie większej liczby twórców oprogramowania. Ci ostatni przez dziesięciolecia wydali miliardy dolarów na rozwój oprogramowania dla systemu Windows obsługującego architekturę procesorów kompatybilną z x86. Kod komputerowy napisany dla układów x86 nie będzie automatycznie uruchamiany na procesorach opartych na architekturze ARM. Jego adaptacja może wymagać znacznych inwestycji i powodować wiele dodatkowych komplikacji.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz